Giant

Rosyjskie wieże Babel

|
Trzy najwyższe budynki w Europie zdobią Moskwę. W planach są kolejne wysokościowce.

Najwyższe budynki w Europie zdobią Moskwę

Rosja słynie nie tylko jako eksporter ropy, gazu i innych surowców, ale także jako kraj, który zbudował trzy najwyższe budynki w Europie. W stolicy naszego wschodniego sąsiada realizowane jest ogromne przedsięwzięcie budowlane - Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe. To inwestycja, składająca się z kompleksów biurowych, handlowych i rozrywkowych. I to właśnie w obrębie tego centrum, mieszczą się słynne drapacze chmur.

Najwyższym wieżowcem jest Gorod Stolic (Miasto Stolic), oficjalnie zwany w języku angielskim Capital City. Są to dwie wysokie wieże: Moskwa - najwyższa  (302 m) i  St. Petersburg (256,9 m), które powstały w latach 2003-2009. Powierzchnia całkowita bryły wynosi 288 680 m kw. W budynku wydzielono 77 pięter o zróżnicowanym przeznaczeniu. Apartamenty mieszczą się na piętrach 19-73 wieży Moskwa i 19-62 piętrach wieży St. Petersburg. Wieżowce składają się z nałożonych na siebie sześcianów. Za projekt odpowiedzialni byli architekci z firmy NBB.

Drugim najwyższym europejskim budynkiem jest moskiewski Naberezhnaya Tower – 268,4 m. Jest to kompleks usługowo-mieszkalny, składający się z trzech budynków, z których najwyższy ma 268,4 m, zaś kolejne 135 m i 86 m. Inwestycja powstawała w latach 2003–2007. Jest przykładem architektury nowej generacji. Elewacje są wentylowane, wykonane według technologii austriackiej. Wnętrze urozmaicono różnorodnością użytych materiałów naturalnych tj. granit i marmur czy tynk wenecki.

Pałac Triumfu, nazywany także 8 wieżą (ze względu na 7 siostrzanych budynków, wybudowanych jeszcze za czasów Stalina) to trzecia, co do wysokości nieruchomość mieszkalna w Europie. Powstawała w latach 2001-2005. Posiada 57 pięter i dwie kondygnacje podziemne. Wysokość każdego piętra to 3 metry, a całkowita powierzchnia budynku wynosi 163 300 m kw. Pałac składa się z 9 skrzydeł, mających własne wejście, połączonych wspólną częścią na pierwszych 5 piętrach. Usytuowany jest nie więcej niż 10 minut do najbliższej stacji metra. Wieżowiec jest przykładem architektury monumentalnej.

Powstawanie Moskiewskiego Międzynarodowego Centrum Biznesowego, do którego należą najokazalsze względem wysokości budynki Europy sprawiło, że stolica wschodniego mocarstwa otrzymała krajowy monopol na szeroko pojęty rozwój. Wytwarza ona jedną czwartą wartości PKB kraju, a gospodarczo jest tak silna jak RPA.

W planach

Kryzys finansowy w 2007 r. spowodował spowolnienie prac przy budowie Wieży Federacja, składającej się z budynku: A – 354 m wysokości, B- 242 m., aż wreszcie wstrzymanie robót. Według prognoz, kompleks oddany zostanie do użytku dopiero w 2016 r. Za projekt odpowiadają architekci NPS Tchoban Voss, Thornton Tomasetti, Jean-Pierre Kocher

18 września 2007 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Wieży Rosja. Ma być ona najwyższym wysokościowcem, sięgającym 612 m. Budynek zaprojektował Norman Foster, jeden z najbardziej znanych i cenionych architektów. W 2008 r. budowę przerwano, ze względu na trudności finansowe, wynikające ze światowego kryzysu. Całkowity koszt budowli szacowany jest na 1,5 miliarda dolarów.

Czas na St. Petersburg

Rosyjski Gazprom postanowił zmienić kierunek ekspansji budowlanej kraju i na miejsce siedziby firmy wybrał St. Petersburg, a nie Moskwę. W sierpniu 2011 r. największy na świecie wydobywca gazu ziemnego, zatrudniający pół miliona osób, dostał zgodę na budowę nowej siedziby w tym mieście. Biurowiec Gazpromu - Lachta-centr – będzie liczył 470 m wysokości i w chwili ukończenia budowy stanie się najwyższym budynkiem, stojącym w Europie. Jednocześnie będzie to czwarty, co do wielkości budynek świata. Zostanie wybudowany przy ujściu Newy, w oddaleniu od zabytkowej, historycznej części miasta. Początkowo koncern chciał zbudować wysokościowiec w centrum, ale po protestach mieszkańców, ministra kultury i władz UNESCO, zdecydował się zmienić pierwotne plany. Wieża, w której ulokowana będzie siedziba główna koncernu, zostanie oddana do użytku na wiosnę 2018 r.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz