EURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoBusiness House logoPartner Capital Group logoTétris Poland logoINTERBIURO logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoArchicom logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoBREMA Sp. z.o.o. logoEcho Investment logoEcophon Saint-Gobain logoDorbud S.A. logoALLCON INVESTMENT logoAgrobex Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoSchüco International Polska logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHexagon logoWOMAK HOLDING logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLobos Nieruchomości logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoTorus logoCity Space logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPRO-INVEST S.A. logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoTriGranit Corporation logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logoGhelamco Poland logoUNIMOR Development S.A. logoSawig Invest Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logo

Mniejsze ulgi dla firm z tytułu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

Od 1 lipca br. zmieniają się zasady dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Według nowych przepisów, zmniejszy się ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na PFRON.

Od 1 lipca br. zmieniają się zasady dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Według nowych przepisów, zmniejszy się ulga (z 80 do 50 proc.), o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na PFRON. Przedsiębiorcy od 1 lipca będą mogli odpisywać na PFRON 50 proc. faktury – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Zając, prezes zarządu krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Oczywiście dla pracodawców nie jest to korzystne. Uważamy, że może to zmniejszyć atrakcyjność zatrudniania osób niepełnosprawnych przez firmy, które tych ulg udzielają. Nie jest wykluczone, że w rezultacie zmniejszy się także konkurencyjność usług i wyrobów takich przedsiębiorstw.

 

Wpłaty na PFRON są przekazywane przez przedsiębiorstwa, które nie zatrudniają określonej w ustawie liczby osób niepełnosprawnych. Firmy te mają jednak możliwość zredukowania składki płaconej na Fundusz poprzez kupowanie usług i produktów w organizacjach spełniających ustawowy wymóg zatrudnienia odpowiedniej liczby pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Z jednej strony pracodawcy korzystający z odpisów będą mieć mniejsze korzyści. Ale powinien za to nastąpić wzrost wpływów do PFRON-u, który cierpi na brak przychodów, bo wpłaty są coraz mniejsze, co zagraża jego sytuacji finansowej – wyjaśnia Jan Zając.

 

Zmiany, które wejdą w życie 1 lipca br., są rezultatem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z września 2015 r. Ich celem jest uszczelnienie systemu korzystania z ulg i wyeliminowanie nadużyć. Trudno dzisiaj wyrokować, w jaki sposób na nowelizację zareaguje rynek – ocenia Jan Zając. Wydaje się, że odpis będzie jeszcze na tyle atrakcyjny, że przedsiębiorstwa dzisiaj z niego korzystające nadal będą to robić. Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne i udzielające tych odpisów powinny nadal działać. Sądzę, że jest to nadal atrakcyjna forma pomocy. Jak jednak będzie, trudno określić. We wrześniu powinniśmy już to wiedzieć.
 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra