PRO-INVEST S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoINTERBIURO logoCHB14 logoEcho Investment logoKwiaty dla biura logoPartner Capital Group logoGhelamco Poland logoWOMAK HOLDING logoLobos Nieruchomości logoPorto Office B Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKart Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoBusiness House logoMoonoffice Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoSpectra Development logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoTorus logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOnyx Business Point logoOmnitech Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoGTV Lighting logoCity Space logoLC Corp S.A. logoOlivia Business Centre logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Raport Biurowce w Krakowie podsumowanie roku 2011

Partnerzy wydania
Avestus Real Estate Poland logo
PBiOT „FRONTON” Sp. z o.o. logo
Kinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Murapol S.A. logo
Teva Operations Poland sp. z o. o. logo
Rok 2011 potwierdził czołową pozycję stolicy Małopolski wśród największych polskich miast. Kraków, tak jak w latach poprzednich, ustępował pod względem wielkości i dynamiki rozwoju rynku biurowego jedynie Warszawie.

Badania, przeprowadzone przez zespół e-biurowce.pl w pierwszym kwartale br. dotyczyły zarówno preferencji najemców obiektów biurowych - ich wymagań i oczekiwań - jak również możliwości ich spełnienia przez inwestorów budujących nowoczesne obiekty biurowe.

 

Zawirowania na światowych rynkach gospodarczych w 2011 r.  nie miały aż tak istotnego wpływu na polski rynek biurowy, który zdawał się nie zauważać problemów gospodarek państw dotknietych kryzysem. Kraków, już nie tylko kolebka kultury, ale również miasto biznesu o międzynarodowym charakterze potwierdził swoje duże znaczenie na mapie świata w usługach outsourcingu. Wysoce wykwalifikowana kadra oraz rozwój infrastruktury w 2011 roku stanowiły o dużym potencjale miasta do prowadzenia działalności przez międzynarodowe firmy z sektora BPO, ITO i R&D.

 

Z analizy przeprowadzonej przez www.e-biurowce.pl  wynika, że w 2011 r. wynajęto rekordową liczbę powierzchni biurowych, ponad 70 tys. m kw. dzięki czemu odnotowano znaczny spadek wskaźnika pustostanów - do poziomu 13 proc.

Autorzy raportu Biurowce w Krakowie – podsumowanie roku 2011 twierdzą, ze stawki czynszu w ur. wahały się na poziomie 13 euro/m kw.

 

Według prognoz, rok 2012 dla krakowskiego rynku biurowego zapowiada się jako okres stabilizacji. Optymiści przewidują przyrost nowoczesnej powierzchni biurowej oraz ciagle duże zainteresowanie międzynarodowych korporacji wpływających na duży popyt na rynku. Monika Franaszek, Senior Leasing Manager w Grupie Buma, jest natomiast zdania, że podaż nie osiągnie równie wysokiego poziomu, co w ur. prognozując przy tym, że w roku 2012 popyt utrzyma się na podobnym poziomie jak w 2011 r.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.

mantra