Giant

EKO Jak przetrwać lato w biurze?

Nowoczesne rozwiązania w budynkach biurowych tworzące warunki sprzyjające efektywnej pracy w czasie upałów.

Wakacje to czas odpoczynku. W wielu branżach lipiec  i sierpień przynoszą zmniejszenie tempa pracy, ograniczenie liczby zamówień i obrotów. Większość pracowników właśnie w tym czasie wybiera się na urlopy. Mimo to, przez cały sezon wakacyjny w biurach pozostaje przynajmniej połowa pracowników. Są nawet tacy, którzy w najgorętszym okresie w roku pozostają w biurze, a wyjazdy przesuwają na wczesną wiosnę lub jesień. Ze względu na to, że osoby pracujące w wakacje poza swoimi zwykłymi obowiązkami, wykonują także zadania nieobecnych kolegów, z punktu widzenia pracodawcy niezwykle ważne jest zapewnienie im warunków sprzyjających efektywnej pracy, mimo panujących na zewnątrz upałów.

Eyal Litwin, wiceprezes firmy Adgar Investments & Development Ltd., inwestującej w powierzchnie biurowe w Polsce, Izraelu, Kanadzie i Belgii, zwraca uwagę na nowoczesne rozwiązania we współczesnych biurowcach, które latem mają szczególne znaczenie dla komfortu pracowników.

1. Klimatyzacja z nawilżaniem powietrza

W związku z tym, że od czerwca do września w Polsce coraz częściej występują temperatury przekraczające 30oC, niezbędnym elementem wyposażenia biura jest klimatyzacja. Najbardziej nowoczesne systemy pozwalają nie tylko na chłodzenie, ale także na nawilżanie powietrza (tzw. system HVACD) oraz umożliwiają indywidualne sterowanie w każdym pomieszczeniu.

2. Dostęp do świeżego powietrza

Klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. Są osoby, którym mimo upału zależy na  dostępie do świeżego powietrza, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie pracującym możliwości  otwierania lub choćby uchylania okien.

3. Panoramiczne okna z możliwością zaciemnienia

Z punktu widzenia najemców budynku biurowego, im więcej okien się w nim znajduje, tym lepiej. Niezwykle popularne, zwłaszcza w elewacjach południowych i zachodnich, są okna panoramiczne, często sięgające od poziomu podłogi do sufitu. Poza atrakcyjnością wizualną, gwarantują one maksymalne doświetlenie pomieszczeń biurowych światłem naturalnym. Niemal równie ważne jest to, aby w bardzo słoneczne dni istniała możliwość ich szybkiego i łatwego zaciemnienia przy pomocy rolet lub żaluzji.

4. Tereny zielone wokół budynku biurowego

Z punktu widzenia pracujących w budynku biurowym tak samo istotny jak liczba i wielkość okien, jest widok, jaki się za nimi rozpościera. Osobom, które spędzają lato w mieście, niedawno wróciły z urlopu lub dopiero na niego czekają, tereny zielone za oknem pomagają w zrelaksowaniu się. Niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest także osłonięty od zgiełku ulicznego wewnętrzny dziedziniec, który zapewnia pracującym ciszę i spokój.

5. Projekt architektoniczny budynku

Na komfort pracy w budynku biurowym w ogromnym stopniu wpływa sam projekt architektoniczny oraz zastosowanie w nim najwyższej jakości materiałów. W przypadku budynków, w których znaczne powierzchnie elewacji są przeszklone, niezwykle ważne jest zastosowanie szkła o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej, wysokim współczynniku redukcji przenikania promieniowania oraz najwyższym standardzie bezpieczeństwa. Ponadto, zamontowanie okładziny elewacji z eleganckiego jasnego piaskowca, który odbija promienie słoneczne, pozwala w dużym stopniu zmniejszyć temperaturę panującą wewnątrz budynku.

6. Miejsca parkingowe w garażu podziemnym lub w cieniu

Dla komfortu pracowników dojeżdżających do biura samochodem bardzo ważna jest możliwość pozostawienia auta w zacienionym miejscu, najlepiej w parkingu podziemnym lub zadaszonym garażu naziemnym. Każdy, kto choć raz zaparkował w czasie upału na otwartej przestrzeni wie, że po kilku godzinach temperatura wewnątrz samochodu może przekraczać 50oC, a dotykanie rozgrzanej kierownicy lub drążka skrzyni biegów znacznie utrudnia prowadzenie. Nowa, wygodna technologia dostępu do parkingu oparta o system identyfikacji tablic rejestracyjnych to kolejny przykład wartości dodanej. Jest to szczególnie wygodne np. w czasie deszczu lub upału, ponieważ nie trzeba uchylać szyby auta i korzystać z karty zbliżeniowej, aby wjechać na parking.

7. Zabezpieczenia przez przerwami w dostawach prądu

Elementem lata, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, są gwałtowne burze, które mogą powodować przerwy w dostawach energii eletrycznej. We współczesnym świecie,
w którym w tak dużym stopniu zależymy od urządzeń elektronicznych, bezpieczeństwo ciągłości dostaw prądu jest kluczowe z punktu widzenia najemców powierzchni biurowej.
Z tego powodu w nowoczesnych biurowcach instaluje się niezależne linie zasilające, zapasowe generatory prądu i centralne UPSy, które zapewniają nieprzerwaną pracę na wypadek awarii miejskiej sieci energetycznej.

8. Centrum sportowo-rekreacyjne z basenem

Współczesne budynki biurowe oferują najemcom doskonałe warunki zarówno do pracy, jak i aktywnego wypoczynku, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Przykładem takich usług dodatkowych może być na przykład znajdujące się w pobliżu centrum sportowo-rekreacyjne z siłownią, basenem, salami fitness i pomieszczeniami do gry w squasha, a nawet spa. Zwłaszcza pływanie to doskonały sposób na ochłodzenie i relaks po meczącym dniu pracy.

9. Restauracja serwująca orzeźwiające napoje

Budynki biurowe o najwyższym standardzie oferują najemcom liczne dodatkowe udogodnienia, takie jak na przykład możliwość skorzystania ze znajdującej się w pobliżu restauracji, w której można zjeść lunch lub zorganizować mniej formalne spotkanie biznesowe. Pozycją obowiązkową w wakacyjnym menu powinny by orzeźwiające potrawy (np. chłodnik) i mrożone napoje. Idealnie, jeżeli restauracja i kawiarnia są klimatyzowane, wyposażone w letni ogródek, a dodatkowo połączone przejściem podziemnym z budynkami biurowymi, aby nie trzeba było wychodzić na zewnątrz, aby się do nich dostać.

10. Usługi dostępne online

Nowoczesne technologie pozwalają najemcom na sprawowanie bezpośredniej kontroli nad warunkami pracy poprzez usługi dostępne online, takie jak kontakt z obsługą techniczną budynku, podgląd menu lub złożenie zamówienia w pobliskiej restauracji lub kawiarni, rezerwacja sal konferencyjnych czy obraz „na żywo” z kamer internetowych pokazujących natężenie ruchu na trasach wyjazdowych z biura. Rozwiązania takie pozwalają na załatwienie wielu spraw bez konieczności opuszczania klimatyzowanego pomieszczenia.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz