Giant

Jak wyciszyć biuro?

Artykuł

|
Zastosowanie sufitów akustycznych w biurach Grupy Allegro w Poznaniu, Ecophon Focus Lp, fot. Ecophon
Sufity akustyczne w biurach, fot. Peter Wuermli
Wyniki ankiet przeprowadzanych wśród pracowników wielu firm pokazują jednoznacznie: hałas to czynnik, który najbardziej przeszkadza nam w pracy. Aby z nim walczyć, nie wystarczą już zatyczki do uszu. Pomyślmy o dźwiękochłonnych panelach ściennych i sufitach akustycznych.

Choć pierwotnym środowiskiem bytowania człowieka było łono natury, obecnie ponad 90 proc. naszego życia spędzamy we wnętrzach. Zgodnie z tym ukształtował się nasz zmysł słuchu. Śpiewy ptaków zastąpił szum włączonego komputera, bzyczenie wentylatora, wibracje telefonów komórkowych – a wszystko to zwielokrotnione i odbite od ścian i sufitów. Choć ludzki słuch zdążył przystosować się do specyfiki zamkniętych pomieszczeń, należy zapewnić mu jak najbardziej optymalne akustyczne warunki do pracy. Szczególnie, jeśli pracujemy w biurze.

Stop hałasowi

Hałas, dźwięk kosiarki za oknem, odgłos telefonu, rozmowy na korytarzu, stukot kserokopiarki… Okazuje się, że złe środowisko dźwiękowe w miejscu pracy jest czynnikiem szczególnie wpływającym na wydajność i efektywność pracowników, obniżającym motywację i tworzącym sytuacje stresowe. Powrót do wykonywanego zadania, przerwanego przez uciążliwy hałas, ponowne skupienie się, zwłaszcza w przypadku, gdy naszą główną „siłą” i „narzędziem” jest kreatywność, zajmuje wiele czasu. W praktyce należy eliminować wszelkie „nadprogramowe” dźwięki, które wytrącając nas z właściwych torów, przeszkadzają w kontynuowaniu pracy, czyli - ograniczyć zasięg dźwięku i uniemożliwić jego rozprzestrzenienie się.

Projekt akustyczny

Architekt projektujący wnętrze nowoczesnego biura powinien więc wziąć pod uwagę wszelkie czynniki tworzące środowisko akustyczne danego miejsca. Konieczne będzie podzielenie funkcjonalne przestrzeni na fragmenty o różnym charakterze, odpowiadające danym zadaniom i celom, jak recepcja, sale konferencyjne, pokoje cichej pracy, biura komórkowe itd. Wymagania poszczególnych pomieszczeń biurowych odnośnie akustyki są różne, tak jak czynności, które będą tam wykonywane – tłumaczy Magda Szubert, Concept Developer Ecophon ds. Środowisk biurowych. Za pomocą umiejętnie dobranych materiałów dźwiękochłonnych -  odpowiedniego sufitu, ekranów międzystanowiskowych i paneli ściennych możemy zmieniać akustykę pomieszczenia, sprawić, że dźwięki niepożądane będą wyciszone, a dźwięki pożądane wzmocnione.

Wyzwaniem dla projektantów są szczególnie biura zaplanowane jako otwarte – takie, w których poszczególne stanowiska pracy wydzielone są przez boksy. Otwarta architektura pomieszczenia zazwyczaj aż prosi się o zastosowanie dużych przeszkleń, realizowanych przez systemy okienno-fasadowe, oraz często transparentnych ścianek działowych podkreślających funkcjonalne podziały. Przy tym należy jednak pamiętać, że powierzchnie szklane odbijają dźwięki, zwiększając ich zasięg. Mimo to także w pomieszczeniu o takiej specyfice można zapewnić członkom tej samej grupy roboczej możliwość komunikacji bez przeszkadzania innym. Jak pokazują badania, najbardziej pracownikom przeszkadza hałas niosący ze sobą przekaz informacyjny – mówi Magda Szubert. Jeśli zmniejszymy zasięg dźwięku, wytłumimy go na tyle, by treść słów była zrozumiała tylko w określonej przez nas odległości, osiągniemy komfort akustyczny.  Biuro jest wtedy w pełni funkcjonalne, sprzyjające pracy i efektywności. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby pozostałe powierzchnie (ekrany, meble, sufity) miały właściwości dźwiękochłonne.

  • 1
  • 2

3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
olka :
Świetnym sposobem są także ścianki akustyczne :)

__________________________
http://esglas.pl/scianki-akustyczne/
26 kwietnia 2018 12:57
Asia :
Dobrym rozwiązaniem są też budki telefoniczne do biura, np te http://www.budkitelefoniczne.pl. Jasne, że nie ograniczą hałasu do zera, ale mocno go zminimalizują, gdyż z doświadczenia wiem, że rozmowy telefoniczne mogą być naprawdę męczące dla innych.
25 sierpnia 2016 11:26