Art-Deweloper Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCity Space logoHexagon logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEcho Investment logoBREMA Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoKart Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoDorbud S.A. logoSchüco International Polska logoNowy Styl Group logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoEcophon Saint-Gobain logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoPartner Capital Group logoDEVCO Sp. z.o.o. logoTriGranit Corporation logoKwiaty dla biura logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTorus logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCOTEX Office Centre logoWOMAK HOLDING logoArchicom logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoSawig Invest Group logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoALLCON INVESTMENT logoCHB14 logoGhelamco Poland logoOmnitech Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Chmura i centra danych sposobem na rozwój rynku IT

Rosnące zapotrzebowanie na centra danych i chmurę przyczyni się do wzrostu całego rynku IT.

Rosnące zapotrzebowanie na centra danych i chmurę będzie stymulować rozwój rynku IT. Potencjał wzrostu rynku, szczególnie w części dotyczącej centrów danych, można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach – mówi Tadeusz Czichon, prezes zarządu ATM SA, operatora centrów danych. Pierwszą jest ogólny wzrost zapotrzebowania na centra danych i cloud, drugą – nadrabianie pewnych zaległości, które ma Polska w stosunku do krajów o bardziej rozwiniętym sposobie korzystania z usług IT – dodaje.

 

Jak wynika z raportu firmy PMR „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2015”, 17 proc. rodzimych przedsiębiorstw korzysta z tego typu rozwiązań (o 4 proc. więcej niż w roku poprzednim). Cały polski rynek cloud computingu odnotował wzrost o niemal 30 proc. w 2014 r., przy czym prognozowane jest dalsze utrzymywanie się tendencji wzrostowej.

 

Według danych PMR, 64 proc. przebadanych firm z branży IT uważa, iż najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku będzie chmura. Z kolei na sektor data center wskazało 39 proc. respondentów, a na usługi outsourcingowe IT – niemal 50 proc. Korzystanie z outsourcingu IT jest w Polsce na poziomie 20–25 proc., natomiast w krajach rozwiniętych – 80 proc. – tłumaczy Tadeusz Czichon. Zatem tutaj dodatkowy potencjał wzrostu jest mniej więcej czterokrotny – dodaje.

 

Jak mówi prezes zarządu ATM SA, do tej chwili największymi odbiorcami usług firmy w segmentach: data center i transmisyjnym, byli klienci z sektora finansowego i telekomunikacyjnego. Jednak obecnie przybywa zamówień z sektora IT. Obserwujemy coraz większy wzrost zapotrzebowania na usługi wśród firm reprezentujących integratorów IT, firm świadczących usługi informatyczne czy produkujących software. Jest to związane z trendem przechodzenia technologii IT w kierunku rozwiązań chmurowych – wyjaśnia Tadeusz Czichon.

 

Usługami oferowanymi w obszarze data center i segmentu transmisyjnego w coraz większym stopniu są zainteresowane małe i średnie firmy. Jest to grupa klientów o nieco innych potrzebach w zakresie naszych usług. Jednocześnie jest to część naszego biznesu, którą bardzo popieramy i chcemy rozwijać, dlatego że stabilizuje bardzo naszą ofertę i nasz biznes – wyjaśnia Tadeusz Czichon.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra