Giant

Aranżacja przestrzeni

|
Postęp na rynku nieruchomości biurowych wiąże się z rozwojem usług z zakresu architektury i projektowania wnętrz.

W cyklu artykułów Biurowiec perfekcyjny: oczekiwania i możliwości przedstawiamy, w jaki sposób oczekiwania najemców spotykają się z możliwościami deweloperów w obrębie rynku powierzchni biurowych.

Postęp na rynku nieruchomości biurowych wiąże się z równoczesnym rozwojem wyspecjalizowanych usług z zakresu architektury i projektowania wnętrz pod kątem nowoczesnych biurowców.

Wszechobecny open space

Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym i wciąż powszechnie obowiązującym kierunkiem w aranżacji wnętrz nieruchomości biurowych jest minimalizm detali dekoracyjnych oraz system otwartych przestrzeni tzw. open space. Nowa tendencja zrodziła się przede wszystkim z potrzeby optymalizacji miejsc pracy dla zwiększającej się liczby nowych pracowników i konieczności ekonomicznego zagospodarowania przestrzeni. Jakkolwiek open space wydaje się stosunkowo nowoczesny, to warto zwrócić uwagę na fakt, że biura były aranżowane w ten sposób już pod koniec XIX wieku.

Szczegóły zmieniały się na przestrzeni lat, np. w niektórych biurowcach dodano ściany działowe, których zadaniem było tworzenie wśród pracowników atmosfery bezpieczeństwa i prywatności. Większość pracowników przyznaje jednak, że praca na otwartej przestrzeni, mimo utworzonych oddzielnych boksów, jest stresująca, a wciąż obecny hałas jest przyczyną problemów ze skupieniem nad powierzonymi zadaniami. Biura wielkoprzestrzenne mają jednak wiele zalet. Pozytywnymi cechami systemu open space są m.in. możliwość łatwej rearanżacji powierzchni biurowej oraz niskie koszty wynikające z wysokiej wydajności przestrzeni.

W Europie Zachodniej dominującym modelem są tzw. biura celkowe, zapewniające pracownikom odrębną przestrzeń pracy. Jednak w niektórych krajach, np. w Danii, zdecydowanie odchodzi się od systemu celkowego, stawiając na otwartą przestrzeń biurową. Wpływa na to w głównej mierze ekspansja amerykańskich korporacji, w których open space jest przyjętym standardem, mającym ułatwiać menadżerom nadzorowanie pracy. Według specjalistów od aranżacji, w przyszłości powierzchnia biurowa najprawdopodobniej będzie aranżowana częściowo na zasadzie otwartej przestrzeni, a częściowo – w systemie boksów.

Po pierwsze funkcjonalność

Najnowsze projekty aranżacji powierzchni biurowej nastawione są na wysoką funkcjonalność i użyteczność. Sale konferencyjne projektowane są pod kątem charakteru spotkań, jakie będą się w nich odbywać. Związana jest z tym m.in. konieczność dopasowania odpowiednich rozwiązań technologicznych (dostęp do internetu, system wideokonferencji). Bardzo ważne jest zaplanowanie właściwych połączeń komunikacyjnych pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, tak aby pokoje spotkań były łatwo dostępne dla zainteresowanych. Rozwiązania komunikacyjne powinny być uwzględnione również w planowaniu nowych technologii, które ułatwiają przemieszczanie się w biurowcu.

W projektach nieruchomości biurowych dużą uwagę przywiązuje się do części zaplecza socjalnego, w którym pracownicy spędzają czas w przerwach. W wyposażeniu tzw. pokojów relaksu znajdują się np. wygodne sofy i fotele, pozwalające na wypoczynek, oraz sprzęt sprzyjający mniej formalnym spotkaniom. Głównym celem takich miejsc jest nacisk na swobodę i integrację zespołu poza standardowym środowiskiem pracy. Odpowiednio zaplanowana część socjalna może również wpływać na wzrost kreatywności pracowników.

Inspirujący design

Istotne jest, aby środowisko, w którym znajdują się pracownicy, było dobrze dopasowane do funkcji oraz wykonywanych zadań. Ważną rolę spełnia również dobrze opracowana ergonomia poszczególnych stanowisk, które powinny w indywidualny sposób odpowiadać zapotrzebowaniu pracownika. Specjaliści z branży przyznają, że sporą rolę odgrywa design. Twórcy designu biurowego bardzo często stosują artystyczne podejście w trakcie projektowania. Starają się stworzyć przestrzeń, która będzie funkcjonalna oraz inspirująca dla pracowników. Przestrzeń biurowa w miarę możliwości nie jest projektowana do końca w oparciu o racjonalne rozwiązania i schematy. Projektanci sprawiają, że staje się ona intrygująca i prowokuje kreatywne myślenie jej użytkowników.

W kolejnym artykule z cyklu Perfekcyjny biurowiec: oczekiwania i możliwości zajmiemy się wpływem lokalizacji na atrakcyjność obiektu biurowego.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz