DEVCO Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoArchicom logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoBusiness House logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoTorus logoAluprof S.A. logoPodium Investment logoOlivia Business Centre logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTER-BUD logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoForbo Flooring Systems Polska logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logoTétris Poland logoARTSERVIS sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoNowy Styl Group logoKontor logoSpectra Development logoUNIMOR Development S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dyplom bez studiowania?

Instytut Badań Edukacyjnych zamierza uporządkować rodzimy system edukacyjny. Z nowych rozwiązań skorzystają przede wszystkim osoby, które po maturze nie poszły na studia.

Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) pracuje nad Polską Ramą Kwalifikacji (PRK), której zadaniem będzie uporządkowanie systemu edukacyjnego, obowiązującego w Polsce.

 

Obecnie najbardziej pokrzywdzone są te osoby, które od razu po maturze podjęły pracę, zdobywały umiejętności i doświadczenie zawodowe, jednak ich kwalifikacje nie są potwierdzone żadnymi certyfikatami czy dyplomami. Ich droga awansu często jest ograniczona. Zdaniem PRK powinno się to zmienić – na równi powinno być traktowane zarówno kształcenie formalne w szkole, jak i nieformalne poza nią. Każda z tych form nabywania umiejętności pozwoli zainteresowanemu na zdobycie dyplomu, potwierdzającego kwalifikacje na rynku pracy. Tym samym PRK wesprze założenia idei uczenia się przez całe życie. Otrzymane dyplomy mają być wiarygodne i rozpoznawalne także za granicą.

 

Osiągnięte efekty uczenia będą musiały zostać potwierdzone przez uprawnioną komisję. Odpowiednie procedury i przepisy zagwarantowały, że dyplom uznany w systemie nieformalnym będzie równoważny z dyplomem absolwenta uczelni – wyjaśnia Beata Balińska z IBE.

 

Przykładem państwa, w którym funkcjonuje podobny system jest Francja, gdzie tytuł inżyniera można dostać bez studiowania na uczelni wyższej.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra