Giant

Robert Konieczny gościem Galerii Architektury GAGA

|
Miasto : Kraków
Miejsce : Galeria Architektury GAGA
Data : 06.12.2019 - 31.12.2019
Godzina : 11:00 - 19:00
Status : zakończone
Robert Konieczny gościem Galerii Architektury GAGA
„Ruchome / Nieruchome” to najnowsza wystawa w krakowskiej Galerii Architektury GAGA, której bohaterem będzie architektura Roberta Koniecznego i jego autorskiej pracowni KWK Promes.

We wrześniu dołączył do prestiżowego grona reprezentantów Francuskiej Akademii Architektury, a już w grudniu gościć będzie z wystawą i wykładem w krakowskiej Galerii Architektury GAGA. 17. wystawa będzie zarazem ostatnią z cyklu jubileuszowych ekspozycji zaplanowanych na ten tok przez – świętującą swoje 5 urodziny – Galerię Architektury GAGA w Krakowie.

 

Ekspozycja prezentuje nieruchome obiekty, które widziane z różnych perspektyw nabierają ruchu. Robert Konieczny i KWK Promes w swoich projektach często wykorzystują ruchome elementy, dzięki, którym architektura wchodzi w interakcję z jej użytkownikami. Podobny mechanizm zastosowany w projekcie wystawy nadaje statycznej ekspozycji dynamikę, zachęcając odbiorców do gry w przestrzeni galerii. W ten sposób filozofia, która stoi za projektami Koniecznego i KWK Promes, staje się zrozumiała. Ruch jest bowiem istotą, bez której nie można w pełni odczytać architektury prezentowanych na wystawie budynków.

 

Na wystawie „Ruchome / Nieruchome” zobaczymy reprezentację znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę, w tym m.in. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2009), Dom Bezpieczny (2008), Arkę Koniecznego (2015) czy ukończony niedawno Dom Kwadrantowy (2018).

Wystawa miała już swoją premierę w Galerii Architektury w Berlinie. W krakowskiej Galerii Architektury GAGA dostępna będzie od 6 do 31 grudnia.

 

Robert Konieczny jest najbardziej rozpoznawalnym, polskim architektem za granicą. O jego śmiałych, wizjonerskich realizacjach głośno jest na całym świecie. Projekty jego autorskiej pracowni KWK Promes pokazywane są w najbardziej uznanych magazynach i portalach architektonicznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego dom w Brennej (tzw. Arka Koniecznego) został wybrany w 2017 r. przez magazyn Wallpaper najlepszym domem świata. Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie otrzymało nagrodę World Building of the Year 2016, a jego najnowsza realizacja - Dom Kwadrantowy, została uhonorowana aż dwiema nagrodami Architizer A+ Awards.

Wystawa czynna będzie w dniach wt.-pt. w godz. 11.00-19.00 i sb.-nd. w godz. 10.00-17.00.

 

***********************************

Galeria Architektury GAGA. Common Ground

Gallery of Architecture in Garden of Arts (GAGA) to punkt odniesienia, przestrzeń wystaw, dyskusji, spotkań z architekturą, służąca promocji współczesnych rozwiązań i prezentacji osiągnięć lokalnych, krajowych i zagranicznych architektów. Od 2012 r. Galeria Architektury GAGA działa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, prowadząc działalność wystawowo-dydaktyczną poświęconą popularyzacji architektury. Przez ten czas GAGA zrealizowała szereg wystaw i dyskusji z udziałem wielu architektonicznych osobowości.

 

W celu prezentacji najlepszych wzorców kształtowania przestrzeni publicznych GAGA wspólnie z miesięcznikiem „Architektura-murator” zaprezentowała w Krakowie plenerową wystawę edukacyjną „Krajobraz to dobro publiczne”, objętą honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. GAGA to galeria autorska, egalitarna prowokująca do dyskusji, stawiająca pytania z dziennikarską bezpośredniością i dociekliwością. To miejsce z charakterem i zaangażowaniem, charyzmatyczne i pozbawione uprzedzeń.

 

Miejscem podstawowej aktywności Galerii Architektury GAGA jest Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie – przestrzeń syntezy sztuk – gesamtkunstwerk. Obsypany nagrodami obiekt okrzyknięto nową ikoną miasta. MOS to pozbawiona formalnych barier przestrzeń dyskusji i prezentacji architektury. To wspólna ziemia. Common Ground.

„Common Ground” pod takim hasłem architekt David Chipperfield otworzył rozważania na temat miejsca architektury we współczesnym świecie podczas Międzynarodowych Biennale Architektury w Wenecji w 2012 r. Prezentacja powiązań architektury z codziennym życiem społecznym stanowi podstawę działań prowadzonych w Gallery of Architecture in Garden of Arts. W Galerii Architektury GAGA gościli m.in.: Bolesław Stelmach, DDJM, Medusa Group, Konior Studio, Wizja Sp. z o.o, Bulanda Mucha, Lewicki-Łatak i wielu innych.

Kurator: Dawid Hajok, publicysta i dziennikarz.

 


2.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz