Proton Office

Portfel nieruchomości komercyjnych w Tarnowie wzrośnie

|
Uczestnicy Conference on Chemical Safety and Security w Tarnowie
Uczestnicy Conference on Chemical Safety and Security w Tarnowie
Powstanie Centrum Bezpiecznych Technologii wpłynie na rynek nieruchomości biurowych. Nie będzie jednak nowoczesnego biurowca. Władze chcą przeznaczyć na potrzeby CBT istniejące powierzchnie, w których znajdzie jego się administracja.

Opcji jest kilka

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Zakłady Azotowe lub tysiące m kw. powierzchni, które są we władaniu władz miasta to potencjalne siedziby dla międzynarodowego Centrum Bezpiecznych Technologii, które ma powstać w Tarnowie. Skala oddziaływania CBT będzie znacznie większa niż granice administracyjne drugiego co do wielkości miasta województwa małopolskiego.  

Korzyści nie tylko dla miasta

- Po pierwsze zanotujemy rozwój. Pojawią się instytucje badawcze, szkoleniowe. Będzie siedziba Centrum, w której zostanie ulokowana administracja. Będą miejsca pracy, czy też zlecenia dla tych, którzy będą nas obsługiwać. Zwiększy się zatrudnienie w nowych technologiach, czyli tam gdzie mamy do czynienia z nowymi technologiami chemicznymi, podniesie się poziom specjalizacji. Jeżeli będziemy tutaj w Tarnowie szkolić, to zaczną nas odwiedzać delegacje, a tym samym zarobią restauratorzy, hotelarze, taksówkarze oraz instytucje zagospodarowujące czas wolny – podkreśla Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.

Centrum już budzi zainteresowanie

CTB będzie odpowiedzialne między innymi za przeciwdziałanie niewłaściwemu użyciu substancji chemicznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa w fabrykach chemicznych i transporcie niebezpiecznych substancji. W Tarnowskim magistracie podkreślają, że idea utworzenia Centrum ma wielu zwolenników.

Proszę zwrócić uwagę, że ranga tej instytucji jest niezwykle wysoka, ponieważ jest to projekt na skalę nie tylko polską, nie tylko europejską, ale i ogólnoświatową. Bardzo czytelne zainteresowanie tym przedsięwzięciem poprzez sam przyjazd do Tarnowa wyrazili m. in. przedstawiciele ONZ, Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych oraz krajów rozwijających się, które na naszej nie tak dawnej konferencji reprezentowała ambasador Kenii. To pokazuje, że przekroczyliśmy pewien poziom, pułap – wyjaśnia prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała. – Zainteresowanie wyraża także INTERPOL, czy organizacja do spraw zakazu broni chemicznej, to świadczy również, że trafiliśmy z naszym pomysłem w zapotrzebowanie, w pewną niszę. Szereg technologii, które są trudne zostają przenoszone z Europy do krajów azjatyckich, trzeciego świata, krajów afrykańskich. Nie zawsze w ślad za tymi technologiami idzie bezpośredni nadzór nad poziomem bezpieczeństwa. Tego rodzaju instalacje, które mają procesy polimeryzacji, utleniania, które mogą przebiegać wybuchowo, stanowią zagrożenie dla bezpośredniego sąsiedztwa i nie tylko. W związku z tym wszyscy powinniśmy być zainteresowani, aby tego rodzaju fabryki i firmy były bardziej bezpieczne. W moim przekonaniu, kraje takie jak Stany Zjednoczone czy członkowie Unii Europejskiej powinny być zainteresowanie, również finansowo, aby pomóc krajom rozwijającym się w uczynieniu bezpiecznymi pewnych instalacji. Tarnów, poprzez blisko stuletnie kompetencje w chemii organicznej i nieorganicznej, może być dobrym pośrednikiem, przykładem. Skorzystamy z tego wszyscy, będą nowe miejsca pracy, skorzystają firmy szkoleniowe, tłumacze, firmy edycyjne, uczelnie. Jest to spory kawałek rzeczywistego rozwoju – dodaje.

Tarnów przygotowuje się obecnie do drugiej już międzynarodowej konferencji chemicznej. Dwanaście miesięcy temu w tarnowskiej Sali Lustrzanej odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo chemiczne na świecie – Conference on Chemical Safety and Security. W konferencji wzięła udział między innymi Bonnie D. Jenkins - ambasador, koordynator programów redukcji zagrożeń w Biurze Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Nierozprzestrzeniania w Departamencie Stanu USA. Od tamtego czasu cały czas trwają spotkania Rady Programowej Centrum oraz Komitetu Organizacyjnego.


0.0
Tagi: Tarnów
Napisz pierwszy komentarz