Kart Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoWOMAK HOLDING logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPRO-INVEST S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoBusiness House logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Space logoSchüco International Polska logoALLCON INVESTMENT logoEcophon Saint-Gobain logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDorbud S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoArchicom logoTriGranit Corporation logoGhelamco Poland logoBREMA Sp. z.o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoNowy Styl Group logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoPartner Capital Group logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcho Investment logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoLC Corp S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHexagon logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Dobry informatyk na wagę złota

Mimo intensywnego rozwoju branży IT w Polsce i ogromnego zainteresowania, jakim sektor ten cieszy się na Zachodzie, dostęp do wykwalifikowanych informatyków wciąż jest utrudniony, a liczba absolwentów uczelni technicznych niewystarczająca.

Deficyt informatyków na rodzimym rynku sięga 50 000, a w związku z rosnącym rynkiem informatycznym i niżem demograficznym, ilość dostępnej kadry będzie za pewne ciągle malała. Powoli zaczyna brakować dobrych inżynierów, specjalistów w zakresie produkcji oprogramowania czy jego testowania. Co ciekawe, jeżeli patrzymy na globalne wskaźniki, czyli na liczbę studentów i liczbę uczelni technicznych, jest tego bardzo dużo, widać jednak, że to nie wystarcza – twierdzi Mariusz Topór, menadżer ds. rozwoju spółki Ericpol, dostawcy m.in. oprogramowania dla firm oraz usług konsultingowych i outsourcingowych.

 

Największy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych informatyków mają firmy w dużych miastach, w których działalność prowadzą duże przedsiębiorstwa z sektora IT - w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście.

 

Braki w zasobach specjalistów z branży IT mogą stać się poważną przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży informatycznej. Powinniśmy zwrócić uwagę na edukację, być może zmianę modelu edukacji, bo ten obecny jest niewydolny i długotrwały. Oczywiście dobrze jest mieć informatyka, który studiował 5 lat, był na kilku praktykach i jeszcze gdzieś popracował, z tym że to powoli przestaje wystarczać. Ten okres jest zbyt długi – przekonuje Mariusz Topór. – Wydaje mi się, że wyzwania są dwa, czyli rozbudowa obecnego systemu edukacji, a z drugiej strony jego przemodelowanie, aby ten proces był bardziej efektywny – dodaje.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra