Giant

Dobra praca bez studiów – czy to możliwe?

|
Większość młodych osób przeważnie wybiera się na studia. Nic w tym dziwnego. Młodzi od dawna chcą się kształcić i powinni to robić, o ile okoliczności na to pozwalają.

Jednak znaleźć można także wielu leniuchów, którzy kończą swoją edukację na poziomie szkoły średniej. Wbrew pozorom, wiodą oni bardzo pomyślne życie. Czy dobra praca bez studiów jest obecnie możliwa? Co warto o tym wiedzieć?

​Studiowanie, a praca

Jak wiadomo, większość osób, które decydują się na podjęcie studiów wyższych, kieruje się głównie chęcią zarobku. Przyjęło się bowiem stwierdzenie, że wyższy stopień naukowy jest w stanie zagwarantować lepiej płatną pracę. Jednak ostatnie lata pokazują, ze wiele osób, które nie ukończyły żadnych studiów, zarabia większe pieniądze niż osoby wykształcone. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim aspiracjami. Młodzi ludzie, o ile mają zapał do interesów, znajdą źródło zarobku wszędzie. Starają się wykorzystywać każdą napotkaną sytuacje, dlatego też nauka okazuje się w tym przypadku zupełnie zbędna. Obecnie pracę można znaleźć tak naprawdę wszędzie. Czy to stacjonarnie, czy za pomocą stron internetowych. Jednak warto przyjrzeć się pracy, która nie wymaga ukończonych studiów. 

​Praca bez studiów

Jeszcze kilka lat temu, studia nie były tak popularne i dostępne dla wszystkich. W dzisiejszych czasach zdecydowanie większa część społeczeństwa wybiera się na studia wyższe, dlatego nie stanowi to już żadnego wyróżnika. Przez ogromne zainteresowanie, studia przestały być czymś wyjątkowym, a co za tym idzie, nie stały się wyróżnikiem dla osób, które je ukończą. To spowodowało, że pracodawcy nie potrzebują już pracowników z wysokim stopniem naukowym, ale pracowników, którzy są w stanie pracować dobrze, szybko i wykonują bezbłędnie polecenia. A do tego nie potrzeba specjalnych dyplomów. Obecnie można wymienić kilka zawodów, w których praca nie wymaga posiadania dokumentu z uczelni. Jest to przede wszystkim kucharz czy fryzjer. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, ale ukończyć dodatkowe kursy czy szkolenia. Jednak czasami wystarczy tylko średnia szkoła, aby znaleźć pracę w tym zawodzie. Dodatkowo jest to naprawdę dobrze płatna praca, która pozwala na rozwinięcie skrzydeł i założenie własnej branży kosmetycznej czy restauracji. Treser psów czy opiekunka to zawody, które również nie wymagają ukończonych studiów. Jednak decydując się na jakąkolwiek pracę, trzeba liczyć się z koniecznością napisania CV i listu motywacyjnego. Jak tego dokonać?

​Kreator CV, czyli jak napisać CV

Dobre CV powinno zawierać przede wszystkim podstawowe dane osobowe. Najlepiej jest umieścić je w lewym, górnym roku, zaraz pod zdjęciem, które również powinno znaleźć się na tym dokumencie. CV, a właściwie Curriculum vitae oznacza nic innego, jak przebieg życia i kariery zawodowej. Na tym dokumencie powinna znaleźć się cała historia kandydata. Przede wszystkim powinny zostać podane wszystkie szkoły i uczelnie, jakie zostały ukończone. Konieczne będzie także podanie wszystkich miejsc pracy, najlepiej z podziałem na lata. Warto wspomnieć także o posiadanych umiejętnościach i zainteresowaniach. CV najlepiej jest pisać na komputerze, gdyż wtedy dokument jest czytelny i przejrzysty. Jednak doba Internetu spowodowała, że pojawiły się programy, które znacznie ułatwiają napisanie CV. Generator CV to program, który posiada gotowe modele dokumentów. Kreator CV to urządzenie przeznaczone głównie dla osób, które nie mają większego pojęcia o pisaniu takich dokumentów i potrzebują pomocy. Program jest tak stworzony, że jedyne co użytkownik musi zrobić, to wpisać swoje dane i potrzebne informacje, a program sklei wszystko w całość. Oczywiście oprócz CV, pracodawca może także wymagać listu motywacyjnego. W jakim celu się go pisze? Otóż głównie po to, aby uzasadnić i przekonać przyszłego pracodawcę o tym, dlaczego zatrudnienie danej osoby będzie dobrym posunięciem. Taki dokument powinien być opatrzony w odpowiednie zwroty grzecznościowe. Konieczne jest także napisanie go w formalnym stylu. List motywacyjny jednak nie zawsze jest wymagany, a czasami nawet jest nie wskazany. Wszystko jest bowiem zależne od tego, czego życzy sobie przyszły pracodawca.

W obecnych czasach możliwe jest znalezienie dobrze płatnej pracy bez ukończenia studiów. Czasami może być to nawet praca zdalna, która przynosi dodatkowe korzyści. Warto jednak zadbać o dobrej jakości CV czy list motywacyjny, które mogą otworzyć wiele drzwi do kariery zawodowej. Są to bowiem podstawowe elementy podczas poszukiwań wymarzonej pracy.


 


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz