Tork

Pora na „przesunięcie” na budowie .KTW I

Budowa .KTW I
Budowa .KTW I
Budowa .KTW I znalazła się w bardzo efektownym punkcie. Termin „przesunięcie” nie oznacza tu opóźnienia w harmonogramie, lecz dotyczy realizacji koncepcji architektonicznej, która zakłada tzw. przewieszenie konstrukcji.

Na terenie inwestycji .KTW I trwają przygotowania do budowy pierwszego piętra górnej bryły budynku. Wg koncepcji architektonicznej autorstwa pracowni medusagroup budynek będą tworzyły dwa prostopadłościany, przesunięte względem siebie. Proporcje tego przesunięcia celowo nie są zgodne z zasadą tzw. złotego podziału. Dzięki temu budynek zyskuje wizualnie większą dynamikę. 

Ta charakterystyczna różnica w posadowieniu brył pojawia się między 6. i 7. kondygnacją nadziemną. Konstrukcja dolnej części budynku jest już gotowa, a obecnie trwają prace inicjujące realizację górnej części, która będzie przesunięta względem tej pierwszej o kilka metrów w kierunku północno-zachodnim.

– Przygotowania do wykonania tzw. przewieszenia konstrukcji w budynku .KTW I rozpoczęliśmy od montażu z poziomu terenu systemu deskowań w postaci specjalistycznych wież i kratownic. Odpowiednio rozmieszczone dźwigary zapewniają pełne podparcie stropu szóstej kondygnacji nad ziemią. W kolejnym kroku zabetonujemy strop, który będzie stanowił podstawę do stworzenia drugiej bryły – mówi Robert Klaszczyk, Kierownik Projektu z ramienia firmy STRABAG.

Górna bryła .KTW I jest 8-kondygnacyjna i ma 42 m wysokości. Dwa ostatnie piętra zostaną przeznaczone na infrastrukturę techniczną. Z myślą o budowie tej części biurowca zostały już podwyższone dwa żurawie. 

Obok robót związanych z konstrukcją budynku, na placu budowy trwają także prace mające na celu przygotowanie terenu inwestycji pod przyszły układ drogowy wokół .KTW I. 

– Ku naszej satysfakcji, jedynym przesunięciem, o którym mówimy w przypadku biurowca .KTW I jest to występujące w konstrukcji budynku. Natomiast, jeśli chodzi o harmonogram prac, niezmiennie realizujemy wszystkie zaplanowane etapy budowy w wyznaczonym czasie – mówi Bartłomiej Solik, Dyrektor ds. Inwestycji, TDJ Estate.

Generalnym wykonawcą obiektu .KTW I jest katowicki oddział firmy STRABAG. Zarządzanie inwestycją oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad .KTW I TDJ Estate powierzył firmie Tebodin Poland.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra