Karimpol Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoEcho Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoFYI Commercial Consulting logoAgrobex Sp. z o.o. logoTorus logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoKwiaty dla biura logoCOTEX Office Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoHexagon logoSawig Invest Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoBusiness House logoCity Space logoDorbud S.A. logoBREMA Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoLobos Nieruchomości logoAluprof S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoSchüco International Polska logoNowy Styl Group logoGhelamco Poland logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoWOMAK HOLDING logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoOmnitech Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoPartner Capital Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Zielone budynki razy dwa do 2018 r.

Fot. plgbc.org.pl
Fot. plgbc.org.pl
Do roku 2018 liczba zielonych budynków ulegnie podwojeniu – taki wniosek płynie z najnowszych badań Dodge Data & Analytics i United Technologies Corporation, w których partnerem badawczym był World Green Building Council (WorldGBC).

Jak wynika z najnowszych badań Dodge Data & Analytics i United Technologies Corporation, w których partnerem badawczym był World Green Building Council (WorldGBC), światowy rynek zielonego budownictwa ulegnie podwojeniu. Ekologiczny budynek jest obecnie traktowany jako przejaw zrównoważonego rozwoju, a także wysokiego stopnia świadomości społecznej. Przeprowadzone badanie pokazuje różnice pomiędzy regionami, jednak w każdym z nich zauważalny jest postęp w zakresie zielonego budownictwa, który ma nastąpić w nadchodzących latach. Wśród krajów regionu europejskiego szczególną uwagę poświęcono Polsce, Niemcom i Wielkiej Brytanii. Według przewidywań, rozwój zielonego budownictwa będzie bardziej równomierny w Polsce, niż w przypadku dwóch pozostałych państw. Ekspansja ta jest zdominowana przez sektor komercyjny – pobudzany przez świadomość biznesowych korzyści wypływających z oddziaływania na ludzi oraz otoczenie. Analiza obecnych i wcześniejszych badań dotyczących kondycji zielonego budownictwa na świecie z 2012 r., pozwala stwierdzić, iż ta koncepcja ciągle się rozwija. Warto dodać, iż Polska jest po raz pierwszy brana pod uwagę w tym raporcie.

 

Przewidywany wzrost rynku zielonego budownictwa będzie głównie stymulowany przez kraje, w których wciąż rozwijany jest zielony rynek: Meksyk, Brazylię, Kolumbię, Arabię Saudyjską, Afrykę Południową, Chiny czy Indie. Widoczne jest to w znacznym wzroście liczby planowanych inwestycji, które mają być realizowane w tej dziedzinie w wymienionych krajach. Innym ciekawym wnioskiem płynącym z raportu jest to, że globalny rynek zielonego budownictwa ulega podwojeniu co 3 kolejne lata. Opracowanie pokazuje również, iż najdynamiczniej rozwijającym się sektorem rynku jest sektor biurowy – prawie połowa respondentów (46 proc.) planuje realizację zielonego projektu biurowego w najbliższych trzech latach. Z kolei najważniejszym powodem, dla którego wznoszone są zielone budynki, jest redukcja zużycia energii elektrycznej. Na drugim miejscu plasuje się oszczędność zasobów, a następnie zmniejszenie zużycia wody.

 

Green Building Councils i ich członkowie na całym świecie odegrają kluczową rolę w utrzymaniu dynamiki tempa rozwoju przewidzianego dla zielonego budownictwa. Ich przywództwo i profesjonalizm będą istotne w ustawicznym realizowaniu społecznych i gospodarczych korzyści dla środowiska naturalnego, oferowanych przez zielone budynki – podsumowuje Terri Wills, CEO w WorldGBC.

 

Badania przeprowadzono na próbie ponad 1000 uczestników z 69 krajów. Udział w nim wzięła także Green Building Councils ze swoimi członkami (od architektów i przedsiębiorców, do właścicieli i inżynierów).

 

Na podstawie raportu: PLGBC 

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Ecophon
mantra