Tork

Grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych

Agencja Nieruchomości Rolnych posiada w swych zasobach 100 000 ha gruntów inwestycyjnych. Rocznie Agencja sprzedaje ok. 1000 ha.

Ze 100 tys. ha należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, ponad 60 000 znajduje się w granicach administracyjnych miast i nie wymaga odrolnienia. W ciągu I półrocza sprzedaliśmy około 900 ha – mówi Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. – To znacząca poprawa, gdyż w całym ubiegłym roku sprzedaliśmy nieznacznie ponad 1 tys. ha.

 

W I półroczu ze sprzedaży terenów inwestycyjnych Agencja uzyskała ok. 170 mln zł, co dało kwotę zbliżoną do wpływów z całego 2013 roku. Ceny inwestycyjnych gruntów nierolnych w Polsce systematycznie rosną, choć – zdaniem Świętochowskiego – trudno porównywać ceny poszczególnych działek. Cena działki zależy od jej położenia – komentuje prezes ANR. – Uzyskujemy ceny w wysokości kilku czy kilkunastu milionów złotych za hektar, a uzyskujemy i nieznacznie ponad 100 tys. zł. Średnie ceny w roku ubiegłym wyniosły około 200 tys. zł, w tym roku tendencja jest wzrostowa.

 

Gruntami należącymi do Agencji Nieruchomości Rolnych zainteresowani są inwestorzy, dzięki którym zyskuje cała polska gospodarka. Inwestorzy z różnych krajów, zarówno z Europy Zachodniej, jak i Wschodniej, dokonali inwestycji w obszarze motoryzacyjnym, przemyśle meblarskim, elektronicznym, spożywczym i logistycznym – wylicza prezes Leszek Świętochowski. – Praktycznie nie ma takiego obszaru gospodarki, gdzie na naszych gruntach nie byłyby realizowane inwestycje.

 

W zasobach Agencji znajdują się nie tylko grunty inwestycyjne dla przemysłu, lecz także działki dla firm deweloperskich i turystycznych, tereny rekreacyjne, a także dworki i pałace. Oprócz gruntów inwestycyjnych dysponujemy również atrakcyjnymi obiektami zabytkowymi – podkreśla Leszek Świętochowski. – W zasobie mamy jeszcze ponad 550 obiektów pałacowo-parkowych. Co roku sprzedajemy ok. 20, gdyż większość tych obiektów jest wydzierżawiona. W wielu sprzedanych obiektach powstają atrakcyjne miejsca do prowadzenia biznesu, hotele, SPA, miejsca do przeprowadzania konferencji, służące biznesowi.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra