Proton Office

Masaż work-site – skuteczna walka ze stresem

|
Masaż w pracy jest dobrym sposobem na zwalczenie stresu
Work- site: specjalne krzesło do masażu
Obolałe plecy, napięte ramiona i zdrętwiały kark. Powyższe dolegliwości zna każdy, kto pracuje przy komputerze po kilka godzin dziennie lub w innej wymuszonej pozycji. Istnieje jednak sposób, aby skutecznie zadziałać profilaktycznie i to w krótkich przerwach nawet w pracy.

Work-site – krótki masaż relaksacyjny w miejscu pracy pomoże przede wszystkim przeciwdziałać bólowi pleców i narastającemu zawodowemu stresowi.

W walce z długotrwałym stresem

Coraz większe wymagania pracodawców wobec pracowników, niestabilna sytuacja na rynku pracy czy zbyt duża ilość zawodowych obowiązków negatywnie wpływają na zdrowie pracowników. Nieodłącznym elementem życia zawodowego staje się również stres. Państwowa Inspekcja Pracy jasno określa jego definicję: Stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dotyczący warunków i/lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.

Bagatelizowane problemu stresu w pracy może przynieść negatywne skutki zdrowotne. Człowiek, chcąc zareagować na zagrożenie, aktywuje wszystkie układy wewnętrzne organizmu. Długotrwałe napięcie może doprowadzić do poważnych chorób, m.in. bólów okolic kręgosłupa, nadciśnienia tętniczego, wrzodów czy nawet zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Z pomocą w walce ze stresem w pracy przychodzi m.in. work-site. Ten rodzaj technik profilaktyczno-relaksacyjnych często określany jest mianem masażu firmowego. Do jego wykonania wystarczy wyspecjalizowany masażysta, krzesło i 15-20 minut przerwy dla pracownika. Czasem sesje wykonuje się na matach lub lekkim stole do masażu.

Nie tylko masaż antystresowy

Podstawowa wersja masażu to 20-minutowa sesja wykonana w pozycji siedzącej. Osoba masowana siedzi zwykle na dedykowanym do tego rodzaju masażom krześle, a sam masaż wykonywany jest przez ubranie. Jednak work-site to coś o wiele więcej niż jedynie masaż w czasie przerwy na lunch. Work-site massage jest często promowany jako krótki masaż wykonywany na siedząco poprzez ubranie. Jest to jednak swojego rodzaju skrót myślowy – zaznacza Piotr Szczotka, właściciel firmy Instytut Bodywork zajmującej się m.in. profilaktyką z wykorzystaniem masażu i relaksacji - Wykonujemy masaż, ale nie jest on praktykowany i rozumiany jak przykładowo masaż klasyczny. W work-site są bowiem zawarte jednocześnie elementy masażu, edukacji prozdrowotnej, relaksacji w synchronizacji z oddechem, ćwiczeń. Sam zabieg jednak faktycznie opcjonalnie można wykonywać poprzez ubranie (podkoszulek, bluzkę). Natomiast jeśli są spełnione odpowiednie warunki lokalowe, masaż wykonuje się bezpośrednio na ciało.   

Korzyści dla pracownika…

Zalet work-site i pochodnych metod jest wiele, a główną - możliwość skutecznej relaksacji w miejscu pracy. Przekłada się to na bardzo cenne działania profilaktyczne względem pojawiających się dolegliwości. Połączenie technik oddychania ze specjalistycznym, rozluźniającym masażem stanowi solidny zastrzyk energii do dalszej pracy. Kwadrans masażu nie tylko uwalnia napięcie mięśni, ale również pomaga zwalczyć bóle karku czy ramion. Przerwa od pracy w formie work-site to również doskonała okazja do odpoczynku dla oczu i całego organizmu. Masaż firmowy (work-site) polecany jest szczególnie osobom o siedzącym charakterze pracy, poddanym dużej presji i nadmiernemu, nierozładowanemu stresowi – wyjaśnia Piotr Szczotka – Opracowujemy te partie ciała, które są najczęściej narażone na mikro-urazy, a które jednocześnie w szczególny sposób reagują wzmożonym napięciem na stres.

W przypadku pracy siedzącej na szczególne obciążenie jest narażona lędźwiowa część kręgosłupa oraz kark. Pozostawanie zbyt długo w jednej, niezbyt komfortowej pozycji przy biurku przyczynia się do napięcia tych partii ciała. Kwadrans relaksacji znacznie poprawia samopoczucie pracownika, a tym samym przekłada się na wzrost jego kreatywności i chęci działania.

Nie tylko dla kobiet

W ostatnich latach nurt work-site diametralnie się zmienia, pojawiają się nowe wyzwania. Jak wskazuje Piotr Szczotka praktykujący nurt work-site od 20 lat – Dziś profilaktyką zainteresowane są nie tylko kobiety, wzrasta także świadomość wartości zdrowia u mężczyzn, zwłaszcza spędzających poza biurem długie godziny w podróży. Kobiety natomiast są także zainteresowane profilaktyką obrzęków w obrębie nóg, problemami naczyniowymi, a także z oczywistych powodów profilaktyką zmarszczek, na które niewątpliwie wpływ ma długotrwały stres.

Dlatego też, podczas wizyt specjalistów w pracy, korzysta się nie tylko z zabiegów na specjalnych krzesłach. Pracownicy wybierają inne opcje, np. masaże na stołach lub matach. Zróżnicowanie wybieranych metod pozwala na diametralną zmianę pozycji ciała podczas relaksującego kwadransa.

…i dla pracodawcy

Powodem, dla którego pracodawcy powinni zainteresować się techniką work-site, jest obowiązek niwelowania poziomu stresu wśród swoich pracowników oraz dbania o zdrowie osób zatrudnionych. 20 minut profesjonalnego masażu pozwoli skutecznie zwalczyć stres i napięcie mięśni. Dodatkowym atutem jest brak specjalnych wymagań co do warunków wykonania masażu: Pomimo iż masaż odbywa się na terenie firm, lub też w przerwach w czasie konferencji, spotkań, nie zaburza rytmu pracy i nie dezorganizuje harmonogramu zajęć - zapewnia Piotr Szczotka.

Work-site cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jak wspomina Piotr Szczotka – W  Poznaniu z takich programów korzystały m.in. firmy handlowo-produkcyjne, teatry, aktorzy, salon samochodowy, firmy zatrudniające niepełnosprawnych, a nawet sieć handlowa. Głównym powodem zainteresowania była nie tylko chęć skorzystania z relaksacyjnej sesji, ale przede wszystkim uświadomienie sobie działania profilaktycznego i aktywującego pracowników. Zdarzało się, iż firmy były na tyle zainteresowane szerszym programem, iż masażysta wyjeżdżał z nimi na szkoleniowo-motywacyjne wyjazdy.

Poza tym głównym atutem obserwowanym w praktyce i w badaniach w nurcie work-site, jest zmniejszona absencja pracowników, profilaktyka napięć w okolicach twarzy, ramion, kręgosłupa oraz zmniejszanie problemów związanych z brakiem skupienia, ograniczeniem ruchu czy nawet bólu pochodzenia psychosomatycznego. Dla wielu firm stosowanie work-site to także działania prestiżowe.

Pracodawcy nie powinni również obawiać się kosztów organizowanych sesji. Ceny masażu work-site wahają się w granicach 100-150 zł za godzinę. Warto pamiętać, że w czasie godziny pracy masażysty z zabiegu skorzysta z reguły trzech pracowników. Możliwe jest również wynajęcie masażysty na cały dzień. Koszt całodziennej sesji to ok. 800 zł.

Decydując się na work-site, trzeba jednak pamiętać, że realne efekty zostaną osiągnięte przede wszystkim w przypadku regularnych sesji. Jednorazowy masaż będzie miał ograniczoną skuteczność, ale czasem pojedyncza sesja otwiera pracownikom oczy na problemy zdrowotne. W konsekwencji zaczynają m.in. korzystać z usług masażystów. Wzrasta również zainteresowanie aktywnością, sportem, a nawet zwykłym – tak potrzebnym - spacerem .

Najlepszym rozwiązaniem jest cykliczna wizyta masażysty w biurze (1-2 razy w tygodniu). Dzięki temu pracownicy będą mieli zapewnione wsparcie w walce z stresem w pracy, a pracodawca pewność, że właściwie dba o zdrowie swoich podwładnych. 

Poniżej prezentujemy film z przykładowym programem masażu


3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 11
Emil :
Masaże dla pracowników to prawdziwe błogosławieństwo - najlepszy benefit jaki może dać pracodawca przy pracy siedzącej. W Warszawie nasza firma korzysta z usług firmy https://masujmnie.pl/ jesteśmy bardzo zadowoleni i na pewno możemy polecić innym.
28 marca 2023 10:23
Marcinski :
To prawda, że masaże biurowe pomagają. My korzystamy z firmy Masajka https://masajka.wroclaw.pl/masaz-biurowy/

Już kolejny rok współpracujemy i cieszymy się, że nasi pracownicy stali się wydajniejsi w pracy :)
22 kwietnia 2019 18:12
Wojtek :
Prowadzę firmę w Limanowej, chwilowo mam 9 osób pracujących w pozycji siedzącej. Zdecydowałem się na taki etap rozwiąznia dla swoich pracowników bo wiecznie "narzekali". Jestem zadowolony. Cena do uzgodnienia z Właścicielką. Polecam: http://www.lawendamasaz.pl/
17 grudnia 2018 22:08
Kuba :
https://nowysacz.yasumi.pl/
26 maja 2017 14:19
Ewa :
jeśli chodzi o Wrocław to work site jest w ofercie Mgii dla Ciała http://www.magiadlaciala.pl/
Moja firma z tego korzysta i pracownicy są bardzo zadowoleni :)
19 kwietnia 2017 18:29
Kasia :
W Krakowie firma Black Tree ma w swojej ofercie Work Site. Polecam ich! Poza tym świadczone przez nich usługi: masaż z dojazdem do klienta, w tych "pędzących czasach" to duży atut dla zabieganych.
2 lipca 2014 15:53
Kasia :
W Krakowie firma Black Tree ma w swojej ofercie Work Site. Polecam ich! Poza tym świadczone przez nich usługi: masaż z dojazdem do klienta, w tych "pędzących czasach" to duży atut dla zabieganych.
2 lipca 2014 15:53
B :
we własnym biurze najlepiej;) jeśli chodziło Ci o firme to obczaj http://pankregoslup.pl/ między innymi mają taki masaż
18 marca 2014 10:14
zainteresowana :
gdzie moge skorzystać z takiego masażu we wroclawiu?
4 marca 2014 11:40
Wojtek :
Firma nazywa się Care Solutions - http://caresolutions.pl i działa w trzech obszarach: Express Massage - czyli właśnie masaże worksite dla pracowników biurowych, jak powyżej w artykule, Physio Profit - ćwiczenia dla pracowników fizycznych, w magazynach, przy rozładunkach, itd. i Health Trainings - szkolenia z BHP, ergonomii stanowiska pracy.

We Wroclawiu masują m.in. pracownikow Capgemini, Credit-Suisse, Ernst&Young ;)
11 czerwca 2014 11:21
Ewelina :
We Wro jest firma, która się nazywa Care Solutions, mają coś takiego w swojej ofercie. caresolutions.pl expressmasage.pl
19 marca 2014 14:04