Giant

Coraz więcej kobiet chce pracować w nowych technologiach

Artykuł

Rynek nowych technologii oznacza nie tylko dobre zarobki, lecz także możliwość wykonywania pracy zdalnie, stąd coraz częściej na pracę w nim decydują się młode kobiety, pragnące łączyć karierę z życiem rodzinnym.

Dzięki programowi „Dziewczyny w Nowych Technologiach” siedem studentem uczelni wyższych otrzyma płatny staż w największych spółkach z branży nowoczesnych technologii w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej realizuje ten program drugi rok z rzędu.

 

Tylko w Europie w najbliższych latach będziemy potrzebowali ponad 900 tys. wykwalifikowanych specjalistów w branży IT. Jest to tak chłonny rynek pracy, że chciałabym przekonać wszystkie matki, ojców oraz młode dziewczyny, które już studiują na kierunkach technicznych, aby nie decydowały się na przekwalifikowanie, bo to jest pewne miejsce pracy – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Projekt „Dziewczyny w Nowych Technologiach” ma zachęcić studentki do wyboru takiej kariery, a także ułatwić im start w życiu zawodowym. Pierwsza edycja programu odbyła się w 2013 r. – płatne staże w firmach Cisco Systems, Motorola, SAS Institute i Sygnity zdobyło wówczas 6 laureatek. W tym roku spośród 40 nadesłanych prac (z czego 23 spełniły warunki konkursu) 7 studentek zdobyło nagrodę. Do firm przyjmujących je na płatne staże dołączyły Microsoft oraz Telewizja Polska.

 

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, praca w obszarze nowych technologii jest bardzo atrakcyjna dla kobiet, bowiem daje możliwość połączenia życia rodzinnego i zawodowego.  Wszystkie nowoczesne formy pracy ułatwiają życie kobiecie, która poza swoją czynnością zawodową ma jeszcze o wiele więcej do zrobienia w domu niż mężczyzna – ocenia Gaj. ‒ Trzeba być obecnym w domu i te nowoczesne technologie kobietom to umożliwiają poprzez pracę zdalną, pracę na odległość i w ciekawym gronie.

 

Magdalena Gaj podkreśla, że projekt cieszy się coraz większym powodzeniem, a dodatkowo jest dużym sukcesem również w zakresie bliskiej współpracy państwowej administracji z prywatnymi firmami z branży ICT. Następna edycja konkursu planowana jest na wiosnę 2015 r.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz