Giant

Zdrowa atmosfera pomimo papierosa

|
Kabina firmy Palarnie.pl
Wizualizacja kabiny firmy Palarnie.pl
Na rynku popularność zdobywają kabiny dla palaczy oraz pochłaniacze dymu tytoniowego. Nowoczesne rozwiązania dążą do zniwelowania szkodliwego wpływu palenia – czynnego i biernego.

Zgodnie z ustawą z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej palenie tytoniu w miejscu pracy dozwolone jest wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach – palarniach – wyposażonych w dostateczną ilość popielniczek. Rynek oczywiście przystosował się do zmiany w przepisach i stworzone zostały najpierw profesjonalne pochłaniacze a następnie – kabiny dla palących. Co zyskują i tracą dzięki nim palacze, zarówno bierni, jak i czynni? Ile mogą na tym rozwiązaniu zaoszczędzić firmy? Czy nowoczesne palarnie się opłacają?

Szokujące statystyki

Niestety, co trzeci Polak w wieku powyżej 15 roku życia przyznaje się do nałogowego – codziennego – palenia papierosów. Badania wykazują, iż osoby czynne zawodowo palą więcej niż bierne. Wśród pracujących po papierosa najczęściej sięgają robotnicy i prywatni przedsiębiorcy. Przedstawione dane wyraźnie wskazują – kwestia palenia w miejscu pracy jest niezwykle istotna.

Wszyscy odczuwają negatywny wpływ przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Szczególnie uciążliwe jest to dla osób niepalących, które narażone są na dwa rodzaje dymu: główny i boczny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podczas palenia papierosa ponad 70% szkodliwego tlenku węgla znajduje się w dymie bocznym, który oddziałuje głównie na palaczy biernych.

Najlepsze rozwiązanie?

Wychodząc naprzeciw problemowi zorganizowania miejsca dla palących, które zadowoliłoby zarówno ich, jak i innych pracowników oraz właścicieli przedsiębiorstw, producenci zaangażowani w wyposażanie dotychczasowych palarni postanowili stworzyć produkt innowacyjny – kabiny dla palących. Przykładowym dostawcą i operatorem tych urządzeń jest firma Palarnie.pl, dbającą o środowisko poprzez mechanizm utylizujący niedopałki.

Kabiny dostosowuje się do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i dużych firmach, dzięki możliwości wyboru ich wielkości. Dostępne są palarnie mieszczące od 3 do nawet 28 osób. Montaż jest nadzwyczaj prosty i zajmuje, w zależności od rozmiaru, od 4 do 8 godzin. Najpierw składa się szkielet aluminiowy, następnie komin z systemami filtracyjnymi i na koniec – szyby z bezpiecznego szkła. Kabina montowana jest modułowo, dzięki czemu istnieje możliwość jej rozbudowy. Sprzedaż prowadzona jest w różnych wersjach kolorystycznych.

Filtry by zapewnić zdrowe powietrze

Kabiny wyposażone są w szereg profesjonalnych filtrów, które, według zapewnień producenta, pochłaniają 99,997% szkodliwych substancji oraz  drobnoustroje  i alergeny. Redukują też przykry dla niektórych zapach. System filtrujący włącza się samoczynnie po wejściu do kabiny i odprowadza dym, który nie wydostaje się na zewnątrz, dzięki systemom nadmuchu i lekkiemu podciśnieniu wewnątrz palarni.

O kompletne oczyszczenie powietrza dbają funkcjonalne filtry. Kabiny w ofercie firmy Palarnie.pl wyposażone są w prefiltr, electroMax, HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), filtr węglowy i jonizator.

Jakie koszty?

Cena kabiny obliczana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb zamawiającego. Należy liczyć się z kosztem ok 15-20 tys. zł za kabinę dla 3-5 osób. Do tego dochodzą koszty serwisu, który potrzebny jest mniej więcej co dwa-trzy miesiące, w zależności od ilości osób palących. Czynności serwisowe obejmują wymianę filtrów, mycie kabiny, wymianę kratki wlotowej i utylizacje odpadków.

Mniejsze kabiny zużywają około 370 W, natomiast te największe – 740 W. Do zasilenia potrzebne jest gniazdko sieci elektrycznej o napięciu 230 V.

Kabiny dla wszystkich?

Kabiny dla palaczy rozwiązują problem szkodliwego dymu i nieprzyjemnego zapachu. Jest to propozycja, którą każda firma przemyśleć musi indywidualnie. Decyzja o zakupie poparta będzie zapewne polityką firmy, metrażem i rozkładem pomieszczeń w biurze, ilością osób palących oraz ich opinią na tego typu rozwiązanie. Koniecznym jest dostosowanie się do obowiązujących przepisów prawnych, a kabiny dla palaczy mogą w tym pomóc. Palarnie.pl na swojej stronie pozwala wyliczyć, ile przedsiębiorstwo może zaoszczędzić na kupnie kabiny.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz