PGE Narodowy

EKO Świeże winogrona prosto z pnączy? Tylko w biurowcu Regent Office!

|
O bioróżnorodności projektu Regent Office – dostępnym przez cały rok zielonym dachu oraz winoroślach, pnących się po ścianach biurowca, a także o rodzinnej pasji winiarskiej opowiada nam pani Maria Barańska z firmy Herbewo International.
Maria Barańska, Herbewo International SA
Maria Barańska, Herbewo International

 

Regent Office na tle innych krakowskich inwestycji biurowych będzie wyróżniał się m.in. dostępnym przez cały rok zielonym dachem, a także winoroślami, pnącymi się po ścianach i na dachu budynku. Skąd wzięła się ta ciekawa i dość nietypowa koncepcja?

 

Pomysł uprawy winorośli na dachu jest związany z ogrodniczą i winiarską pasją prezesa Andrzeja Barańskiego, mojego taty. Pierwsze rośliny na dachu budynku Herbewo przy al. Słowackiego 64 pojawiły się już 15 lat temu. Były to głownie pnącza, wierzba chińska, tuje i begonie zasadzone w skrzyniach i donicach. Natomiast dach wiaty garażowej znajdującej się przy podwórku CB Herbewo został ozdobiony przez rozmaite rośliny rok później. Nie wszystkie gatunki okazały się odporne na temperaturę i zacienienie. Dzisiaj wiatę zdobią barwinek, winobluszcz trójklapowy oraz jałowiec płożący.

 

Część dachu w Herbewie zajmowała szklarnia z roślinami egzotycznymi, która w 2010 roku ustąpiła miejsca restauracji Zielone Tarasy. Rośliny ze szklarni zostały przeniesione na klatkę schodową budynku przy ul. Lubelskiej 29, gdzie można je podziwiać na tle najwyższego w Europie świeckiego witraża.

 

Zielony taras na dachu Kompleksu Biurowego Herbewo to miejsce spotkań i relaksu najemców inwestycji, działa na nim także restauracja Zielone Tarasy

 

Z zielonego dachu Kompleksu Biurowego Herbewo najemcy mogą podziwiać panoramę Krakowa, a nawet... Tatry

 

Wnętrze restauracji Zielone Tarasy, która serwuje zdrowe, ekologiczne jedzenie, jest ozdobione zieloną ścianą naszej własnej konstrukcji, a na zewnątrz znajdują się skrzynie z kwiatami i ziołami. Na dachu restauracji posadzone są rośliny okrywowe i sukulenty odporne na złe warunki atmosferyczne. Ukwiecone tarasy od wczesnej wiosny do późnej jesieni stanowią wyjątkową scenerię dla spotkań biznesowych oraz integracyjno-rozrywkowych pod gołym niebem, które na długo pozostają w pamięci uczestników.

 

Elewację budynku przy ul. Lubelskiej 29 zdobi najwyższy w Europie świecki witraż

 

Warto również wspomnieć, że ogród przy kamiennicy Karmelicka 27, którą Herbewo od dawna zarządza, stanowi atrakcyjny punkt na mapie centrum. Obserwujemy, jak mieszkańcy Krakowa i wycieczki obcokrajowców zachwycają się tym pełnym uroku miejscem. Nie da się ukryć, że utrzymanie zieleni jest kosztowne, jednak firmy i instytucje wynajmujące powierzchnię w kamienicy bardzo chwalą sobie ten zielony luksus.

 

Budynek przy ul. Lubelskiej 29

 

Tata zajmuje się hobbistycznie od kilkunastu lat uprawą winorośli i produkcją wina. Przez ten okres eksperymentował z kilkudziesięcioma gatunkami winorośli w niewielkiej winnicy (ok. 1h), która znajduje się na południe od Krakowa w gminie Mogilany. Jest to produkcja na małą skalę bez sprzedaży (butelki rozchodzą się wśród znajomych), jednakże już z niemałymi sukcesami: w ubiegłym roku „Gajus”, nasze naturalne wino musujące zdobyło dwa złote medale w konkursie Galicja Vitis oraz EnoExpo.

 

Resto-Bar-Gallery Zielone Tarasy w biurowcu przy al. Słowackiego 64

 

Wybór szczepu regent, od którego nazwę zaczerpnął też biurowiec z pewnością nie był przypadkowy. Czym charakteryzuje się ta odmiana i dlaczego to ją właśnie zdecydowali się Państwo posadzić?

 

Szczep Regent, nowa, niemiecka odmiana na dobrej jakości wino czerwone, okazuje się jednym z najwdzięczniejszych w uprawie w polskich warunkach klimatycznych. Regent to gatunek mrozoodporny, więc powinien dobrze przyjąć się na dachu. Czym charakteryzuje się Regent? Grona średniej wielkości, jagody kuliste, granatowe; krzew silnie wzrasta, jest odporny na niskie temperatury i mało podatny na choroby; dobrze plonuje w chłodnym klimacie. Wino ma lekko owocowy aromat i dość ciemną barwę. Jest ekstraktywne, dobrze zrównoważone i bardzo przyjemne w degustacji.

 

Regent Office

 

Na co w takim razie będą przeznaczane te pyszne owoce? Czyżby w przyszłości mogli delektować się ich smakiem również pracownicy firm wynajmujących powierzchnię w Regent Office?

 

Początkowo winorośle będą pełnić funkcję dekoracyjną, gdyż owocują po 3-4 latach od nasadzenia. Owoce będą przeznaczone na konsumpcję bieżącą. Jeśli będziemy dysponować nadwyżką owoców, chcielibyśmy zorganizować warsztaty z produkcji wina na dachu Regent Office. Czy nie będzie przyjemnie skosztować soczystych winogron w drodze do biura lub podczas przerwy w pracy?

 

Czyli zdrowa przekąska w cenie najmu, a dodatkowo pracownicy firm rezydujących w biurowcu będą mogli podziwiać panoramę Krakowa z zielonego dachu. Czy będzie on dostępny przez cały rok?

 

Zielony dach Regent Office będzie dostępny dla pracowników firm wynajmujących powierzchnie biurowe w budynku oraz ich gości przez cały rok. Dach będzie stanowił oryginalną strefę relaksu. Ma to być przestrzeń, która inspiruje, pobudza kreatywność pracowników, jest miła dla oka. Spędzamy większość dnia w pracy, dlaczego nie ma to być miejsce, w którym jest przyjemnie przebywać?

 

Jeden z najpiękniejszych ogrodów w Krakowie otacza kamienicę przy ul. Karmelickiej 27, którą zarządza firma Herbewo. W budynku zaprojektowanym przez hrabiego Pokutyńskiego pod koniec XIX wieku znajdują się lokale biurowe i usługowe, a także punkty handlowe.

 

A czy są już jakieś bardziej szczegółowe plany dotyczące aranżacji tego miejsca?

 

Na zielonym dachu zasadzone będą rośliny ozdobne oraz winorośle w specjalnie przystosowanych do tego miejsca skrzyniach. Strefę relaksu stanowić będzie zieleń oraz wygodne stoliki i krzesła. Przy wejściu głównym piąć się będzie winorośl.

 

Czy architektura krajobrazu, którą zdecydowali się Państwo zrealizować będzie miała wpływ na koszty realizacji inwestycji oraz późniejsze koszty eksploatacji?

 

Oczywiście, architektura krajobrazu ma wpływ na koszty realizacji inwestycji. Jednak jesteśmy przekonani, że dobre samopoczucie pracowników i satysfakcja z pracy w Regent Office stanowią wartość dodaną wynajmu powierzchni akurat u nas. Dobrze wiemy, że przebywanie w zielonym otoczeniu pozwala na lepszy relaks. Kilkuminutowa przerwa w pracy z wejściem na zielony dach będzie dodawać energii pracownikom biur w Regent Office. Będzie to miejsce, do którego najemcy będą z przyjemnością zapraszać partnerów biznesowych.

 

Od wczesnej wiosny ogród przy ul. Karmelickiej 27 rozkwita pełnią barw

 

Zielony taras na dachu biurowca będzie stanowił wizualne przedłużenie Parku Kleparskiego, zaś sam projekt bryły budynku nawiązuje do fortów znajdujących się przy Nowym Kleparzu. Zależy nam, aby budynek wpisał się w otaczający go krajobraz w sposób harmonijny oraz aby tworzył piękny widok dla przechodniów i osób jadących ulicą Prądnicką. Herbewo to firma rodzinna o długiej tradycji (założona w 1924 w Krakowie właśnie przy ul. Prądnickiej). Zależy nam, aby otoczenie zmieniać na lepsze, bardziej zielone, piękniejsze. To jest nasza filozofia rozwoju.

 

W kompleksie Herbewo przy al. Słowackiego 64 rośliny ozdabiają większą część pustej przestrzeni dachowej. Pomyślcie Państwo, ile milionów dachów w Polsce pozostaje pustymi?!


4.0
Napisz pierwszy komentarz