Rodzaj umowy o pracę nie jest wyborem pracodawcy

Artykuł

Na jaką umowę o pracę można zatrudnić pracownika i jak go (w razie konieczności) później zwolnić? Co na ten temat mówią przepisy?

 

Czy mamy wybór?

 

Pracodawca nie ma prawa wielokrotnie przedłużać umowy na czas określony. Z kodeksu pracy wynika, że pracownik może otrzymać ją tylko dwukrotnie. Kolejna, trzecia z rzędu umowa zawarta na czas określony, bez względu na wolę pracodawcy i zapis w dokumencie, z mocy prawa traktowana jest jak umowa na czas nieokreślony ze wszystkimi jej konsekwencjami i przywilejami przysługującymi zatrudnionemu. Jest jednak pewien warunek – pomiędzy wygaśnięciem jednej umowy a podpisaniem kolejnej nie może minąć więcej niż 30 dni. W momencie, kiedy pracownika nie będzie w firmie przez na przykład dwa miesiące, pracodawcy przysługuje prawo podpisania kolejnej umowy na czas określony.

 

Kiedy można zwolnić pracownika?

 

Umowa na czas określony podpisana minimalnie na okres pół roku, może zostać wypowiedziana tylko wtedy, gdy pojawia się w niej taka klauzula - okres wypowiedzenia wynosi wówczas 2 tygodnie, a pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać wypowiedzenia, jednak osoba zwolniona może domagać się odszkodowania. Uzasadnione w sposób zrozumiały dla pracownika musi być zawsze wypowiedzenie umowy podpisane na czas nieokreślony. Bezpodstawnie wypowiedziana umowa pozwala pracownikowi domagać się odszkodowania, przywrócenia do pracy lub uznania wypowiedzenia za niebyłe – wyjaśnia Marta Kosakowska, aplikant adwokacki z TGC Corporate Lawyers.

 

Kto decyduje o rodzaju umowy?

 

Strony stosunku pracy ustalając i umawiając się na daną pracę powinny wiedzieć, co im najbardziej pasuje. Tak naprawdę pracodawca nie powinien narzucać pracownikowi typu rodzaju umowy o pracę – mówi Marta Kosakowska.

 

Dla większości pracowników najkorzystniejsze są umowy podpisane na czas nieokreślony, dające bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, ale już na przykład osoby z kadry zarządzającej, managerowie z wysokimi kwalifikacjami, często sami decydują się na zawarcie umowy na czas określony, bowiem wiedzą, że po jej wygaśnięciu, szybko znajdą zatrudnienie w kolejnej firmie.

 

W Polsce obowiązują 4 różne rodzaje umów o pracę. Oprócz wyżej wymienionych mamy do dyspozycji także umowę wykonania określonych zadań i zastępstwa innego pracownika nieobecnego w pracy z uzasadnionego powodu. Każda z umów może zostać potwierdzona umową na okres próbny, który nie powinien jednak przekraczać 3 miesięcy.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz