PGE Narodowy

Rockefellerowie zmieniają siedzibę

Rockefeller Plaza, źródło: foter.com
Rockefeller Plaza, zdjęcie z 1933 roku, © Źródło: en.wikipedia.org/wiki/GE_Building, fot. Samuel Herman Gottscho, licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Rodzina Rockefellerów opuszcza wieżowiec 30 Rockefeller Plaza. Czy powodem jest zbyt wysoki czynsz?

Budowa legendarnej siedziby Rockefellerów na Manhattanie została zainicjowana przez nestora rodu Johna D. Rockefellera Jr - najbogatszego człowieka przełomu XIX i XX wieku, który zarządzał koncernem Standard Oil – monopolem przerabiającym 90 proc. ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

 

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w środku Wielkiego Kryzysu w 1929 roku, a zakończyła się już w roku 1930 roku. Było oczywistym, że mogłem zrobić tylko dwie rzeczy: porzucić całą inwestycję albo podjąć ryzyko i samodzielnie ją sfinansować – mówił po latach Rockefeller Jr. Przez 10 lat w kompleksie Rockefellerów powstało 14 obiektów, wybudowanych z wapienia w stylu art déco. Kolejne wieże budowano jeszcze w latach 60. i 70. Łącznie miliarder wyłożył na nie 125 mln dolarów, które dziś – z uwzględnieniem inflacji – dałyby ponad 1,5 mld.

 

Rodzinna firma od lat 30. ubiegłego wieku zajmowała Room 5600 (w rzeczywistości 11 gabinetów, rozmieszczonych na trzech piętrach) w centralnym wieżowcu – 30 Rock, liczącym 70 pięter. W siedzibie miliarderów bywali m.in. Frank Sinatra, Nelson Mandela i kandydaci na prezydentów USA; wykonano słynne zdjęcie budowlańców, którzy jedzą lunch siedząc bez żadnych zabezpieczeń na stalowej belce; podziwiano obrazy autorstwa największych malarzy XIX i XX wieku. To było zdumiewające. Jak chodzenie do prywatnej MoMA z niesamowitym widokiem na Nowy Jork – komentuje historyk sztuki Heather P. Ewing. Dziś w wieżowcu działa m.in. telewizja NBC, a przed nim co roku na Boże Narodzenie powstaje słynne lodowisko i staje ogromna choinka.

 

„New York Times” poinformował, że Rockefellerowie zdecydowali się na zmianę siedziby. Po tym, jak w 2000 roku sprzedali cały kompleks firmie Tishman Speyer Properties, za czynsz musieli co miesiąc płacić 71 dolarów za mkw. Nawet rodzina Rockefellerów musi martwić się o czynsz – napisał amerykański dziennik. Potrzebowali trochę mniej miejsca. Dostali ofertę za rozsądne pieniądze – skomentował dla agencji Bloomberg Fraser Seitel, rzecznik rodziny. Rockefellerowie nie zdradzają jednak kulisów decyzji: Mamy umowę, która zobowiązuje nas do zachowania tajemnicy handlowej – powiedział 99-letni David Rockefeller, prawnuk nestora rodu. Myślę, że rozsądni ludzie szanują pieniądze – skwitował Jerry Speyer, obecny właściciel Rockefeller Center.

 

Od połowy 2015 roku siódme pokolenie Rockefellerów będzie pracowało w 34-piętrowym budynku 1 Rockefeller Plaza. Ich firma Rockefeller & Company zajmie 7000 mkw.

 

"Forbes" zalicza dynastię Rockefellerów do grona Najbogatszych Klanów Ameryki, z majątkiem wycenianym na 10 mld dolarów zajmuje ona 24. pozycję.


4.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz