Lobos Nieruchomości logoKwiaty dla biura logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCHB14 logoNowy Styl Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFYI Commercial Consulting logoSawig Invest Group logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoAluprof S.A. logoArchicom logoBusiness House logoEcho Investment logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHexagon logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoEcophon Saint-Gobain logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoDorbud S.A. logoTorus logoINTERBIURO logoOmnitech Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoOlivia Business Centre logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoGhelamco Poland logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nauka biznesu

Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Pracodawcy dostrzegają problem młodych bezrobotnych, którym znalezienie pracy utrudniają luki kompetencyjne. Aby poprawić ich sytuację zaczynają współpracę z uczelniami.

Młodych bezrobotnych jest w Polsce ok. 1,5 mln. Niektórym znalezienie pracy utrudniają braki w kompetencjach. Pracodawcy widząc ten problem postanowili nawiązać współpracę z uczelniami. Do wejścia na rynek pracy studentów skutecznie przygotowują np. praktyki w międzynarodowych korporacjach.

W Niemczech współpraca pracodawców z uczelniami wyższymi jest ścisła i efektywna. W Polsce mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Gra jest warta świeczki: redukcja bezrobocia wśród młodych mogłaby podnieść PKB nawet o 3 proc. – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

To ze strony pracodawców najczęściej wypływa inicjatywa współpracy. Jest to bowiem dla nich szansa na wykształcenie potencjalnych pracowników. Współdziałanie z uczelnią daje im także możliwość „wyłowienia” najbardziej utalentowanych studentów. Uniwersytety również mogą skorzystać na współpracy, ponieważ oferując interesujące praktyki zwiększają swoją swoją konkurencyjność na rynku uczelni wyższych. Ze współdziałania uczelni z pracodawcami wynikają korzyści dla studenta, który otrzymuje szansę na powiększenie swojej wiedzy i umiejętności.

Jak informuje serwis infoWire.pl obecnie z biznesem współpracuje blisko połowa polskich uczelni ekonomicznych. Niestety tylko te najlepsze z nich mają kontakt z kilkunastoma firmami z różnych branż. Śladem uczelni ekonomicznych podążają też uniwersytety z innymi kierunkami, ponieważ wiedza biznesowa przydatna jest przedstawicielom różnych branż. Zajęcia z przedstawicielami firm często prowadzone są w formie warsztatów, na których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe. Uczą się oni np. sztuki prezentacji czy pracy w grupie. Są to często wymagane kompetencje, których niejednokrotnie brakuje młodym ludziom na rynku pracy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra