Odbiór mieszkania od dewelopera – na to musisz zwrócić uwagę

art. sponsorowany
Odbiór mieszkania, czyli sprawdzenie jego stanu przed oddaniem go do użytku przyszłym mieszkańcom to idealny moment na to, aby ewentualne nieprawidłowości lub usterki zgłosić deweloperowi.

Jak wygląda obiór nieruchomości od dewelopera w praktyce? Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy Lokum Deweloper z Wrocławia, którzy podzielili się z nami swoim doświadczeniem i pomogli stworzyć tekst, w którym odpowiadamy na najczęstsze pytania i wątpliwości związane z odbiorem mieszkania od dewelopera.

W praktyce odbiór mieszkania to spotkanie, które polega na oględzinach nieruchomości w asyście przedstawiciela firmy deweloperskiej, z którym sporządza się protokół zdawczo-techniczny mieszkania. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej wiedzy i doświadczenia inżyniera budowy. W internecie można znaleźć wiele firm, które na co dzień zajmują się odbiorem technicznym mieszkania.

Wiele osób decyduje się na samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera. Warto wcześniej przygotować się do tego spotkania. Przede wszystkim należy zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, aby dokładnie obejrzeć nieruchomość. Wizytę w miarę możliwości najlepiej zarezerwować w ciągu dnia, ponieważ w świetle słonecznym można dostrzec o wiele więcej szczegółów niż po zmroku, w sztucznym oświetleniu. Dobrym pomysłem jest rozmowa ze znajomymi lub członkami rodziny, którzy odebrali już mieszkanie od dewelopera. Ich rady i wskazówki pomogą nam stworzyć listę najczęstszych błędów i usterek, które towarzyszą odbiorom. Swoją wiedzę w tym zakresie można pogłębić przeglądając fora internetowe.

Odbiór mieszkania - lista kontrolna

Na spotkanie z przedstawicielem dewelopera warto zabrać ze sobą:

  • umowę
  • plan mieszkania
  • taśmę mierniczą (przynajmniej 5-metrową)
  • poziomicę
  • kątownik
  • dalmierz laserowy

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Najpoważniejsze usterki są widoczne już na pierwszy rzut oka. Wystarczy porównać plan ze stanem rzeczywistym, aby zaobserwować inny układ ścian, przyłączy instalacji, ilości gniazd elektrycznych czy rodzaju użytych materiałów. Ściany powinny być pozbawione pęknięć. Istotny jest równo rozłożony tynk – bez wybrzuszeń czy zgrubień. Zarówno ściany jak i sufit powinny być suche. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić sufitowi w mieszkaniu usytuowanym na ostatnim piętrze. Wszelkie plamy lub przebarwienia mogą świadczyć o tym, że dach został wykonany nieprawidłowo. Warto zweryfikować działanie instalacji elektrycznych. Najłatwiej posłużyć się w tym celu zwykłą żarówką w oprawie. Nie zaszkodzi również upewnić się, że grzejniki zostały zamontowane zgodnie z ich położeniem na planie. Każdą zaobserwowaną nieprawidłowość najlepiej od razu zgłaszać przedstawicielowi dewelopera. Po zakończeniu spotkania zostaje spisany protokół przekazania mieszkania, który zawiera informacje o wszystkich zgłoszonych usterkach.

Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy

Wiele osób utożsamia odbiór techniczny mieszkania z odbiorem kluczy i użytkowaniem lokalu. Jest to uzależnione od praktyk prowadzonych przez firmy deweloperskie. Niekiedy deweloper przekazuje klucze dopiero wtedy, gdy zostaną usunięte wszystkie usterki zgłoszone w protokole odbioru mieszkania. Warto zwrócić uwagę na to, czy podczas spotkania przekazany został protokół przekazania kluczy. Oprócz kluczy do drzwi wejściowych otrzymujemy zazwyczaj klucze do bramy wjazdowej na osiedle, klucze do wiaty śmietnikowej, komórki lokatorskiej i skrzynki pocztowej, klucze do budynku oraz pilot do garażu podziemnego.

Odbiór mieszkania nie musi być trudną czy stresującą sytuacją. Wystarczy dobrze przygotować się do niego nieco wcześniej i konsekwentnie sprawdzać kolejne pozycje z listy. Warto rozważyć zatrudnienie profesjonalisty, a jeśli nie ma takiej możliwości – dobrą praktyką będzie porozmawianie z osobami, które mają podobne doświadczenia.


3.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz