FYI Commercial Consulting logoINTERBIURO logoKart Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoGhelamco Poland logoLobos Nieruchomości logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoGTV Lighting logoAgrobex Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAluprof S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoArchicom logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Office logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCity Space logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoOnyx Business Point logoEcho Investment logoGłówka Pracuje logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoSchüco International Polska logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoCHB14 logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Chmura i centra danych sposobem na rozwój rynku IT

Rosnące zapotrzebowanie na centra danych i chmurę przyczyni się do wzrostu całego rynku IT.

Rosnące zapotrzebowanie na centra danych i chmurę będzie stymulować rozwój rynku IT. Potencjał wzrostu rynku, szczególnie w części dotyczącej centrów danych, można rozpatrywać w dwóch płaszczyznach – mówi Tadeusz Czichon, prezes zarządu ATM SA, operatora centrów danych. Pierwszą jest ogólny wzrost zapotrzebowania na centra danych i cloud, drugą – nadrabianie pewnych zaległości, które ma Polska w stosunku do krajów o bardziej rozwiniętym sposobie korzystania z usług IT – dodaje.

 

Jak wynika z raportu firmy PMR „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2015”, 17 proc. rodzimych przedsiębiorstw korzysta z tego typu rozwiązań (o 4 proc. więcej niż w roku poprzednim). Cały polski rynek cloud computingu odnotował wzrost o niemal 30 proc. w 2014 r., przy czym prognozowane jest dalsze utrzymywanie się tendencji wzrostowej.

 

Według danych PMR, 64 proc. przebadanych firm z branży IT uważa, iż najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku będzie chmura. Z kolei na sektor data center wskazało 39 proc. respondentów, a na usługi outsourcingowe IT – niemal 50 proc. Korzystanie z outsourcingu IT jest w Polsce na poziomie 20–25 proc., natomiast w krajach rozwiniętych – 80 proc. – tłumaczy Tadeusz Czichon. Zatem tutaj dodatkowy potencjał wzrostu jest mniej więcej czterokrotny – dodaje.

 

Jak mówi prezes zarządu ATM SA, do tej chwili największymi odbiorcami usług firmy w segmentach: data center i transmisyjnym, byli klienci z sektora finansowego i telekomunikacyjnego. Jednak obecnie przybywa zamówień z sektora IT. Obserwujemy coraz większy wzrost zapotrzebowania na usługi wśród firm reprezentujących integratorów IT, firm świadczących usługi informatyczne czy produkujących software. Jest to związane z trendem przechodzenia technologii IT w kierunku rozwiązań chmurowych – wyjaśnia Tadeusz Czichon.

 

Usługami oferowanymi w obszarze data center i segmentu transmisyjnego w coraz większym stopniu są zainteresowane małe i średnie firmy. Jest to grupa klientów o nieco innych potrzebach w zakresie naszych usług. Jednocześnie jest to część naszego biznesu, którą bardzo popieramy i chcemy rozwijać, dlatego że stabilizuje bardzo naszą ofertę i nasz biznes – wyjaśnia Tadeusz Czichon.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra