PGE Narodowy

Apetyt na biura

Duża aktywność najemców w pierwszych miesiącach roku na stołecznym rynku przełożyła się na spadek liczby wolnych powierzchni biurowych.

Duża aktywność najemców w pierwszych miesiącach roku na stołecznym rynku przełożyła się na spadek liczby wolnych powierzchni biurowych. Utrzymanie się tej tendencji przy zmniejszającej się podaży może oznaczać wkrótce problemy  ze znalezieniem biura, a w rezultacie wzrost stawek czynszowych.
 
Niewielka podaż
 
Raport firmy Colliers International wskazuje, że w I kwartale bieżącego roku na stołecznym rynku podaż nowej powierzchni nie była znacząca. W Warszawie pojawiła się tylko jedna nowa inwestycja – Pałac Młodziejowskiego, która wzbogaciła ofertę o prawie 5 tys. m kw. powierzchni biurowej. Obecnie w stolicy, w budowie jest ok. 140 tys. m kw. nowej powierzchni, z czego 25 tys. m kw., będzie oddane do użytku w II kwartale tego roku.
 
W pierwszych trzech miesiącach br. aktywność najemców w Warszawie sięgnęła poziomu 198 tys. m kw. Największym powodzeniem cieszyły się biura w budynkach położonych poza centrum (60 proc. transakcji). Przy czym analitycy Colliers International zwracają uwagę na to, że spośród najbardziej istotnych umów na rynku, większość stanowiła renegocjacje i przedłużenia obecnych umów. W ten sposób najemcy asekurują się przed możliwymi zmianami stawek na rynku wynajmu biur. Znaczny wzrost liczby transakcji w połączeniu z niewielką podażą nowej powierzchni rodzi bowiem obawy przed wzrostem wysokości czynszów.
 
Prognozowane wzrosty cen
 
Na razie warszawskie czynsze utrzymują się na dość stabilnym poziomie, chociaż obecne, duże zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe może prowadzić do wzrostowego trendu cenowego. Według raportu Jones Lang La Salle, w I kw. br. w centrum miasta ceny wynajmu utrzymywały się na poziomie 21-23,5 EUR/m kw., a czasem dochodziły do 25 EUR/m kw. Znacznie taniej jest w rejonach poza Śródmieściem, stawki wynoszą tam 14-15 EUR/m kw.
 
Odpowiedź inwestorów
 
Inwestorzy z optymizmem spoglądają w przyszłość i realizują takie projekty, które najbardziej odpowiadają potrzebom rynku. – Najemcy poszukują takich miejsc, które zagwarantują im wysoką jakość najmu w ciekawym, klimatycznym budynku, przy konkurencyjnej cenie. Nie ograniczają swoich poszukiwań do centrum, wręcz przeciwnie - mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development. Projekt, który realizuje firma wpisuje się w aktualne oczekiwania najemców oferując powierzchnie biurowe już od 65 zł/m kw. Inwestycja Kijowska, która zostanie oddana do użytku we wrześniu tego roku to kompleks biurowo-usługowy, złożony ze zrewitalizowanej XIX wiecznej zabytkowej kamienicy mieszczącej się przy ul. Kijowskiej 5 oraz nowego budynku biurowego, w którym wprowadzone zostały ciekawe rozwiązania architektoniczne. Składa się na m.in. zróżnicowany materiałowo pylon oraz czterokondygnacyjne nadwieszenie nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch drogowy.
 
Lepsza koniunktura
 
W wyniku polepszenia się sytuacji na rynku biur w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie poziom pustostanów obniżył się do 8,1 proc. i do 5,8 proc. wolnej powierzchni poza tym obszarem. Najniższy od 2009 r. wskaźnik dla rejonów położonych poza centrum wyraźnie wyznacza kierunek ekspansji nowych najemców. Nie ma w tym nic dziwnego, bo poza centrum czynsze w biurowcach najwyższej klasy są nawet 30 proc. niższe niż w Śródmieściu. Poszukujący powierzchni biurowych wiedzą, że wysokie stawki w centrum wynikają z prestiżu lokalizacji przy głównych szlakach komunikacyjnych stolicy, co często bywa jedynym elementem różnicującym ofertę.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz