Spectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKontor logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoForbo Flooring Systems Polska logoVantage Development S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArchicom logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoAluprof S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoOlivia Business Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoINTERBIURO logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoPodium Investment logoTorus logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBusiness House logoNowy Styl Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Obawa o rating

Po obniżeniu ratingu USA inwestorzy boją się o Francję. Gracze stali się nerwowi.

Wtorkowa poprawa na giełdach wywołała wzrost optymizmu wśród inwestorów – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Jednak Ci, którzy uwierzyli, że gorzej być już nie może, pomylili się – czytamy dalej.

Po tym, jak Standard&Poor's obniżył rating USA, na celowniku agencji ratingowych znalazła się Francja. Nadzwyczajne spotkanie rządu, banku centralnego i prezydenta Sarkozy'ego, który skrócił swoje wakacje, dodatkowo spotęgowało obawy graczy. Giełdowy chaos opanowała dopiero informacja podana przez ministerstwo finansów i samą agencję. Francja utrzymuje swoją ocenę, a finanse państwa mają się nie tak źle jak spekulowano. Mimo to paryski indeks giełdowy CAC spadł o 5,5 proc.

Wahania giełdowe wpłynęły także na notowania warszawskiej GPW. Kursy akcji spadły – WIG20 po raz ósmy odnotował zniżkę. Mimo to, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się polskie papiery skarbowe. Sprzedana została cała pula obligacji o wartości 5 mld zł, jednak ze względu na dwukrotnie większe zapotrzebowanie inwestorów na krajowe papiery dłużne, resort uruchomił dodatkową aukcję w wyniku której sprzedano obligacje za 1 mld zł. - czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Premier podkreślił jednocześnie, że Polska nie ma wpływu na wahania franka szwajcarskiego. Po północy 11 sierpnia na giełdzie walutowej frank kosztował 4,12 zł.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra