Kontor logoNowy Styl Group logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logoGTV Lighting logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPodium Investment logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoTorus logoAluprof S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoLC Corp S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoEcho Investment logoCOTEX Office Centre logoBusiness House logoSpectra Development logoINTER-BUD logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFYI Commercial Consulting logoVantage Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nauka biznesu

Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Pracodawcy dostrzegają problem młodych bezrobotnych, którym znalezienie pracy utrudniają luki kompetencyjne. Aby poprawić ich sytuację zaczynają współpracę z uczelniami.

Młodych bezrobotnych jest w Polsce ok. 1,5 mln. Niektórym znalezienie pracy utrudniają braki w kompetencjach. Pracodawcy widząc ten problem postanowili nawiązać współpracę z uczelniami. Do wejścia na rynek pracy studentów skutecznie przygotowują np. praktyki w międzynarodowych korporacjach.

W Niemczech współpraca pracodawców z uczelniami wyższymi jest ścisła i efektywna. W Polsce mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Gra jest warta świeczki: redukcja bezrobocia wśród młodych mogłaby podnieść PKB nawet o 3 proc. – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

To ze strony pracodawców najczęściej wypływa inicjatywa współpracy. Jest to bowiem dla nich szansa na wykształcenie potencjalnych pracowników. Współdziałanie z uczelnią daje im także możliwość „wyłowienia” najbardziej utalentowanych studentów. Uniwersytety również mogą skorzystać na współpracy, ponieważ oferując interesujące praktyki zwiększają swoją swoją konkurencyjność na rynku uczelni wyższych. Ze współdziałania uczelni z pracodawcami wynikają korzyści dla studenta, który otrzymuje szansę na powiększenie swojej wiedzy i umiejętności.

Jak informuje serwis infoWire.pl obecnie z biznesem współpracuje blisko połowa polskich uczelni ekonomicznych. Niestety tylko te najlepsze z nich mają kontakt z kilkunastoma firmami z różnych branż. Śladem uczelni ekonomicznych podążają też uniwersytety z innymi kierunkami, ponieważ wiedza biznesowa przydatna jest przedstawicielom różnych branż. Zajęcia z przedstawicielami firm często prowadzone są w formie warsztatów, na których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe. Uczą się oni np. sztuki prezentacji czy pracy w grupie. Są to często wymagane kompetencje, których niejednokrotnie brakuje młodym ludziom na rynku pracy.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra