Kwiaty dla biura logoBREMA Sp. z.o.o. logoLC Corp S.A. logoPartner Capital Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPRO-INVEST S.A. logoEcophon Saint-Gobain logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoSawig Invest Group logoLobos Nieruchomości logoTétris Poland logoArchicom logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEcho Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOmnitech Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoWOMAK HOLDING logoTorus logoSchüco International Polska logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoKart Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoINTERBIURO logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoBusiness House logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoTriGranit Corporation logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoUNIMOR Development S.A. logoHexagon logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy

Od początku roku aż 29 proc. Polaków zmieniło miejsce pracy lub stanowisko. Mamy zatem do czynienia z rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy.

Najwyższym od pięciu lat poziomem rotacji na rynku pracy rozpoczynamy III kw. roku – wynika z badań firmy doradztwa personalnego Randstad. Wzrosła zatem otwartość Polaków na zmianę pracy. Zauważalne jest także przekonanie o tym, że kryzys demograficzny może pozytywnie wpływać na szanse zatrudnienia.

 

W czterech poprzednich kwartałach wg badań „Monitora Rynku Pracy” rotacja utrzymywała się na poziomie ok. 25 proc. Dane z II kw. 2016 r. wskazują na trend wzrostowy i plasują Polskę na pierwszym miejscu pośród badanych krajów europejskich. Wśród przyczyn zmiany pracy najczęstszym powodem jest poszukiwanie lepszych warunków (44 proc.). Kolejną podawaną przez 26 proc. respondentów przyczyną jest osobiste pragnienie zmian. Wciąż jednak można zaobserwować poczucie braku stabilności pracy na aktualnie zajmowanym stanowisku, które w stopniu co najmniej umiarkowanym zadeklarowało ok. 37 proc. osób. Jednocześnie spora liczba respondentów (72 proc.) wyraża przekonanie o łatwym znalezieniu podobnej posady w ciągu półrocza lub jakiejkolwiek innej pracy (77 proc.).

 

Wysoki jest indeks mobilności, który w najnowszym badaniu podniósł się o 4 punkty. Polska z indeksem mobilności na poziomie 111 punktów znalazła się na pierwszym miejscu w Europie. Polacy prezentują zatem największą gotowość do zmieniania aktualnego pracodawcy. Jednakże jak zauważa Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad: Otwartość nie oznacza jednak, że większość Polaków wysyła swoje CV i chodzi na rozmowy rekrutacyjne. Jesteśmy zdecydowanie bardziej bierni. Aktywnie nowego miejsca pracy poszukuje jedynie 12 proc. badanych, a mniej zobowiązująco rozgląda się za ciekawą ofertą - raczej czekając na telefon od znajomego niż przeszukując ogłoszenia o pracę – dalsze 20 proc. badanych.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra