Interbiuro - duży

Polskie dmuchawce pod Burj Khalifa

Polska instalacja przestrzenna ozdobiła okolice najwyższego budynku na świecie Burj Khalifa w Dubaju.

Na dubajskim deptaku w pobliżu Burj Khalifa pod koniec 2017 r. pojawiła się instalacja miejska przedstawiająca 14 dmuchawców. Projekt został zrealizowany przez Mirka Struzika – polskiego artystę rzeźbiarza, autora wielu instalacji w przestrzeni publicznej. W portfolio artysty motyw dmuchawca przewijał się kilkakrotnie – podobne instalacje można było już oglądać w Błoniach k. Wrocławia oraz podczas Light Festival 2015 w Istambule, gdzie jest stałą ekspozycją

Budynek Burj Khalifa znajduje się u zbiegu ulic Financial Centre Road oraz Sheikh Zayed Road. Co roku obiekt ten odwiedzają dziesiątki milionów turystów. W pobliżu Burj Khalifa znajdują się popularne budynki takie jak Dubai Fountain i Dubai Opera, a od niedawna także polska instalacja. Referencja instalacji przy tak słynnym miejscu jakim jest Dubai Fountain i Dubai Opera daje wielki potencjał na rozwój współpracy z polskimi projektantami i desingerami w innych lokalizacjach w Dubaju, w całych Emiratach, a także w krajach ościennych – komentuje szef Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dubaju, Moneer Faour.

Projekt dmuchawców został wykonany na zlecenie inwestora z ZEA, firmy deweloperskiej klasy premium, EMAAR. Rzeźba wykonana jest z elektropolerowanej stali kwasoodpornej i oświetlona lampami LED RGB. Maksymalna wysokość poszczególnych elementów wynosi 7,2 m.

Dmuchawce symbolizują lekkość i zwiewność natury. Odzwierciedlają wolność, przemijanie, ulotność, ale także siłę przetrwania, odrodzenia, mają dwoistą naturę. Być może w wersji hiperbolizowanej wizji artystycznej staną się swoistym, wizualnym impulsem głębszych refleksji na temat wartości w życiu, zwłaszcza w tak zabieganym miejscu jak światowe centrum biznesu. Wydaje mi się, że obecność dmuchawca w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej architektury, m.in. Burj Khalifa, dobrze ją uzupełnia na zasadzie tzw. harmonii kontrastu – powiedział Mirek Struzik: w wywiadzie dla PAIH.

 


4.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz