Giant

Stres w pracy

W dobie wielozadaniowości oraz mnogości terminów coraz więcej osób doświadcza w miejscu pracy stresu związanego z wykonywanymi obowiązkami. Jakie techniki zastosować, aby zminimalizować jego negatywny wpływ?
Stres szkodliwy dla zdrowia

 

Stres jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, obecnym na każdym jego etapie. Jednak jego niski poziom nie jest szkodliwy dla zdrowia. Problem pojawia się w przypadku chronicznego stresu, który pociąga za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne w postaci różnego rodzaju schorzeń lub zaburzeń. Tego typu stres doświadczają często pracownicy, którzy nie są w stanie poradzić sobie z powierzonymi obowiązkami z powodu m.in. licznych terminów czy nadmiarem zadań do wykonania. Długotrwały stres doświadczany w miejscu pracy wpływa negatywnie na zdrowie pracownika, ale także może prowadzić do uzależnień spowodowanych próbą zredukowania jego poziomu za pomocą różnych używek tj. papierosy, alkohol, a w skrajnych przypadkach nawet narkotyków. Jednak takie metody zamiast pomagać, jeszcze bardziej szkodzą. 

 

Więcej ruchu

 

Jednym z rozwiązań redukujących poziom stresu jest aktywność fizyczna, która nierozerwalnie powiązana jest z tzw. hormonami szczęścia, czyli endorfinami wydzielanymi podczas wysiłku fizycznego. Uprawiane sportu, uczestnictwo w zajęcia tanecznych czy nawet sztuki walki – to tylko niektóre z licznych możliwość. Popularne w ostatnich czasie stały się kluby fitness. Według danych przedstawionych przez firmę doradczą Deloitte, w ubiegłym roku liczba osób, które posiadały karnet członkowski do tego typu ośrodków osiągnęła 2,7 mln. Dużym ułatwieniem dla pracowników chcących rozpocząć aktywnych tryb życia są karty multisport oferowane przez pracodawców, które zapewniają często nieograniczony dostęp do różnego rodzaju obiektów sportowych, w tym do klubów fitness.

 

Medytacja

 

Wyciszenie oraz uspokojenie myśli jest jednym z skuteczniejszych sposobów na redukcję poziomu odczuwanego stresu. Istnieje wiele technik medytacyjnych, do których należy m.in. joga. W rzeczywistości jednak nie trzeba uczęszczać na żadne kursy oferujące lekcje medytacji. Wystarczy jedynie klika lub kilkanaście minut dziennie poświęconych na całkowite odcięcie się od problemów związanych z pracą, aby poprawić samopoczucie, co z kolei ma pozytywny wpływ na poziom stresu. Zależność tą zaczęli dostrzegać pracodawcy, którzy oferują pracownikom strefy relaksacyjne w miejscu pracy. Są to często odosobnione pomieszczenia z wygodnymi sofami lub fotelami, pozwalające pracownikom na chwilę odpoczynku.        
 
Work-life-balance

 

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym. Standardem stała się praca po godzinach oraz w weekendy, co negatywnie oddziałuje na efektywność pracownika oraz powoduje przemęczenie, a także natężenie odczuwanego stresu. Idea work-life-balance jest odpowiedzią na to zjawisko oraz promuje zrównoważenie obu sfer życia poprzez respektowanie czasu wolnego pracownika przez pracodawcę, regularne urlopy czy dostęp do świadczeń zdrowotnych.   

 

Dieta

 

Zbilansowana oraz zrównoważona dieta jest również bardzo ważna w przypadku stresu. Odpowiedni zestaw witamin i minerałów oraz składników odżywczych może przyczynić się do zredukowania poziomu odczuwanego stresu. W tym przypadku ważna jest dieta bogata w m.in. magnez, wapń, cynk, a także zawierająca dużo węglowodanów złożonych. Istotną kwestią jest także regularność spożywanych posiłków. Zaleca się, aby spożywać dziennie pięć posiłków, w tym trzy główne oraz dwie przekąski, w ostępach trzech lub czterech godzin. Przy komponowaniu codziennego jadłospisu można zwrócić się z pomocą do dietetyka, który pomoże w ułożeniu diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

 

 

Powyższe metody, które pomogą w redukcji poziomu stresu, to tylko niektóre z istniejących. W rzeczywistości każdy powinien znaleźć swój własny sposób na radzenie sobie ze stresem. Mogą to być zajęcia muzyczne, kontakt z naturą lub czas spędzany z przyjaciółmi. Przede wszystkim ważne jest pozytywne myślenie, które jest kluczowym czynnikiem w walce ze stresem. 


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz