PGE Narodowy

System ERP – najczęstsze pytania dotyczące systemów ERP

|
ERP to zaawansowane rozwiązanie informatyczne, które pomoże w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jednak pomimo tego, że na system ERP decyduje się coraz więcej firm, w dalszym ciągu pojawia się wiele pytań i wątpliwości.

Zmiana oprogramowania do zarządzania to dość poważna decyzja, która będzie rzutować na funkcjonowanie całej organizacji. Zanim więc zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, musimy dobrze wszystko przemyśleć, a wtedy zaczną się pojawiać pytania. Jakie wątpliwości są najczęstsze?

  1. Czym właściwie jest ERP?

Zacznijmy od tego, że nie każdy wie, czym właściwie system ERP jest, stąd jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. ERP to skrót od Enterprise Resource Planning, co oznacza, że jest to narzędzie do kompleksowego zarządzania i kontrolowania wszystkich procesów w przedsiębiorstwie.

W tym miejscu warto wyjaśnić jeszcze jedną rzecz. Czasem niektóre osoby mylą ERP z CRM. Jeden i drugi system służą do zarządzania, ale stosuje się je w innych sytuacjach. O ile ERP jest do wewnętrznego zarządzania firmą, o tyle CRM służy do zarządzania relacjami z klientem. Systemy ERP i CRM można zintegrować.

  1. Jakie obszary działalności wspiera ERP?

Prawda jest takie oprogramowanie jak na przykład system ERP enova365 jest narzędziem wspierającym wszystkie działy firmy. To, jakie to będą obszary, zależy od profilu działalności organizacji. Może wspomagać pracę działu sprzedaży, magazynu, księgowości, kadr i płac, produkcji i wielu innych. Wszystkie dane są integrowane w jedną wspólną bazę danych, co pozwala na lepszą organizację pracy, ułatwia przepływ dokumentów i pomaga w kontroli wszystkich procesów.

  1. Czy ERP jest propozycją dla każdej firmy?

Patrząc na elastyczność tego typu rozwiązań, odpowiedź twierdząca nasuwa się sama. System ERP można bezpośrednio dopasować do potrzeb firmy, a tym samym wdrożyć narzędzie, które pomoże pracownikom i kadrze zarządzającej. Poza tym są takie obszary działalności jak sprzedaż, czy księgowość, jakie są w każdej firmie.

  1. Jakie korzyści płyną ze wdrożenia systemu ERP?

Zalety systemu ERP można dostrzec od razu po jego wdrożeniu. Ponieważ wszyscy uprawnieni pracownicy mają wgląd do tych samych danych, przepływ między informacjami z poszczególnych działów jest szybszy. Ponadto zmniejsza się ryzyko błędów, dane są dobrze zabezpieczone, a wiele czynności zautomatyzowanych. Są to jedynie przykłady, bo korzyści jest znacznie więcej, ale widać, że rozwiązanie to jest jak najbardziej warte uwagi.

  1. Czy system ERP można modyfikować po wdrożeniu?

Do wyboru są różne oprogramowania, najlepiej koncentrować się na takim, do którego można dodawać kolejne moduły. Pozwolą one dodawać nowe funkcje już w trakcie użytkowania narzędzia. Jest to przydatne na przykład wtedy, kiedy firma zmienia profil swojej działalności lub ją rozszerza. Nie będzie zmuszona inwestować w kolejny program. Wystarczy, że skontaktuje się z dostawcą systemu ERP w celu rozszerzenia dotychczasowych funkcji.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz