Giant

EKO Prąd ze słońca? To się opłaca!

Artykuł

|
Panele fotowoltaiczne mogą być idealnym sposobem na zagospodarowanie dachów biurowców
Panele fotowoltaiczne mogą być idealnym sposobem na zagospodarowanie dachów biurowców
Już teraz przy obecnych regulacjach prawnych inwestycja w panele fotowoltaiczne to dobrze ulokowane pieniądze. Wprowadzenie od przyszłego roku ustawy OZE dodatkowo zwiększy opłacalność stosowania tego typu instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne to obecnie jedno z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnych. Deweloperzy decydujący się na stworzenie nowoczesnych powierzchni biurowych, opartych na ekologicznych rozwiązaniach inwestują między innymi w panele fotowoltaiczne. Wraz ze wzrostem zainteresowania zielonym budownictwem zwiększa się popularność fotowoltaiki. Panele to idealne rozwiązanie na zagospodarowanie dachów biurowców. Niejednokrotnie budynki biurowe dysponują dość sporą powierzchnią, co de facto zwiększa możliwość zainstalowania większej liczby paneli.

Polska posiada idealne warunki

Dla zwykłego Kowalskiego instalacja paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które jest nierentowne z racji panującego w naszym kraju klimatu.  Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że w ciągu jednej godziny do ziemi docierają promienie słoneczne, których wartość energii jest równa całkowitemu zapotrzebowaniu ludzkiej populacji w ciągu pół roku. W Polsce w ciągu roku występuje średnio od 1300 do 1600 godzin, w których średnie nasłonecznienie wynosi powyżej 1000 W/m2. Co to oznacza w praktyce? Polska posiada jedne z najlepszych warunków do wykorzystywania energii słonecznej w tej części Europy. Atrakcyjność pozyskiwania prądu ze słońca ma dodatkowo zwiększyć przygotowywana ustawa OZE, która będzie przede wszystkim wspierać wytwarzanie energii z krajowych źródeł odnawialnych i jednocześnie stanowić zachętę inwestycyjną dla tych, którzy planują przeznaczyć środki w nowe moce wytwórcze.

Dachy biurowców mogą być lepiej wykorzystane

Mimo to panele fotowoltaiczne nie są jeszcze aż tak popularne, jak chociażby u naszych zachodnich sąsiadów; jak podkreślają jednak eksperci, świadomość Polaków w tym temacie wzrasta. - Czynnikiem pobudzającym zainteresowanie są przede wszystkim oszczędności. Zastosowanie systemów fotowoltaicznych w przypadku budynków biurowych ma ogromne znaczenie, w związku z tym, że w większości dachy nie są zagospodarowane i powierzchnie te można wykorzystać – mówi Piotr Pajdo, właściciel firmy PVTEC Polska, która jest pierwszym polskim producentem paneli fotowoltaicznych z siedzibą w Ostrowie koło Tarnowa. Firma w swoim portfolio ma między innymi panele fasadowe dla budynku biurowego przy ul. Chłodnej w Warszawie. - Już dzisiaj często są montowane instalacje kolektorów słonecznych podgrzewających ciepłą wodę użytkową, musimy tu jednak nadmienić, że instalacje kolektorów dają nam jedynie zyski na wytwarzaniu ciepłej wody, natomiast systemy fotowoltaiczne to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, gdyż mając prąd ze słońca, możemy nim zarówno podgrzać wodę, jak i wykorzystać do innych celów, np. do oświetlenia biur czy innych pomieszczeń - wymienia właściciel firmy PVTEC.
Aby zaspokoić potrzeby użytkowników biurowca, trzeba przeliczyć powierzchnię dachu i zapotrzebowanie tego budynku na energię. Bywa i tak, że powierzchnia dachu budynku nie pokrywa zapotrzebowania, szczególnie przy budynkach wielokondygnacyjnych, ale zamontowanie takiej instalacji fotowoltaicznej w znacznym stopniu ogranicza wydatki za energię, co w perspektywie dłuższego okresu użytkowania takiego systemu generuje duże oszczędności, szczególnie jeśli uwzględnimy stale rosnące ceny energii.
- Powierzchnie budynków, szczególnie dachów, są niewykorzystane i najczęściej nie ma pomysłów na ich zagospodarowanie. Czasami inwestor ma problemy z zagospodarowaniem powierzchni tak dachowych, jak i niekiedy wokół nieruchomości, tu wpisuje się doskonale fotowoltaika, która dodaje architekturze uroku oraz przynosi zyski – podkreśla Pajdo. – Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie z dnia na dzień. Obecnie według sondaży 80 proc. społeczeństwa z energii odnawialnych popiera systemy fotowoltaiczne.
PVTEC, która obecnie ma już wyprzedaną połowę produkcji na rok 2013, doskonale obrazuje zainteresowanie tym niekonwencjonalnym źródłem energii. Do montażu paneli fotowoltaicznych przymierza się między innymi krakowska AGH, która prowadzi rozmowy z PVTEC, i być może firma ta w 2013 roku będzie wykonawcą.

Ustawa OZE wiele zmieni

Dodatkowym impulsem będzie wprowadzenie wspomnianej już ustawy OZE, która zmieni diametralnie opłacalność inwestowania w systemy fotowoltaiczne. W przypadku wejścia tej ustawy w życie zwrot instalacji fotowoltaicznych będzie się zamykał w okresie 5 lat, a nie – jak dzisiaj – w ciągu 10 lat.
- Ustawa ta zdecydowanie upraszcza procedury wpinania takich instalacji do sieci, gwarantuje przez okres 15 lat ceny sprzedaży energii i jej odbiór. Większość inwestorów czeka na tę ustawę, jest jednak wielu, którzy już dziś inwestują, mając świadomość, że jej wejście jest nieuniknione, gdyż jesteśmy zobowiązani jako członek Unii Europejskiej do jej wprowadzenia. Dziś Polska płaci 2ml zł miesięczne kary za jej niewprowadzenie. Dla porównania Niemcy w pierwszym kwartale tego roku zamontowali 1900 MW instalacji fotowoltaicznych, w Polsce do dziś wszystkich zamontowanych jest około 3 MW, dzieli nas kosmiczna przepaść – przyznaje Piotr Pajdo.
Wedle planów ustawa OZE wejdzie w życie w styczniu 2013 roku.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz