Torus logoSchüco International Polska logoCity Office logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGTV Lighting logoEcho Investment logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTétris Poland logoArchicom logoOnyx Business Point logoCHB14 logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoGłówka Pracuje logoLC Corp S.A. logoKart Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoLobos Nieruchomości logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCOTEX Office Centre logoSpectra Development logoGhelamco Poland logoINTERBIURO logoINTER-MAR Stanisław Marzec logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

SEE szansą dla rodzimych firm?

W specjalnych strefach ekonomicznych obowiązuje 2105 ważnych zezwoleń, z czego 1047 należy do polskich firm, co stanowi niemal 50 proc. wszystkich inwestorów.

W specjalnych strefach ekonomicznych obowiązuje 2105 ważnych zezwoleń, z czego 1047 należy do polskich firm, co stanowi niemal 50 proc. wszystkich inwestorów. Dane te podkreślają fakt, że SSE to nie tylko zagraniczne koncerny, ale także polski kapitał – podkreśliła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 12 października br. w Warszawie.

SEE stanowią szansę rozwoju nie tylko dla rodzimych przedsiębiorstw, ale także dla małych i średnich firm. Z myślą o nim tworzone są inkubatory i hale pod wynajem. Dodatkowo wzmocniona zostanie działalność doradcza uwzględniająca specyficzne potrzeby podmiotów z sektora MSP. Specjalne strefy ekonomiczne już dziś tworzą we współpracy z samorządami Lokalne Parki Przemysłowe. Kontynuowane będą działania na rzecz powstawania i rozwoju już istniejących klastrów, stanowiących źródło nowych technologii – mówiła wiceminister. Rozwijana będzie także koncepcja tworzenia terenów aktywności inwestycyjnej wzdłuż dróg ekspresowych.

Ważnym elementem z punktu widzenia przedsiębiorców, jest współudział zarządców stref w obszarze dostosowania programów edukacyjnych i systemu kształcenia zawodowego pracowników do potrzeb rynku pracy. O to działanie poszerzony został, w ramach nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych z 25 listopada 2014 r., katalog głównych zadań nałożonych na zarządzających strefami – zaznaczyła wiceminister.

O potencjale SEE jako motoru rozwoju dla rodzimych przedsiębiorstw świadczą dane dotyczące ich ekspansji w Polsce. W latach 2012–2015 granice stref były zmieniane 41 razy, w wyniku czego, ich powierzchnia wzrosła o niemal 3763 ha. Obszar SSE objął tereny inwestycyjne w 29 miastach i 49 gminach, w których wcześniej strefa nie istniała. Równocześnie w tym okresie wydano 990 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. W br. liczba zezwoleń wyniosła 136 (80 dla rodzimych firm), których realizacja przyniesie co najmniej 3,265 mld zł inwestycji i ponad 3700 nowych miejsc pracy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra