Ecophon Saint-Gobain logoHAVRE Sp. z o.o. logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCOTEX Office Centre logoFYI Commercial Consulting logoKart Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBusiness House logoEcho Investment logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoSawig Invest Group logoALLCON INVESTMENT logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoPartner Capital Group logoHexagon logoNowy Styl Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoTorus logoWOMAK HOLDING logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLC Corp S.A. logoOlivia Business Centre logoCity Space logoPRO-INVEST S.A. logoAluprof S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoINTERBIURO logoArchicom logoSchüco International Polska logoBREMA Sp. z.o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Polska wśród europejskich liderów private equity

Połowa inwestycji private equity w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę.

W ciągu ostatnich 10 lat najwyższe stopy zwrotu na całym świecie, nie tylko w regionie, osiągnięto w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji, z czego główna część to Polska. To jest bardzo dobra informacja, szczególnie dla tych, którzy szukają dofinansowania w ramach funduszy private equity, które zbierają środki. Jest to rzeczywiście coś, co wyróżnia nas na tle całego świata – uważa mec. Michał Karwacki, Kancelaria Squire Patton Boggs.

 

Niemal 50 proc. środków przeznaczonych na finansowanie firm prywatnych, które nie są jeszcze notowane na giełdzie w Europie Środkowo-Wschodniej przypada na Polskę. To zasługa przede wszystkim polskiej stabilności polityczno-gospodarczej, wysokiego tempa wzrostu PKB, dużego rynku wewnętrznego i systemu finansowego. Kapitał omija strefę euro, a także Rosję i Ukrainę, które jeszcze niedawno stanowiły dużą konkurencję dla innowacyjncych przedsiębiorstw z naszego kraju. Jak by to nie zabrzmiało negatywnie, konflikt ukraińsko-rosyjski w pewnym znaczeniu nam pomaga, jeżeli chodzi o przyjmowanie inwestycji i dofinansowanie podmiotów private equity – komentuje Karwacki.

 

Niewykluczone, że dalszy rozwój niepublicznych rynków kapitałowych wpłynie w przyszłości także na poprawę rynku publicznego. Spółki rozwinięte dzięki funduszom PE i venture capital mogą bowiem wejść z czasem na parkiet GPW. Z tego też powodu, dobrą wiadomość stanowi fakt, że najszybszy wzrost w 2013 r. miał miejsce w segmencie venture capital. Bardzo często to jest inwestycja we wczesnej fazie rozwoju spółki, która daje bardzo dużą możliwość zwrotu z kapitału. Pamiętajmy też, że w Polsce jest już dosyć rozwinięty i dojrzały rynek podmiotów venture capital, które działają i mają konkurencję. To nie jeden, lecz kilka podmiotów, które specjalizują się w tego typu inwestycjach – zaznacza Michał Karwacki.

 

Na niepublicznym rynku kapitałowym dominuje branża IT, telekomunikacja, a także ochrona zdrowia, natomiast do grona liderów venture capital w Polsce należą MCI Management, Intercapital i 3TS.

 

Mimo, iż Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem wielkości private equity, to rynek ten nie przekłada się na rozwój niepublicznego rynku kapitałowego – wbrew pozorom private equity stanowi jedynie 0,1 proc. udziału w PKB, podczas gdy w Europie Zachodniej wynosi on 0,3 proc..

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra