CHB14 logoHAVRE Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoFYI Commercial Consulting logoKwiaty dla biura logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOmnitech Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoGhelamco Poland logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoTétris Poland logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoBusiness House logoLC Corp S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoCity Space logoCity Office logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEcho Investment logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoGłówka Pracuje logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoPRO-INVEST S.A. logoUNIMOR Development S.A. logoGTV Lighting logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArchicom logoTorus logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoKart Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Nauka biznesu

Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Pracodawcy dostrzegają problem młodych bezrobotnych, którym znalezienie pracy utrudniają luki kompetencyjne. Aby poprawić ich sytuację zaczynają współpracę z uczelniami.

Młodych bezrobotnych jest w Polsce ok. 1,5 mln. Niektórym znalezienie pracy utrudniają braki w kompetencjach. Pracodawcy widząc ten problem postanowili nawiązać współpracę z uczelniami. Do wejścia na rynek pracy studentów skutecznie przygotowują np. praktyki w międzynarodowych korporacjach.

W Niemczech współpraca pracodawców z uczelniami wyższymi jest ścisła i efektywna. W Polsce mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Gra jest warta świeczki: redukcja bezrobocia wśród młodych mogłaby podnieść PKB nawet o 3 proc. – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

To ze strony pracodawców najczęściej wypływa inicjatywa współpracy. Jest to bowiem dla nich szansa na wykształcenie potencjalnych pracowników. Współdziałanie z uczelnią daje im także możliwość „wyłowienia” najbardziej utalentowanych studentów. Uniwersytety również mogą skorzystać na współpracy, ponieważ oferując interesujące praktyki zwiększają swoją swoją konkurencyjność na rynku uczelni wyższych. Ze współdziałania uczelni z pracodawcami wynikają korzyści dla studenta, który otrzymuje szansę na powiększenie swojej wiedzy i umiejętności.

Jak informuje serwis infoWire.pl obecnie z biznesem współpracuje blisko połowa polskich uczelni ekonomicznych. Niestety tylko te najlepsze z nich mają kontakt z kilkunastoma firmami z różnych branż. Śladem uczelni ekonomicznych podążają też uniwersytety z innymi kierunkami, ponieważ wiedza biznesowa przydatna jest przedstawicielom różnych branż. Zajęcia z przedstawicielami firm często prowadzone są w formie warsztatów, na których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe. Uczą się oni np. sztuki prezentacji czy pracy w grupie. Są to często wymagane kompetencje, których niejednokrotnie brakuje młodym ludziom na rynku pracy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra