Kinnarps Polska Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoSawig Invest Group logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoEcho Investment logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoUNIMOR Development S.A. logoSchüco International Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHexagon logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoEcophon Saint-Gobain logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCity Space logoTriGranit Corporation logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArchicom logoDorbud S.A. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGhelamco Poland logoLobos Nieruchomości logoFYI Commercial Consulting logoVastint Poland Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoBREMA Sp. z.o.o. logoWOMAK HOLDING logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoPartner Capital Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoTorus logoALLCON INVESTMENT logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Dwutygodniowy urlop nie dla każdego

Nie każdy pracownik może liczyć na czternastodniowy urlop wypoczynkowy - ujawnia badanie zrealizowane przez portal monsterpolska.pl.

Co szósty polski pracownik nie może uzyskać nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu, czyli świadczenia, które jest jednym z podstawowych praw przysługującym zatrudnionym. Powodem zaistniałej sytuacji są m.in. nawał obowiązków oraz brak osób na zastępstwo w czasie trwania urlopu wypoczynkowego.

 

Bardzo często do naruszenia prawa dochodzi w firmach z mniejszych miejscowości. O pracę jest tam trudno, nic zatem dziwnego, że pracownicy nie reagują – mówi Małgorzata Majewska, ekspertka z portalu monsterpolska.pl. Pracodawca, który nie zgodzi się na udzielenie pracownikowi czternastu dni ciągłego urlopu, może zostać zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy oraz ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 zł do aż 30 000 zł.

 

Pracodawcy powinni być bardziej świadomi z korzyści płynących z urlopu wypoczynkowego, który pozwala na regenerację sił oraz wpływa pozytywnie na efektywność pracownika w wykonywaniu powierzonych obowiązków. W rzeczywistości urlop powinien być traktowany jako inwestycja w pracownika, a nie obowiązek, który spoczywa na pracodawcy.

 

Zobacz więcej: Pracuj wolniej!  

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra