MIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoARTSERVIS sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoPorto Office A Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoTétris Poland logoKontor logoArchicom logoDEVCO Sp. z.o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoPodium Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoAluprof S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Coraz mniej nowych firm

W pierwszym półroczu liczba przedsiębiorstw zmniejszyła się o 65 tys. Zmniejszenie ilości prowadzonych firm, nie stanowi jeszcze zagrożenia dla rynku pracy.

W pierwszym półroczu liczba przedsiębiorstw zmniejszyła się o 65 tys. Zarejestrowano prawie 151 tys. nowych firm, ale jednocześnie z rejestru skreślono 216 tys. dotąd istniejących – poinformowała „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wahania koniunkturalne, zarówno w kraju jak i za granicą, wpłynęły niekorzystnie na bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej. Przyczyn spowolnienia tempa rozwoju polskich przedsiębiorstw, upatruje się w zmniejszeniu pomocy ze strony urzędów, które wspierały dotąd inicjatywy związane z tworzeniem nowych miejsc pracy - czytamy w „Dzienniku Gazeta Prawna”. Dla wielu inwestorów barierą nie do pokonania okazują się także wymogi formalne, które należy spełnić przed uruchomieniem działalności gospodarczej. Z biurokracją walczą też przedsiębiorcy, którzy liczyli na terminowy zwrot poniesionych nakładów w ramach dofinansowania nowych przedsięwzięć ze środków UE.

Część likwidowanych firm nie poradziła sobie z brakiem płynności finansowej. Inne nie osiągnęły w swojej branży pozycji na tyle konkurencyjnej, żeby utrzymać się na rynku. Wśród nich były także przedsiębiorstwa, tworzone sztucznie ze środków publicznych w okresie, gdy pomoc ze strony administracji była największa.

Zmniejszenie ilości prowadzonych firm, nie stanowi jeszcze znaczącego zagrożenia dla rynku pracy. Jeśli jednak tendencja ta utrzyma się i ubywać będzie coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw, liczba bezrobotnych może podnieść się gwałtownie z końcem 2011 r. - twierdzą analitycy.

Czytaj więcej newsów


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra