Porto Office A Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoSpectra Development logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoArchicom logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoGTV Lighting logoTétris Poland logoEcho Investment logoLC Corp S.A. logoGhelamco Poland logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPodium Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoTorus logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoForbo Flooring Systems Polska logoBusiness House logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKontor logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

SEE szansą dla rodzimych firm?

W specjalnych strefach ekonomicznych obowiązuje 2105 ważnych zezwoleń, z czego 1047 należy do polskich firm, co stanowi niemal 50 proc. wszystkich inwestorów.

W specjalnych strefach ekonomicznych obowiązuje 2105 ważnych zezwoleń, z czego 1047 należy do polskich firm, co stanowi niemal 50 proc. wszystkich inwestorów. Dane te podkreślają fakt, że SSE to nie tylko zagraniczne koncerny, ale także polski kapitał – podkreśliła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 12 października br. w Warszawie.

SEE stanowią szansę rozwoju nie tylko dla rodzimych przedsiębiorstw, ale także dla małych i średnich firm. Z myślą o nim tworzone są inkubatory i hale pod wynajem. Dodatkowo wzmocniona zostanie działalność doradcza uwzględniająca specyficzne potrzeby podmiotów z sektora MSP. Specjalne strefy ekonomiczne już dziś tworzą we współpracy z samorządami Lokalne Parki Przemysłowe. Kontynuowane będą działania na rzecz powstawania i rozwoju już istniejących klastrów, stanowiących źródło nowych technologii – mówiła wiceminister. Rozwijana będzie także koncepcja tworzenia terenów aktywności inwestycyjnej wzdłuż dróg ekspresowych.

Ważnym elementem z punktu widzenia przedsiębiorców, jest współudział zarządców stref w obszarze dostosowania programów edukacyjnych i systemu kształcenia zawodowego pracowników do potrzeb rynku pracy. O to działanie poszerzony został, w ramach nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych z 25 listopada 2014 r., katalog głównych zadań nałożonych na zarządzających strefami – zaznaczyła wiceminister.

O potencjale SEE jako motoru rozwoju dla rodzimych przedsiębiorstw świadczą dane dotyczące ich ekspansji w Polsce. W latach 2012–2015 granice stref były zmieniane 41 razy, w wyniku czego, ich powierzchnia wzrosła o niemal 3763 ha. Obszar SSE objął tereny inwestycyjne w 29 miastach i 49 gminach, w których wcześniej strefa nie istniała. Równocześnie w tym okresie wydano 990 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. W br. liczba zezwoleń wyniosła 136 (80 dla rodzimych firm), których realizacja przyniesie co najmniej 3,265 mld zł inwestycji i ponad 3700 nowych miejsc pracy.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra