Park Project II

Na plusie

Na rynku biurowców zanotowano wzrost popytu na nowoczesną powierzchnię biurową, przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów.

Szczególna aktywność rynku biurowców w Polsce zanotowana została w Warszawie. Jednak polski rynek nieruchomości komercyjnych jako całość również odnotował wzrost podaży i atrakcyjności wśród inwestorów, najemców i deweloperów - podają autorzy raportu ‘Rynek komercyjny w Polsce’ przygotowanego przez firmę CB Richard Ellis.

Na rynku biurowców zanotowano wzrost popytu na nowoczesną powierzchnię biurową, przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów. Całkowita wynajęta powierzchnia biur w samej Warszawie wyniosła niemal 200 tys. m kw. (dane za I kwartał 2011 roku), co stanowi dotychczas najwyższy poziom w ujęciu kwartalnym. W stolicy odnotowujemy powolny wzrost stawek czynszu za najlepsze powierzchnie w najlepszych lokalizacjach. (…) Gwałtownych wzrostów jeszcze jednak nie widać – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie CBRE.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wynosi obecnie 3,5 miliona m kw. Obecnie budowanych jest około 405.000 m kw. biur, z których 32% jest już wynajęta w ramach przedwstępnych umów najmu. Poza Warszawą wzrost zainteresowania deweloperów i najemców zaobserwowano w Krakowie i Łodzi. Największy spadek wskaźników powierzchni niewynajętych nastąpił we Wrocławiu i Krakowie.

 

Czytaj więcej newsów

Czytaj pełną wersję raportu


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra