Proton Office

MARKETBEAT: Rynek biurowy w II kw. 2010 r.

Poprawia się sytuacja na rynku powierzchni biurowej - zarówno pod względem aktywności najemców, jak i inwestorów.

W Polsce, która jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie, poprawia się sytuacja na rynku powierzchni biurowej - zarówno pod względem aktywności najemców, jak i inwestorów. Na rynku biurowym obserwuje się różnicowanie stawek czynszowych i stóp kapitalizacji. Czynsze spadły w niektórych miastach takich jak Gdańsk i Łódź, natomiast w pozostałych lokalizacjach utrzymały się na stabilnym poziomie. Stopy kapitalizacji z najlepszych inwestycji również charakteryzowały się pewną zmiennością, zmniejszając się na niektórych rynkach.

 

TRENDY NA RYNKU NAJMU Łączny wolumen najmu na rynku warszawskim, na którym odnotowywano wzrosty w ostatnich czterech kwartałach, nieznacznie zmniejszył się o ok.17 proc. w drugim kwartale br. Przyczyniły się do tego głównie lokalizacje poza centrum. Kwartalny wolumen najmu rok do roku wzrósł o ok. 60 proc. Łączne zasoby powierzchni biurowej, które stopniowo powiększały się o 2 proc. od drugiego kwartału 2009 r., ponownie wzrosły i kształtują się na poziomie ok. 3,4 mln m kw. Łączny wskaźnik pustostanów, który wzrastał przez ostatnie 8 kwartałów, wzrósł z 7,6 do 8 proc. na koniec drugiego kwartału 2010. Wskaźnik pustostanów dla centrum miasta, który zachowywał się mniej przewidywalnie, wzrósł z 6,6 do 7,2 proc.

 

TRENDY NA RYNKU INWESTYCYJNYM Inwestycje w nieruchomości w Polsce zwiększyły się o ok. 13 proc., jednak inwestycje w sektorze powierzchni biurowych, które rok do roku znacznie wzrosły, zmniejszyły się o 30 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2010 r. Łączne inwestycje na rynku biurowym wyniosły 245 mln euro i stanowiły 30 proc. łącznego wolumenu inwestycji (50 proc. w ubiegłym kwartale). Najlepsze stopy kapitalizacji, które wzrosły w niektórych miastach, są wysokie i wahają w przedziale 6,5-9 proc.

PROGNOZA Oczekuje się, że na rynek warszawski trafi dodatkowo 40.000 m kw. powierzchni biurowej, z czego jedna czwarta zostanie oddana do użytku w centrum miasta. W ciągu roku wzrośnie aktywność najemców oraz poziom najwyższych czynszów nominalnych. Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości w Warszawie, które zmniejszyły się o 50 pb od drugiego kwartału 2009 r., utrzymają się na stabilnym poziomie. Jednak w niektórych regionach mogą zmniejszyć się średnio o 25 pb.

AKTYWNOŚĆ NA RYNKU W czerwcu CA Immobilien Anlagen AG została właścicielem portfela nieruchomości biurowych o powierzchni 124.088 m kw. W Warszawie poprzez nabycie udziałów w Europolis Real Estate Asset Management GmbH (Lipowy Business Park, Sienna Center, Saski Point, Saski Crescent, Bitwy Warszawskiej za łączną kwotę 236,4 mln EUR). Transakcja była częścią paneuropejskiej inwestycji o łącznym wolumenie 1,5 mld EUR.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz