Ecophon Saint-Gobain logoLC Corp S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logoHexagon logoPRO-INVEST S.A. logoALLCON INVESTMENT logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKart Sp. z o.o. logoEcho Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoINTERBIURO logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoDorbud S.A. logoTriGranit Corporation logoCity Space logoOlivia Business Centre logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoTorus logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoAgrobex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoWOMAK HOLDING logoUNIMOR Development S.A. logoArchicom logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPartner Capital Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Warszawski rynek biurowy

Warszawa (fot. Ghelamco)
Warszawa (fot. Ghelamco)
Znamy podsumowanie I półrocza warszawskiego rynku biurowego. Utrzymuje się wysoki popyt na biura.

W I półroczu podpisano umowy najmu na 360 100 mkw., co świadczy o popycie na biura, który ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Z podsumowania pierwszej połowy roku dokonanego przez JLL wynika, że do wynajmu 217 800 mkw. doszło w II kw. Najbardziej popularne wśród najemców było centrum miasta (122 000 mkw.), na drugim miejscu utrzymuje się Mokotów (80 000 mkw.). Zainteresowanie rośnie także innymi rejonami, jak np. Al. Jerozolimskie czy okolice lotniska Chopina. Nowe umowy najmu w istniejących budynkach w Warszawie to niemal 156 700 mkw. wynajętej powierzchni. Wskaźnik pustostanów w stolicy na zakończenie I półrocza wyniósł 15,4 proc. Cena czynszów transakcyjnych w centrum miasta różni się od tej poza nim. W samym sercu Warszawy najwyższe ceny to ok. 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie, podczas gdy w dalszych dzielnicach czynsze wahają się już od 11 do 18 euro za mkw.

 

Największe umowy najmu zawarte w Warszawie w I półroczu 2016 r.:

Firma Budynek Powierzchnia (mkw.)
Poufny najemca Warsaw Financial Center 8 300
Allegro Q22 7 600 
Poufny najemca Atrium 2 7 500
NC+ Canal+ 7 500
Budimex Skierniewicka 16-20 7 400
UPC Atrium Centrum 5 300

Źródło: JLL, PORF, H1 2016

 

Wysoki popyt spotkał się także z dużą podażą. W samym II kw. oddano do użytku ok. 237 000 mkw. powierzchni biurowej. W I półroczu 2016 na warszawski rynek trafiło rekordowe 350 100 mkw. biur. To o 26 proc. więcej niż w całym ubiegłym roku. Najważniejszym wydarzeniem było oddanie do użytku dwóch wież biurowych - Warsaw Spire A i Q22. Nigdy wcześniej w historii, w jednym roku na rynek nie trafiły dwa biurowe wieżowce – informuje Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa, JLL. Do największych zrealizowanych w I półroczu biurowców należą Warsaw Spire A i Q22 oraz Gdański Business Center D i Proximo I.

 

Jak przewidują specjaliści z JLL w II półroczu br. zostanie przekroczona granica 5 mln mkw. podaży na warszawskim rynku biurowym. W aktywnej budowie jest obecnie ok. 545 000 mkw. biur. 

 

Napisz pierwszy komentarz
mantra