Kwiaty dla biura logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoOlivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoBusiness House logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoForbo Flooring Systems Polska logoUNIMOR Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGTV Lighting logoFYI Commercial Consulting logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoTorus logoGalicyjska Investment Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoRIS Kotes logoNowy Styl Group logoINTERBIURO logoTétris Poland logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAluprof S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPodium Investment logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoARTSERVIS sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
Raport 2018

Mazowsze próbuje przyciągnąć inwestorów

fot. Echo Investment
fot. Echo Investment
Mazowieckie generuje ponad 20 proc. polskiego PKB, na jego terenie działa 740 tys. przedsiębiorstw i skupia się potencjał naukowo-badawczy. Zgodnie z Regionalnym Programem Operacyjnym, województwo to w nowej perspektywie dostanie UE 2,1 mld euro. Wciąż jednak potrzebuje inwestorów.

Mamy zarejestrowanych 740 tys. firm, z czego ponad 20 tys. z kapitałem zagranicznym. Jesteśmy też centrum bankowym, ubezpieczeniowym i centrum innowacji, bo 33 proc. polskiego potencjału naukowo-badawczego znajduje się właśnie na Mazowszu – wymienia Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

 

Aby przyciągnąć nowych inwestorów władze regionu przygotowują plany zagospodarowania przestrzennego wokół lotniska w Modlinie, dzięki którym powinna rozwinąć się turystyka. Planowana jest również rozbudowa linii kolejowej w okolicy, a także rozwój Przasnyskiej Strefy Gospodarczej i drugiej strefy w Chorzelach. Ciekawe miejsce, kilkaset hektarów przygotowanych do dużych inwestycji, dla wielkich oraz małych i średnich firm. Pozostałe tereny to Garwolińska Strefa Gospodarcza – 60 hektarów z przeznaczeniem na inwestycje, okolice Teresina, czyli subregion warszawsko-zachodni, w skład którego wchodzi powiat sochaczewski. To są obszary, na których powstaje bardzo dużo firm, zwłaszcza logistycznych – zaznacza Adam Struzik.

 

Inwestorów w Mazowieckie powinien też przyciągać Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, przy koncernie Orlen, miejsce, w którym rozwijane są nowoczesnych usługi biznesowe i działalność innowacyjna; gdzie na powierzchni 200 ha działa park przemysłowy, technologiczny i naukowo-badawczy. Ponadto Centrum Usług Korporacyjnych otwarte w październiku ubiegłego roku i Laboratorium Centralne (jeszcze w tym roku będzie można skorzystać ze 180 miejsc laboratoryjnych) mają pozwolić na prowadzenie działalności gospodarczej firmom z różnych branż.

 

Marszałek województwa podkreśla, że istotne jest też wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. To różnego rodzaju pomoc inwestycyjna i transfer technologii z uczelni i instytutów naukowo-badawczych do wytwarzania, oczywiście także pomoc w informatyzacji tych firm. Projekt „Internet dla Mazowsza”, który zostanie zakończony do końca 2015 roku, zapewni wszystkim firmom dostęp do szerokopasmowego internetu i będzie to jakościowa zmiana – zapowiada Struzik.

 

W perspektywie unijnej 2014-2020 do regionu może trafić z Brukseli ok. 3,8 mld euro, z czego 2,1 mld zł będzie pochodziło z zatwierdzonego przez KE w ubiegły piątek Regionalnego Programu Operacyjnego, zaś o kolejnych ok. 1,7 mld euro (z funduszy strukturalnych EFS i EFRR) beneficjenci z Mazowsza będą mogli ubiegać się w programach krajowych.

 

Na wsparcie mogą liczyć także start-upowcy, dzięki finansowaniu z funduszy początkowych czy łączonych funduszy europejskich z prywatnymi, np. poprzez Krajowy Fundusz Kapitałowy. Działa także Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych i Mazowiecki Fundusz Pożyczkowy. Bardzo pomagają przedsiębiorcom nasze agencje – Mazowiecka Agencja Energetyczna i Agencja Rozwoju Mazowsza. Tych narzędzi i mechanizmów jest naprawdę dużo – przekonuje marszałek.

 

Mazowsze wytwarza 22 proc. polskiego PKB (woj. śląskie, drugie pod tym względem, odpowiada za 12,5 proc.). Ostatnie badania Głównego Urzędu Statystycznego, które dotyczą 2013 roku, pokazują, że z 1,660 bln zł, które Polska wytwarza w formie PKB, Mazowsze wytwarza 366 mld zł. Wedle kursu z 2013 roku to 120 mld dolarów, dla porównania to dwu razy więcej niż wynosi PKB Litwy – mówi Adam Struzik.

 

Na Mazowszu jest najwyższe PKB w przeliczeniu na mieszkańca – 68,682 tys. zł (blisko 160 proc. średniej krajowej). To sprawia, że Mazowsze jest w Polsce liderem pod względem liczby działających firm czy jednostek naukowo-badawczych.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Galicyjska - duży
mantra