Kinnarps 01.06-30.06

Zacieśnia się współpraca ze Zdjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Wspólna Komisja ds. Współpracy Gospodarczej
Wspólna Komisja ds. Współpracy Gospodarczej
Delegacja rządowa oraz grupa 30 polskich przedsiębiorców uczestniczyli w misji biznesowej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich udała się delegacja rządowa, której przewodniczył wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz polscy przedsiębiorcy, reprezentujący różne sektory gospodarki, w tym: nowoczesne technologie, branżę budowlaną, sektor zielonych i meblowy.

 

Jeden z najważniejszych punktów misji gospodarczej stanowiło Forum Biznesowe Polska-ZEA, które odbyło się 29 kwietnia. Jestem przekonany, że dzisiejsze Forum, stanowiące płaszczyznę wymiany poglądów i inicjowania przedsięwzięć i projektów, zachęci do podejmowania nowych działań - mówił podczas otwarcia wicepremier Janusz Piechociński. Zdaniem rządu brak barier finansowych i administracyjnych ograniczających dostęp do rynku oraz możliwości korzystania z rozbudowanej i nowoczesnej infrastruktury sprawiają, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla polskich przedsiębiorców atrakcyjnym miejscem lokowania inwestycji oraz partnerem handlowym. Zacieśnianiu dwustronnej współpracy pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi służy ponadto otwarty w kwietniu ubiegłego roku Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Abu Dhabi.

 

Podczas forum uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących możliwości biznesowych w obu krajach oraz mogli zapoznać się z ofertą polskich przedsiębiorców. Po części oficjalnej odbyły się spotkania B2B, w których wzięło udział blisko 50 firm z ZEA. Wydarzenie zorganizowane zostało przez PAIiIZ, WPHI, MG, Abu Dhabi Chamber of Commerce and Industry, Federation of UAE Chambers of Commerce and Industry.

 

Podczas kolejnego dnia misji gospodarczej odbyło się II posiedzenie Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, w którym udział wzięli m.in. wicepremier Janusz Piechociński oraz  minister gospodarki ZEA, Sultan Bin Saeed Al-Mansouri. Głównym tematem posiedzenia Komisji był rozwój dwustronnej współpracy m.in. w sektorze energetyki, zielonych technologii, chemii, w sektorze turystycznym, ICT oraz usług transportowych  i spedycji.

 

Wicepremier zwrócił uwagę na tendencję wzrostową, jaką charakteryzuje się od kilku lat nasz handel wzajemny, który wzrósł ponad 4-krotnie. Zjawisko wzrostu kontaktów obserwujemy zarówno po stronie eksportu, jak i importu. Polski eksport do ZEA dynamicznie przyśpiesza od 2012 r., w 2014 r. osiągając 50 proc. wzrost. Podobnie dzieje się po stronie importu, który w latach 2011-2014 narastał w tempie 40 proc. – powiedział. – Dzięki tak imponującym wynikom Zjednoczone Emiraty Arabskie są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym w świecie arabskim – dodał.


Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem gospodarczym Polski w regionie krajów Zatoki Perskiej. Obroty handlowe pomiędzy krajami w 2014 r. wyniosły blisko 1,3 mld USD.


0.0
Napisz pierwszy komentarz