City Space logoSawig Invest Group logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoFYI Commercial Consulting logoOmnitech Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoEcho Investment logoALLCON INVESTMENT logoWOMAK HOLDING logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTétris Poland logoPRO-INVEST S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoTorus logoLobos Nieruchomości logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDorbud S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoHAVRE Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHexagon logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoBREMA Sp. z.o.o. logoGhelamco Poland logoBusiness House logoTriGranit Corporation logoKwiaty dla biura logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoCOTEX Office Centre logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoArchicom logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoINTERBIURO logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logo
Forbo Flooring Systems Polska logo

Zinformatyzowane nieruchomości

Rozwiązania IT w biurowcach pozwalają obniżyć koszty eksploatacji obiektów i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo (fot.pixabay.com)
Rozwiązania IT w biurowcach pozwalają obniżyć koszty eksploatacji obiektów i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo (fot.pixabay.com)
Nieruchomości komercyjne są coraz bardziej zinformatyzowane. Zastosowane w nich rozwiązania IT pozwalają obniżyć koszty eksploatacji obiektów i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo.

Nowoczesne narzędzia IT wspomagają obsługę finansowo-księgową, zarządzanie, a także coraz częściej obsługę dostawców i gości. Pomagając w sprawowaniu tych funkcji jednocześnie mogą przyczynić się one do obniżki kosztów i zwiększenia bezpieczeństwa danego budynku. Przy wysokiej podaży na rynku nieruchomości komercyjnych tego typu rozwiązania mogą być decydujące przy wyborze inwestycji przez najemcę.

Rośnie zainteresowanie informatyzacją wszystkich obszarów niezwiązanych z finansami i księgowością, które dotychczas były naturalnym obszarem do informatyzacji. Największe korzyści z wdrażania rozwiązań IT w obiektach komercyjnych to w szczególności obniżenie kosztów, optymalizacja procesów wewnątrz organizacji oraz wzrost zadowolenia najemców – mówi agencji informacyjnej Newseria Adam Penkala, współzałożyciel Velis IT Systems.

Coraz więcej rozwiązań IT służy zwiększaniu wartości danej powierzchni komercyjnych w oczach najemców. Obecnie informatyzacja obiektów biurowych nie skupia się wyłącznie na procesach wewnątrz organizacji, lecz jest ona nastawiona na także na sprawy klientów. Nowe rozwiązania ułatwiają im np. korzystanie z tradycyjnych przestrzeni biurowych. Dobrym przykładem jest opcja automatycznej recepcji czy systemu typu wirtualna recepcja w obiektach biurowych, logistycznych, produkcyjnych. Mają one na celu optymalizację i zwiększenie jakości obsługi gości dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym – wyjaśnia Adam Penkala.

Zmiany tego typu budują kształtują także pozytywny wizerunek danego miejsca. Dla przykładu wspomniana wcześniej recepcja jest pierwszym miejscem, do którego trafia klient lub partner biznesowy. Kształtuje zatem ona jego pierwsze wrażenie, które może okazać się bardzo istotne podczas późniejszego kontaktu. 

Rozwiązania IT mogą również zwiększyć bezpieczeństwo obiektu. W szczególności, jeśli chodzi o bazy danych czy transparentność tego, co się dzieje w obiektach. Mamy dostęp do danych gości, dostawców czy raportów ewakuacyjnych, które w każdym momencie możemy wygenerować, sprawdzić, kto aktualnie i na których piętrach znajduje się w obiekcie, kto odpowiada za te osoby – mówi agencji informacyjnej Newseria Adam Penkala. 

Wdrożenie i utrzymanie rozwiązń IT nie musi być kosztowne. Oprogramowanie coraz częściej udostępniane jest jako usługi (Software as a Service). Jak zauważa Adam Penkala: „(...) są to tzw. mikropłatności miesięczne, które są rozchodowane na wszystkich najemców czy na metry kwadratowe powierzchni. W efekcie są to niezauważalne płatności z perspektywy danego najemcy, ale znacząco podnoszące wartość, jeśli chodzi o bezpieczeństwo czy optymalizację biznesu.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra