Giant

Obawa o rating

Po obniżeniu ratingu USA inwestorzy boją się o Francję. Gracze stali się nerwowi.

Wtorkowa poprawa na giełdach wywołała wzrost optymizmu wśród inwestorów – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Jednak Ci, którzy uwierzyli, że gorzej być już nie może, pomylili się – czytamy dalej.

Po tym, jak Standard&Poor's obniżył rating USA, na celowniku agencji ratingowych znalazła się Francja. Nadzwyczajne spotkanie rządu, banku centralnego i prezydenta Sarkozy'ego, który skrócił swoje wakacje, dodatkowo spotęgowało obawy graczy. Giełdowy chaos opanowała dopiero informacja podana przez ministerstwo finansów i samą agencję. Francja utrzymuje swoją ocenę, a finanse państwa mają się nie tak źle jak spekulowano. Mimo to paryski indeks giełdowy CAC spadł o 5,5 proc.

Wahania giełdowe wpłynęły także na notowania warszawskiej GPW. Kursy akcji spadły – WIG20 po raz ósmy odnotował zniżkę. Mimo to, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się polskie papiery skarbowe. Sprzedana została cała pula obligacji o wartości 5 mld zł, jednak ze względu na dwukrotnie większe zapotrzebowanie inwestorów na krajowe papiery dłużne, resort uruchomił dodatkową aukcję w wyniku której sprzedano obligacje za 1 mld zł. - czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Premier podkreślił jednocześnie, że Polska nie ma wpływu na wahania franka szwajcarskiego. Po północy 11 sierpnia na giełdzie walutowej frank kosztował 4,12 zł.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz