Inter-bud Fabryczna - duży

Skanska dla kopca

W zabytkowej kurtynie fortu „Kościuszko” powstanie centrum konferencyjno-wystawiennicze.

W zabytkowej kurtynie I-V Fortu nr 2, będącego częścią zabudowań Kopca Kościuszki w Krakowie, w ciągu 21 miesięcy powstanie centrum konferencyjno-wystawiennicze im. Tadeusza Kościuszki. Inwestorem jest Komitet Kopca Kościuszki, na zlecenie którego proces przebudowy przeprowadzi Skanska.

Kurtyna to murowany, ceglano-kamienny obiekt, składający się z dwóch murów z zasypem ziemnym pomiędzy nimi. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, w związku z czym wykonamy szereg prac konserwatorskich – mówi Krzysztof Jaźwiecki, Menadżer Projektu, Skanska. Oczyścimy m.in. powierzchnię cegieł, uzupełnimy braki w wątkach ceglanych. Przeprowadzimy  renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży.

Środki na realizację projektu pochodzą od inwestora, a także z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wartość robót inwestycyjnych określona została na 6,8 mln zł brutto.

Prace rozpoczną się od odsłonięcia zasypanej ziemią przestrzeni pomiędzy murami zewnętrznymi. Przestrzeń ta zostanie przykryta stropodachem, który będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego. Centrum wystawienniczo-konferencyjne im. T. Kościuszki rozpocznie działalność w I kwartale 2013 r. Będzie 2-kondygnacyjnym budynkiem o wysokości maksymalnej 11,6 m i ponad 1000 m kw. powierzchni całkowitej. W ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia kurtyny powstaną alejki, parking na 18 miejsc, stanowisko ze stojakami rowerowymi oraz plac zabaw dla dzieci.

Czytaj więcej newsów


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
ADAC
mantra