Giant

Biurowe must have: elektrodowe nawilżacze powietrza

|
Cylinder, źródło: PEGO
Sterownik, źrodło: PEGO
Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu nie sprzyja zdrowiu pracowników, a tym samym – ich samopoczuciu i komfortowi pracy. Podobnie jest z powietrzem o zbyt dużej wilgotności. Jak osiągnąć „złoty środek”?

Eksperci przekonują, że powietrze w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania oraz pracy ludzi wymaga stałej kontroli. Przepisy prawne jasno określają warunki, jakie powinny panować m.in. w obiekcie biurowym. Optymalną dla pracownika temperaturą jest 18 st. C; poszczególnym pomieszczeniom należy zapewnić wymianę powietrza, niezwykle istotna jest również jego wilgotność – według specjalistów nie powinna być mniejsza niż 40 proc.

 

Kluczowym elementem w większości nowo wybudowanych biurowców jest klimatyzacja, która utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie; inna charakterystyczna cecha nowoczesnych biurowców to szczelne okna czy zazwyczaj szklane fasady pozbawione możliwości otwierania. Brak dostępu powietrza bezpośrednio z zewnątrz, jego podgrzewanie oraz schładzanie w systemie może sprawić, że wilgotność powietrza spadnie poniżej normy. Do wysuszania powietrza dochodzi również przez pracę centralnego ogrzewania.

 

Wilgotność na dobrym poziomie

 

Dlaczego utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest tak ważne? Ma to niebagatelny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie pracowników. Zbyt niska wilgotność wywołuje problemy związane z wysychaniem skóry oraz wysychaniem śluzówki nosa – tłumaczy Paweł Florek z firmy Clima-BUD. To w konsekwencji prowadzi do obniżonej odporności na infekcje, gorszej pracy systemu immunologicznego (większego ryzyka chorób), ogólnego dyskomfortu, co przekłada się na problemy z koncentracją.

 

Jak się okazuje, niska wilgotność powietrza nie sprzyja również działaniu sprzętu komputerowego czy innych urządzeń elektronicznych. Niska wilgotność przyczynia się do powstawania ładunków elektrostatycznych na sztucznych materiałach – kontynuuje Paweł Florek. Zetknięcie z innymi materiałami powoduje przepływ ładunków, co może spowodować uszkodzenie elektroniki w urządzeniach. Niskiej wilgotności w powietrzu nie lubią też sprzęty biurowe – poprzez wysuszanie drewniane meble mogą popękać. Z drugiej strony także zbyt wysoka wilgotność nie pozostaje bez wpływu na komfort użytkownika oraz stan budynku. Za górną granicę poziomu wilgotności powietrza przyjmuje się 60 proc. Zbyt duża wilgotność tworzy idealne warunki dla rozwoju grzybów i roztoczy, które z kolei mogą powodować problemy zdrowotne. Podwyższona wilgotność prowadzi również do puchnięcia i rozklejania się drewna.

 

Nawilżacze elektrodowe parowe

 

W przypadku obiektów biurowych domowe sposoby, takie jak mokre ręczniki rozwieszane na grzejnikach, nie zdadzą egzaminu. Pomocne będą tu wszelkiego rodzaju nawilżacze, które uzdatniają powietrze aż do osiągnięcia pożądanych parametrów – czyli optymalnych dla komfortu i zdrowia użytkowników. Nowoczesne urządzenia charakteryzują się automatycznym sterowaniem i regulacją według wprowadzonego, zaprogramowanego algorytmu, dzięki czemu stają się niemal bezobsługowe.

 

Wśród automatycznych nawilżaczy wyróżniają się przede wszystkim urządzenia elektrodowe parowe. Montuje się je w pomieszczeniu lub na przewodach instalacyjnych. Urządzenia wykorzystują przewodność wody wodociągowej – gotowanie się wody pozwala na produkcję pary wodnej wykorzystywanej do nawilżania powietrza. Elektrody urządzenia montuje się tak, aby były zanurzone bezpośrednio w wodzie, następnie pomiędzy nimi generuje się prąd, który powoduje podwyższenie jej temperatury i doprowadza do wrzenia. System automatycznie dostosowuje otwarcie zaworu dolotowego i spustowego wody (odpowiedzialnych za regulację poziomu wody w cylindrze oraz jego opróżnianie) oraz ilość potrzebnej energii elektrycznej do poziomu wilgotności powietrza, jaki ma być osiągnięty. Zapotrzebowanie na parę „oblicza” czujnik wilgotności połączony z mikroprocesorem.

 

Bezpieczne dla użytkownika

 

Nie należy obawiać się o to, że nawilżacze obniżą komfort korzystania z danego pomieszczenia. W zaprogramowanych odstępach czasu pompa spustowa opróżnia cylinder wody, co zapobiega odkładaniu kamienia wskutek gotowania wody. Ponadto para wodna wypuszczana z urządzenia jest bezpieczna, bezwonna, nie skrapla się na powierzchni sprzętów czy szyb. Nie zapominajmy jednak, że osiągnięcie odpowiednich parametrów przez parę wodną będzie możliwe jedynie przy wykorzystaniu wody nadającej się do picia. Charakteryzuje się ona przewodnością na wymaganym dla urządzenia poziomie, ponadto w jej składzie nie znajdziemy żadnych składników szkodliwych dla zdrowia człowieka. W celu poprawnej pracy nawilżaczy elektrodowych z ich pełną wydajnością nominalną wymagane jest zasilenie wodą twardą o parametrach: przewodność wody 250 - 1300 μS/cm, twardość wody 160 - 450 mg/l CaCO3 – podpowiada mgr inż. Marian Maj z firmy KMK Klima. Jeżeli twardość wody znajduje się powyżej wymienionych wartości, należy przewidzieć zastosowanie stacji uzdatniania wody obniżającej parametry wody do wymaganych. Stacja powinna być wyposażona w „by-pass” pozwalający na ustawienie odpowiednich parametrów wody przed zasileniem nawilżaczy – kontynuuje.

 

Nowoczesne elektrodowe nawilżacze powietrza powinny być wyprodukowane z materiałów wysokiej jakości, jak stal nierdzewna, polipropylen oraz tworzywa typu ABS, które zapewniają utrzymanie najlepszych parametrów pracy nawet w trudnych warunkach, przy stałym kontakcie z wodą oraz narażeniu na wysokie temperatury. Poszczególne elementy urządzenia, jak panel przedni czy cylinder, są łatwo demontowalne, co pozwala na łatwe i szybkie przeprowadzenie prac konserwacyjnych czy serwisowych. Istotnym elementem nawilżacza jest również elektroniczny sterownik np. z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem, który pozwala na zmianę poziomu wilgotności powietrza w zależności od aktualnego zapotrzebowania lub np. wyłączenie urządzenia na czas weekendu. Panel sterujący można montować nawet 100 m od nawilżacza.


1.0
Tagi: CLIMA-BUD
Napisz pierwszy komentarz