Ghelamco Poland logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoFYI Commercial Consulting logoOmnitech Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoWOMAK HOLDING logoBREMA Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoEcophon Saint-Gobain logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoArchicom logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoNowy Styl Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoPorto Office B Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoUNIMOR Development S.A. logoTriGranit Corporation logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoHexagon logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoKart Sp. z o.o. logoTétris Poland logoTorus logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoOlivia Business Centre logoALLCON INVESTMENT logoSchüco International Polska logoPartner Capital Group logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLobos Nieruchomości logo

Biurowy boom na rynkach regionalnych

Na ośmiu największych polskich rynkach biurowych w budowie jest łącznie ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. (fot. pixabay)
Na ośmiu największych polskich rynkach biurowych w budowie jest łącznie ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. (fot. pixabay)
Łącznie na głównych rynkach regionalnych budowanych jest więcej biur niż w Warszawie, a większość z nich zajmą firmy z sektora usług dla biznesu. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym podsumowaniem rynku regionalnego dokonanym przez Walter Herz.

Analitycy Walter Herz szacują, że na ośmiu największych polskich rynkach biurowych w budowie jest łącznie ponad 900 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dla porównania w Warszawie powstaje ok. 700 000 mkw. biur. 


W miastach regionalnych na wysokim i stabilnym poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na biura. Na największych rynkach biurowych poza Warszawą w pierwszym półroczu br. do użytku oddane zostało ogółem ponad 220 000 mkw. biur (z tego niemal 80 proc. w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu), a zawarte w tym czasie umowy najmu w regionach opiewały łącznie na prawie 270 000 mkw. powierzchni. 


Zapotrzebowanie na biura ulokowane na rynkach lokalnych zgłaszane są przede wszystkim przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Firmy reprezentujące branżę zajmują przeszło połowę powierzchni w obiektach powstających w Trójmieście, Wrocławiu i Katowicach. 


Kraków – lider regionalnych rynków biurowych


Liderem regionalnych rynków biurowych jest Kraków. W stolicy Małopolski zasób nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi 850 000 mkw., a w budowie jest ponad 300 000 mkw. biur. Warto zauważyć, że popyt na biura jest tu tak duży, że Kraków posiada jeden z najniższych współczynników pustostanów w kraju (6 proc.). 


Kraków stanowi główny ośrodek firm z sektora usług dla biznesu. Jak podaje Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w centrach BPO, SSC, IT i R&D zlokalizowanych w obrębie aglomeracji pracuje ponad 50 tys. osób. 


Do nowych biur wchodzą przeważnie firmy z sektora usług dla biznesu, który wybrał Kraków na swój główny ośrodek w Polsce. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podaje, że w centrach BPO, SSC, IT i R&D zlokalizowanych w obrębie aglomeracji pracuje ponad 50 tys. osób. 


Wrocław na podium największych ośrodków biurowych


Trzecim po Warszawie i Krakowie ośrodkiem biurowym w Polsce jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska należy do najszybciej rosnących pod względem przyrostu podaży rynków w kraju. Analitycy Walter Herz szacują, że w br. podaż powierzchni biurowej w mieście przekroczy 800 000 mkw. Wrocław cieszy się rekordowym popytem na powierzchnię biurową i odpowiada za jedną piątą najmu biur na rynkach regionalnych w pierwszym półroczu br. Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zakontraktowały ponad połowę wynajętej powierzchni, a w centrach usług znajdujących się na terenie aglomeracji zatrudnionych jest ponad 34 tys. osób. W budowie we Wrocławiu pozostaje ponad 200 000 mkw. biur.

 

  • 1
  • 2
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz
mantra