COTEX Office Centre logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoArchicom logoBusiness House logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKontor logoSpectra Development logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoForbo Flooring Systems Polska logoCity Space logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTétris Poland logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoINTER-BUD logoNowy Styl Group logoAluprof S.A. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoUNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFYI Commercial Consulting logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoPodium Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Frank musi spaść

Przewartościowanie franka grozi deflacją i kryzysem krajowej gospodarki - poinformował w swoim oświadczeniu Szwajcarski Bank Narodowy.

We wtorek 6 września Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wydał oficjalne oświadczenie, w którym zadeklarował, że wartość franka musi zostać obniżona. Przewartościowanie franka może zagrozić krajowej gospodarce i doprowadzić do deflacji. Pierwszym ruchem w kierunku obniżenia waluty było ustalenie limitu stosunku euro do franka na poziomie 1,2, następnie SNB zapowiedział, że w celu utrzymania tego poziomu jest gotowy skupować dowolne ilości obcych walut. W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej szwajcarska waluta będzie dodrukowywana. 

Reakcje na na giełdzie wywołane oświadczeniem SNB były gwałtowne. Kurs franka spadł błyskawicznie. W ciągu kilku godzin notowanie EUR/CHF wzrosło z poziomu 1,10 do 1,20. Umocnił się także amerykański dolar i przede wszystkim polski złoty. We wtorkowe przedpołudnie frank spadł z poziomu 3,84 zł do 3,5 zł. Dla kredytobiorców, którzy zadłużyli się we franku, oznacza to obniżenie miesięcznej raty nawet o kilkaset złotych. Zdaniem analityków w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać znaczących wahań.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra