Giant

Śląskie – Smart & Sustainable Changes

Lista wydarzeń

Miasto : Katowice
Miejsce : Hotel Angelo
Data : 12.12.2013
Godzina : 10:00 - 17:00
Status : zakończone
Śląskie – Smart & Sustainable Changes

Śląskie – Smart & Sustainable Changes

Konferencja i koktajl

Hotel Angelo 12 grudnia 2013 r.

 

Już około 70 proc. populacji Unii Europejskiej mieszka na terenach miejskich. Proces migracji wciąż postępuje przyczyniając się do powiększania miast i łączenia się ich w większe organizmy. Powstające w ten sposób aglomeracje, dzięki szeroko rozumianemu potencjałowi ludzkiemu, mogą stać się atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji.

Śląsk również dostał taką szansę i chce się zmienić w jedno z najważniejszych centrów biznesowych, w tym centrów BPO, choć jeszcze do niedawna był przemysłowym sercem Polski. Czy mądrze wykorzystuje ją do budowy inteligentnego i zrównoważonego ośrodka? Jakie wyzwania stoją przed władzami, by pozycja regionu stała się mocniejsza? Z jakimi i jak już sobie poradziły? Jakie możliwości ma do zaoferowania Śląsk? Czego może nauczyć się od innych regionów a w jakich obszarach może stanowić przykład dla całego kraju? W jakich obszarach może jeszcze rozwijać się biznes na Śląsku? Nad tymi tematami będą się zastanawiali prelegenci i paneliści konferencji „Śląskie – Smart & Sustainable Changes”.

 

10.00 – 10.30 Rejestracja uczestników.

 

10.30 – 10.40 Rozpoczęcie konferencji.

Moderator: Igor Sokołowski, TVN24

 

10.40-10.50 Śląskie – Smart & Sustainable Changes. Uroczyste powitanie.

Mirosław Sekuła, Marszałek Województwa Śląskiego (tbc)

Piotr Uszok, Prezydent Katowic

 

10.50 – 11.45 Outsourcing kwitnie na Śląsku – czy może stać się głównym motorem rozwoju regionu?

Obecnie w aglomeracji śląskiej już 12 tys. osób pracuje w centrach usługowych. Flagowym projektem w tym obszarze jest IBM, który w swoim Centrum Dostarczania Usług zatrudni 2 tysiące osób. Jak Katowice i inne miasta Śląska wypadają w przyciąganiu inwestorów usługowych i umacnianiu swojej pozycji na mapie Polski? Jakie są perspektywy dla tego dynamicznie rozwijającego się sektora? Jakie potencjalne profity dla lokalnych firm ze współpracy z inwestorami? Czy tak wyraźne postawienie na BPO jest w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju?

 

Prezentacja: Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach i Metropolii Silesia.

Marcin Nowak, Dyrektor Zarządzający, Capgemini

Dyskusja panelowa

 

Moderator: Jan Cieński, Financial Times

 

 

11.45 - 12.25 Let’s be smart! Śląskie regionem inteligentnych i zrównoważonych zmian.

Śląsk się zmienia. Na fundamentach regionu przemysłowego powstaje nowoczesna gospodarka. Na fundamentach kopalni powstają m.in. biurowce i pola golfowe. Czy obecne zmiany wytyczają nowy kierunek? Czy Śląsk, opierając się na ideologii smart city może być inteligentnym, zrównoważonym regionem? Jak osiągnąć zrównoważony rozwój kultury, środowiska, transportu, gospodarki i społeczeństwa? Jak można na tych zmianach zarobić? Czy ich efektem będzie lepszy rozwój gospodarczy Śląska?

 

Dyskusja panelowa

Moderator: Katarzyna Chwalbińska- Kusek, Business Development Manager

Buro Happold

 

12.25 – 12.40 Zrównoważona inwestycja w świetle przepisów prawa

Prezentacja

Marta Janowicz – Stradomska, Partner Zarządzający, CERTO Kancelaria Prawna

 

12.40 - 13.10 Przerwa kawowa.

 

13.10 – 14.00 Śląskie na jutro! Budowanie atrakcyjności gospodarczej regionu z myślą o przyszłości.

Samo wprowadzanie zrównoważonych i inteligentnych innowacji nie wystarczy, by Śląsk się rozwijał. Zmieniająca się gospodarka światowa, zmiany demograficzne wymagają ciągłej reakcji ze strony decydentów. Jak region radzi sobie z tym wyzwaniem? Czy nadal marki “Śląskie” i “Katowice” będą przyciągały inwestorów mimo rosnącej konkurencji ze strony podnoszącej się z kryzysu Europy? Czy atrakcyjności inwestycyjnej nie zaszkodzą coraz wyższe koszty pracy? Jak Śląsk poradzi sobie z bieżącymi problemami i czy jest w stanie przewidzieć i uprzedzić te, które mogą pojawić się w perspektywie kilku dekad? Jak przygotować się na starzenie się społeczeństwa, postępującą urbanizację, a jak zażegnać skutki kryzysu gospodarczego?

Prezentacja: Dlaczego warto inwestować w Katowicach?

Mateusz Skowroński, Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Inwestorów Strategicznych

Dyskusja panelowa

Moderator: Jan Cieński, Financial Times

14.00 – 14.15 Indywidualne podejście do pracownika poprzez organizacje przestrzeni biurowej

Prezentacja

Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki, MIKOMAX SMART OFFICE

 

14.15 – 14.55 Tam, gdzie mieszka biznes. Zrównoważone środowisko życia i pracy warunkiem zdrowia i efektywności pracowników.

Przyciągnąć i zatrzymać talenty – oto wyzwanie wielu firm. Jak wyjść na przeciw oczekiwaniom pracowników - mieszkańców Śląska? Jak stworzyć odpowiednie, zrównoważone środowisko do pracy i życia, które wydobędzie ich największe atuty? Biurowce, budynki publiczne i mieszkalne mogą w niebagatelnym zakresie wpływać na nastawienie, efektywność i kreatywność. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na jakość otoczenia, jako bodziec do pracy i rozwoju. Czy klasyczne biura odejdą do lamusa? Jak powinny wyglądać zrównoważone miejsca do pracy i wypoczynku?

Dyskusja panelowa

Moderator: Igor Sokołowski, TVN24

 

14.55-15.25 Inwestycje w stylu smart.

Bogacące się społeczeństwo to efekt rozwoju gospodarczego. Obecne na Śląsku salony najbardziej ekskluzywnych marek (Porsche, Ferrari) są tego najlepszym przykładem. Po zachłyśnięciu się standardowym inwestowaniem pieniędzy, np. na rynku kapitałowym, czy nieruchomości, rośnie zainteresowanie alternatywnymi inwestycjami: dzieła sztuki, winnice czy przedmioty kolekcjonerskie. Jakie profity daje alternatywne ulokowanie środków? Z jakim ryzykiem się wiąże? Gdzie szukać zaufanych doradców?

Dyskusja.

Moderator: Igor Sokołowski, TVN24

15.25- 15.35 Pytania i odpowiedzi.

Moderator: Igor Sokołowski, TVN24

15.35 – 17.00 Koktajl


0.0
Napisz pierwszy komentarz