Giant

Coworking – biurko do wynajęcia dla freelancerów i drobnych przedsiębiorców

|
Wynajem biurka na godziny staje się ciekawą alternatywą dla pracy w domu. Fot. Kinnarps
Wynajem biurka na godziny staje się ciekawą alternatywą dla pracy w domu. Fot. Kinnarps
Freelancerzy i mniejsi przedsiębiorcy często zastępują tradycyjne biuro zaaranżowaną przestrzenią we własnym domu. Obecnie pojawiła się alternatywa dla tego rozwiązania - coworking.

Freelancerów i rozpoczynających swoją działalność drobnych przedsiębiorców często nie stać na stały wynajem powierzchni biurowej. Przeważnie tradycyjne biuro zastępują zaaranżowanym na własne potrzeby biurkiem w swoim mieszkaniu. Takie rozwiązanie pozwala wprawdzie obniżyć koszty działalności, jednak nie zawsze gwarantuje odpowiedni komfort pracy. Obecność współlokatorów czy sąsiadów nie sprzyja pracy twórczej. A gdyby mieć do dyspozycji przestrzeń biurową, którą można by wynająć na godziny? Gdyby oprócz biurka i ciszy został również zapewniony dostęp do biurowych urządzeń? Czy pracując nad szczególnie wymagającym projektem, nie byłoby komfortowo udać się w miejsce, gdzie panują nie tylko odpowiednie warunki do pracy, ale również inni uszanują to, że jesteś teraz zajęty? Wszyscy ci, dla których praca w domu stała się nużąca, a których nie stać na stały wynajem powierzchni biurowej, powinni skorzystać z coworkingu. Wynajem powierzchni biurowej na kilka godzin dzienne zagwarantuje komfortowe miejsce do pracy przy jednoczesnym niewielkim nakładzie finansowym.

Biurko na godziny?

Coworking to idea, która pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Polega na współdzieleniu powierzchni biurowej z innymi, z reguły obcymi ludźmi. Osoba korzystająca z coworkingu nie wynajmuje całego biura, a jedynie biurko do pracy na określony czas (z reguły kilka godzin). Najemca pracuje samodzielnie nad swoim projektem, jednak przestrzeń biurową dzieli z innymi, którzy również skorzystali z takiej formy pracy.

Coworking nie ogranicza się jedynie do wynajmu pojedynczego stanowiska pracy. Wynajem przestrzeni biurowej zapewni nie tylko biurko umożliwiające komfortową pracę, ale również zaplecze techniczne (urządzenia biurowe) i niewielkie zaplecze gastronomiczne (biurowy bufet, ekspres do kawy itd.). Coraz częściej stałym elementem centrów coworkingowych są sale konferencyjne i szkoleniowe. Wraz z rozwojem tego rodzaju wynajmu przestrzeni biurowej, wzrastają również wymogi najemców. Coworking staje się powoli ideą wynajmu nie tylko miejsca do indywidualnej pracy, ale również przestrzeni do biznesowych spotkań.

Alternatywa dla freelancerów

Z coworkingu korzystają najczęściej freelancerzy i przedsiębiorcy, którzy dopiero rozwijają swoją działalność, nie potrzebujący na stałe przestrzeni biurowej bądź pracujący najczęściej w domowym zaciszu. Wynajem biurka na określony czas pozwala im na zmianę otaczającego ich zawodowego środowiska. Wyniki raportu „Coworking w Polsce” z 2011 r. wskazują, że aż 71% osób zdecydowało się na wynajem biura na godziny ze względu na chęć oddzielenia życia zawodowego od prywatnego. Ponadto 50% stwierdziło też, że coworking pozwala zwiększyć zawodową efektywność. Odpowiedni komfort pracy jest szczególnie ważny w przypadku zawodów związanych z szeroko pojętą analityką, m.in.  programistów czy administratorów IT. Warunki panujące w zaaranżowanym domu - biurze mogą nie sprzyjać odpowiedniemu skupieniu nad realizacją projektu.  

Z coworkingu nie korzystają wyłącznie specjaliści działów IT. Rynek freelancerski w Polsce coraz bardziej się rozrasta. Wśród tzw. wolnych strzelców odnajdziemy obecnie nie tylko grafika czy programistę, ale również szereg specjalistów: m.in. coachów, doradców biznesowych, handlowców czy specjalistów ds. marketingu i PR. Każda z tych osób może korzystać, i często korzysta, z coworkingu.

Dlaczego właśnie coworking?

Głównym powodem, dla którego tak wielu freelancerów i drobnych przedsiębiorców decyduje się na coworking, jest chociażby brak własnego biura zapewniającego odpowiedni komfort pracy. Freelancer z reguły nie potrzebuje stałego biura (ze względu na jego charakter pracy). Często również, ze względu na brak systematycznych dochodów, nie stać go na stały wynajem powierzchni biurowej. Dzięki coworkingowi ma możliwość zapewnienia sobie i ewentualnie swoim klientom odpowiedniej przestrzeni wtedy, kiedy będzie jej rzeczywiście potrzebował. Jednocześnie ograniczy również koszty, ponieważ będą one związane z rzeczywistym korzystaniem z powierzchni biurowej.

Zmniejszenie kosztów i komfort pracy to nie jedyne zalety coworkingu. Jak sama nazwa wskazuje coworking to praca wspólna. Współdzielenie przestrzeni biurowej ze specjalistami z wielu dziedzin jest również doskonałą okazją do nawiązywania relacji biznesowych. Wprawdzie każdy korzystający z coworkingu pracuje samodzielnie nad swoim projektem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie lunchu czy przerwy na kawę nawiązać kontakt z innymi pracującymi w podobnym systemie. Co więcej, aż 41% osób biorących udział w badaniu „Coworking w Polsce” jako jedną z głównych zalet czasowego wynajmu biura wskazało możliwość wymiany doświadczeń zawodowych z innymi użytkownikami.

Inne wymiary coworkingu

Coworking gwarantuje również pełną elastyczność. Osoba wybierająca ten rodzaj wynajmu w pełni decyduje o czasie i miejscu korzystania z danej powierzchni biurowej. Tego rodzaju rozwiązanie jest dużym ułatwieniem w przypadku wyjazdów służbowych. Rozwój centrów coworkingowych sprawia, że znalezienia biura na godziny w innym mieście nie jest żadnym problemem. Tego rodzaju biura można odnaleźć w dziewiętnastu miastach Polski, m.in. w Warszawie i Wrocławiu, jak również w Zgierzu, Skawinie czy Siedlcach. Wraz z rozwojem biur coworkingowych w Internecie pojawiają się specjalne wyszukiwarki, które ułatwiają zlokalizowanie i zarezerwowanie przestrzeni biurowej w danym mieście.

Wynajem przestrzeni biurowej na określony czas może okazać się bardzo przydatny w budowaniu pozytywnego wizerunku freelancera czy przedsiębiorcy w oczach klientów. W erze cyfrowej większość formalności można uregulować drogą telefoniczną lub mailową. Jednak niektóre transakcje wymagają spotkań osobistych, a mieszkanie czy kawiarnia nie są odpowiednią przestrzenią do ważnych spotkań biznesowych. Tym bardziej wtedy, gdy podczas spotkania konieczne jest przedstawienie klientowi przygotowanej prezentacji bądź symulacji biznesowej. W takich sytuacjach coworking jest rozwiązaniem idealnym, gdyż stwarza możliwość wynajęcia nie tylko biurka, ale również sali konferencyjnej czy szkoleniowej. Rezerwując przestrzeń na kilka godzin, można zapewnić sobie właściwe warunki do biznesowych spotkań, zaprezentować siebie jako profesjonalistę w swojej branży i jednocześnie ograniczyć do minimum koszty związane z wynajmem biurowej przestrzeni.

Jak widać coworking stwarza nie tylko odpowiednie warunki do pracy, ale również zapewnia zaplecze techniczne (sale konferencyjne, materiały i urządzenia biurowe). Poza tym jest doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów, jak też do zmiany środowiska pracy. W połączeniu z niewielkimi kosztami (ceny od 3 zł za godzinę wynajmu) coworking staje się kuszącą alternatywą dla tych wszystkich, którzy mają dość pracy we własnym domu bądź potrzebują przestrzeni biurowej na ściśle określony czas.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 3
Student :
Rzeczywiście w Siedlcach jest fajne miejsce do pracy grupowej. Znajdziecie je pod adresem https://www.gardenoffice.pl/.
3 kwietnia 2018 13:12
Shweta :
So true pointers. Exactly this is what happens with the freelancers and new startup employees too. As a startup we also use coworking spaces in Bangalore, India. We use https://evoma.com/co-working/ for few hrs to many days as per necessity and need of business.
3 stycznia 2018 05:57
COlorful WORK :
Osobą, które lubią pracować w kolorowym i designerskim miejscu polecam COlorful WORK:
https://www.facebook.com/colorfulcoworking/

doskonała lokalizacja (tuż przy metrze Imielin)
18 lipca 2017 16:00