Schüco International Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoSpectra Development logoBusiness House logoKart Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoLC Corp S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoTorus logoGTV Lighting logoLobos Nieruchomości logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoINTERBIURO logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoCHB14 logoEcho Investment logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoCOTEX Office Centre logoPRO-INVEST S.A. logoFYI Commercial Consulting logoOnyx Business Point logoArchicom logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoPartner Capital Group logoNowy Styl Group logoPorto Office B Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Nauka biznesu

Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Wielu młodych ma problem ze znalezieniem pracy ze względu na luki kompetencyjne, Pomóc ma im współpraca uczelni z pracodawcami. (fot.pixabay.com)
Pracodawcy dostrzegają problem młodych bezrobotnych, którym znalezienie pracy utrudniają luki kompetencyjne. Aby poprawić ich sytuację zaczynają współpracę z uczelniami.

Młodych bezrobotnych jest w Polsce ok. 1,5 mln. Niektórym znalezienie pracy utrudniają braki w kompetencjach. Pracodawcy widząc ten problem postanowili nawiązać współpracę z uczelniami. Do wejścia na rynek pracy studentów skutecznie przygotowują np. praktyki w międzynarodowych korporacjach.

W Niemczech współpraca pracodawców z uczelniami wyższymi jest ścisła i efektywna. W Polsce mamy w tej kwestii wiele do nadrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku. Gra jest warta świeczki: redukcja bezrobocia wśród młodych mogłaby podnieść PKB nawet o 3 proc. – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.

To ze strony pracodawców najczęściej wypływa inicjatywa współpracy. Jest to bowiem dla nich szansa na wykształcenie potencjalnych pracowników. Współdziałanie z uczelnią daje im także możliwość „wyłowienia” najbardziej utalentowanych studentów. Uniwersytety również mogą skorzystać na współpracy, ponieważ oferując interesujące praktyki zwiększają swoją swoją konkurencyjność na rynku uczelni wyższych. Ze współdziałania uczelni z pracodawcami wynikają korzyści dla studenta, który otrzymuje szansę na powiększenie swojej wiedzy i umiejętności.

Jak informuje serwis infoWire.pl obecnie z biznesem współpracuje blisko połowa polskich uczelni ekonomicznych. Niestety tylko te najlepsze z nich mają kontakt z kilkunastoma firmami z różnych branż. Śladem uczelni ekonomicznych podążają też uniwersytety z innymi kierunkami, ponieważ wiedza biznesowa przydatna jest przedstawicielom różnych branż. Zajęcia z przedstawicielami firm często prowadzone są w formie warsztatów, na których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy biznesowe. Uczą się oni np. sztuki prezentacji czy pracy w grupie. Są to często wymagane kompetencje, których niejednokrotnie brakuje młodym ludziom na rynku pracy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra