Giant

Co się buduje w Krakowie?

|
Eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości biurowych dostrzegają pierwsze oznaki ożywienia.
Eksperci zajmujący się rynkiem nieruchomości biurowych dostrzegają pierwsze oznaki ożywienia. Świadczy o tym większe zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowej, przekładające się bezpośrednio na wyższy popyt, który odnotowują wynajmujący. Część analityków twierdzi jednak, że rynek nieruchomości w Krakowie, mimo sygnałów świadczących o lepszej koniunkturze, dalej znajduje się w fazie recesji i tendencja ta nie zmieni się przynajmniej do końca 2010 roku. W poprzednich latach w Krakowie odnotowaliśmy bardzo silny przyrost nowych powierzchni biurowych, co w sposób oczywisty wpłynęło na spadek cen oraz wzrost wskaźnika pustostanów. Utrzymujący się od tamtego czasu poziom wakatów wciąż jest stosunkowo wysoki, więc przekonanie o powracającym ożywieniu faktycznie może się okazać znacznie przesadzone.
 
Spodziewany przyrost nowoczesnych powierzchni biurowych w Krakowie w 2010 roku jest niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak wciąż planowane są nowe inwestycje do realizacji. Można przy tym założyć, że na rynku nieruchomości biurowych dojdzie w najbliższych latach do wyhamowania dalszych inwestycji ze względu na wygenerowaną w latach poprzednich nadpodaż. W kolejnych latach rynek będzie dążył do zrównoważenia podaży i popytu. Większy zasób powierzchni na rynku wiąże się również z wyższą konkurencją, a co za tym idzie – z bardziej atrakcyjną ofertą cenową.
 
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej obserwowaliśmy deficyt nowoczesnych biurowców, przystosowanych do oczekiwań zagranicznych firm. Większość dużych korporacji, oprócz wysokich budżetów przewidzianych na wynajem powierzchni, posiada równie wysokie wymagania dotyczące odpowiednich standardów, jakie powinien spełniać budynek będący siedzibą firmy. Większość oferowanej wówczas powierzchni do wynajmu znajdowała najemców w stosunkowo krótkim czasie, głównie ze względu na niedobory w podaży. Obecnie klienci wybierają lokalizację dla własnej firmy z szerokiego wachlarza zrealizowanych oraz nowo powstających inwestycji. Mniejszy popyt na rynku oznacza również, że zdecydowanie łatwiej jest najemcom negocjować stawki za wynajem. Oprócz nowoczesnego standardu technicznego, dla klientów szczególnie ważna jest lokalizacja (łatwa dostępność obiektu) oraz dobra komunikacja pomiędzy nieruchomością a pozostałą częścią miasta.
 
Wśród powstających w Krakowie inwestycji warto zwrócić uwagę na Platinum przy ul. Kordylewskiego. Inwestycja realizowana jest przez doświadczoną firmę Grupa Bryksy. Nieruchomość położona jest w śródmieściu Krakowa i to m.in. lokalizacja jest jednym z głównych atutów budynku. Zabytkowy charakter rynku Krakowa praktycznie uniemożliwia powstawanie wielkopowierzchniowych nieruchomości komercyjnych w pobliżu centrum. W takiej sytuacji inwestorzy starają się zlokalizować inwestycję tak, aby była ona jak najlepiej skomunikowana z centrum i pozostałą częścią miasta. W przypadku Platinum warunek ten jest spełniony ze względu na bliskie położenie rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego oraz bliskie sąsiedztwo urzędów, banków i nieruchomości handlowo-usługowych. W budynku jest do zagospodarowania 1225 m kw. nowoczesnej powierzchni typu open space na pierwszym i drugim piętrze budynku oraz dwa lokale użytkowe o powierzchni 334 i 128 m kw. położone na parterze. W podziemiach budynku znajdują się miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów oraz magazyny.
 
W bardzo dobrej lokalizacji oferuje powierzchnie do wynajmu również firma Fronton. Inwestycja powstaje przy ul. Kamiennej, w niewielkiej odległości od Galerii Krakowskiej, Dworca Głównego i Nowego Kleparzu. Zgodnie z nowoczesnymi standardami przestrzenie biurowe w budynku zaprojektowane zostały jako open space, dzięki czemu klient będzie miał do dyspozycji pełną dowolność w organizacji biura. Według projektu budynek będzie posiadał sześć kondygnacji, w tym jeden poziom zajmą garaże z myjnią samochodową. Zamieszczony na stronie internetowej dewelopera opis inwestycji informuje również, że obiekt będzie posiadał bogate zaplecze gastronomiczne, konferencyjne i rekreacyjne.
 
Powyższe inwestycje są dowodem na to, jak usilnie inwestorzy starają się dopasować swoją ofertę do realiów rynkowych. Oprócz tego, że budowane biurowce są atrakcyjnie zlokalizowane, muszą też utrzymywać wysokie standardy jakości, które stają się powoli warunkiem koniecznym dla konkurencyjności inwestycji w tym segmencie rynku nieruchomości.

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz