Forbo pod logo

Frank musi spaść

Przewartościowanie franka grozi deflacją i kryzysem krajowej gospodarki - poinformował w swoim oświadczeniu Szwajcarski Bank Narodowy.

We wtorek 6 września Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wydał oficjalne oświadczenie, w którym zadeklarował, że wartość franka musi zostać obniżona. Przewartościowanie franka może zagrozić krajowej gospodarce i doprowadzić do deflacji. Pierwszym ruchem w kierunku obniżenia waluty było ustalenie limitu stosunku euro do franka na poziomie 1,2, następnie SNB zapowiedział, że w celu utrzymania tego poziomu jest gotowy skupować dowolne ilości obcych walut. W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej szwajcarska waluta będzie dodrukowywana. 

Reakcje na na giełdzie wywołane oświadczeniem SNB były gwałtowne. Kurs franka spadł błyskawicznie. W ciągu kilku godzin notowanie EUR/CHF wzrosło z poziomu 1,10 do 1,20. Umocnił się także amerykański dolar i przede wszystkim polski złoty. We wtorkowe przedpołudnie frank spadł z poziomu 3,84 zł do 3,5 zł. Dla kredytobiorców, którzy zadłużyli się we franku, oznacza to obniżenie miesięcznej raty nawet o kilkaset złotych. Zdaniem analityków w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać znaczących wahań.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Everspace
mantra