Giant

Czym wyłożyć podłogę w biurze?

Przykład podłogi do biura, fot. Kopp
Aranżacja podłogi w powierzchni biurowej, fot. Kopp
Wybór podłogi do biura zależy od wielu czynników, takich jak wystrój wnętrza czy właściwości, jakich oczekujemy. Jakie są dostępne możliwości?

W wielu biurach do wyłożenia podłogi wykorzystano popularne i niezbyt oryginalne wykładziny dywanowe. Jednak obecnie warto zastanowić się nad innym wyjściem, takim jak nadające szlachetności podłogi drewniane czy też bardziej nowoczesne podłogi winylowe. Jakie są ich zalety i wady?

 

W stronę tradycji

Naturalne deski na podłogach to wybór dla ceniących tradycję. Dzięki odpowiednio dobranym kolorze i układzie drewna można zdecydować o charakterze wnętrza. Jasne deski dobrze skomponują się z większością rodzajów mebli i kolorów ścian. Wybierając ten odcień drewna możemy wizualnie powiększyć przestrzeń biurową. Co więcej, jasne deski dodadzą pomieszczeniu elegancji, szczególnie gdy połączymy je z ciemnymi meblami lub kontrastującym kolorem ścian. Natomiast ciemny kolor drewna spowoduje, iż pokój nabierze charakteru ekskluzywnego gabinetu.

W przypadku budynków zrównoważonych, certyfikowanych w systemie np. LEED lub BREEAM, warto zastanowić się nad wyborem podłóg, które pomogą w uzyskaniu punktów w procesie certyfikacji. Drewno świadomie pozyskiwane to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów, który podnosi wartość w ocenie zrównoważonego budownictwa i w samym komforcie użytkowania. Dlatego drewniane podłogi to bezsprzecznie pewna inwestycja na lata – zapewnia Katarzyna Rumbold, Dyrektor Działu Zaopatrzenia i Logistyki w firmie Kopp.

 

Nowoczesny wybór

Inną propozycją na wyłożenie podłóg jest winylowy zamiennik podłogi drewnianej. Takie rozwiązanie charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody, przez co jest idealne do pomieszczeń, do których wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz.

Podłogi winylowe łatwo się czyści, są również odporne na powstawanie plam. Tworzywo sztuczne może wyglądać tak, jak naturalna deska i dobrze sprawdza się na bardzo dużych powierzchniach, ponieważ nie wymaga pozostawienia przestrzeni dylatacyjnej – komentuje ekspert firmy Kopp, Paweł Goryl-Nieciuński. Winyl to materiał trudnopalny, posiadający właściwości antystatyczne. Oznacza to, iż nie gromadzi na swojej powierzchni ładunków elektrycznych, przez co zapobiega się ewentualnym uszkodzeniom sprzętu elektronicznego, a także zbieraniu kurzu na powierzchni podłogi. Podłoga winylowa tłumi również odgłosy (np. stukot obcasów), poprawiając tym samym akustykę pomieszczenia.

Atutem podłogi winylowej jest szeroka gama wzorów, kolorów i faktur. Do wyboru są wzory drewniane, ceramiczne, kamienne, imitujące beton czy skórę, lub nawet dywanowe. Dzięki temu istnieje możliwość różnej aranżacji danej powierzchni, zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Kolejną zaletą jest możliwość dopasowania podłogi do warunków panujących w pomieszczeniu. Tam, gdzie podłoga musi być bardzo cienka, deski są wykluczone, ale zastąpią je winylowe płytki podłogowe albo panele Floover SplasH₂O Light – można je układać bez konieczności zrywania poprzedniej warstwy podłogi – tłumaczy Paweł Goryl-Nieciuński.


 

Problem konserwacji

Podłoga winylowa jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu niż drewno. Wymaga jedynie zmycia wodą z dodatkiem detergentu, a w przypadku mocnego zużycia powierzchni można ją odnowić z wykorzystaniem specjalnych powłok poliuretanowych lub polimerowo – akrylowych.

Drewno natomiast to piękny i długowieczny materiał, lecz w konserwacji stanowi wyzwanie. Bieżące utrzymanie wymaga jedynie odkurzania i zmywania lekko wilgotnym mopem z dodatkiem odpowiedniego preparatu do pielęgnacji podłóg. Natomiast gdy warstwa zabezpieczająca ulegnie wytarciu, należy podłogę odświeżyć. W przypadku olejów lub wosków konieczne jest nałożenie nowej warstwy zabezpieczającej. W przypadku podłóg lakierowanych można natomiast wykonać bezpyłowe szlifowanie renowacyjne, a następnie nałożyć nową warstwę lakieru.


 

Podsumowując, zanim podejmiemy decyzję o wyborze podłogi, musimy zastanowić się nad przeznaczeniem pomieszczenia i naszymi oczekiwaniami. Prestiż wnętrza zapewni nam podłoga drewniana. Dla tych natomiast, którzy potrzebują trwałego, łatwego w pielęgnacji materiału, który dodatkowo wytłumi dźwięki, odpowiednie będą podłogi winylowe.


3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 5
Kasia z Arbiton :
Podłoga w biurze powinna być trwała i wytrzymała oraz funkcjonalna. Jednocześnie zgodnie z współczesnymi standardami urządzania przestrzeni biurowej podoga powinna być ładna i dobrze prezentowac sie wizualnie. Wymogi techniczne i użytkowe oraz aranżacyjne swietnie spełniają panele winylowe Arbiton. Mają wodoodporną powłokę, są bardzo trwałe, ponadprzeciętnie wytrzymałe i nie stukają jak panele laminowane. Do złudzenia przypominają prawdziwe drewno lub posadzkę kamienną. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Nie przyciągają równiez kurzu. Dobrze znoszą duże natężenie ruchu i nie chłona plam (np. z błota).
17 września 2018 15:29
Mczos :
Dobrej klasy ładną wykładziną, np. z Coniveo. Szybko się ją kładzie, jest wygodna, praktyczna, łatwo się czyści.
6 maja 2017 13:48
Włoch15 :
Popieram przedmówcę. Moim zdaniem do biur wykładziny są najbardziej praktyczne i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Coniveo ma bardzo dobre i w normalnej cenie wykładziny workstep, w sam raz do np. pomieszczeń typu openspace.
8 maja 2017 13:46
marek :
dobra wykładzina jest bardzo elegacnak
11 kwietnia 2017 10:25
marek :
dobra wykładzina jest bardzo elegancka
11 kwietnia 2017 10:25