Giant

Uzdrów swoje biuro

|
Miejsce dla gości w biurze VOLVO, projekt Interbiuro/Yassen Hristow
Widok korytarza w biurze Volvo, projekt Interbiuro/ Yassen Hristow
W miejscu pracy spędzamy co najmniej 40 godzin tygodniowo. Z pomocą w efektywnym wykonywaniu obowiązków oraz pokonaniu zmęczenia przychodzi nam aranżacja biura zgodna z zasadami feng shui.

Praca może kojarzyć nam się ze stresem, ciągłym pośpiechem i zmęczeniem. Co najmniej 40 godzin tygodniowo spędzamy w biurze, co daje 160 godzin miesięcznie. Jeśli przez cały ten czas będziemy zdenerwowani i napięci, szybko odbije się to na naszym zdrowiu. Nie jest łatwo, czy wręcz jest niemożliwe, aby zdystansować się od codziennych obowiązków. Jak więc sprawić, by praca była wydajna, skuteczna i przynosząca zyski, a jednocześnie nie wycisnęła z nas ostatka sił?

Feng Shui jest starodawną, chińską nauką mówiącą o harmonii i miłości. Wbrew pozorom, idealnie wpisuje się w obecny trend dbałości o ekologię i środowisko. Opiera się bowiem na holistycznym widzeniu świata, wychodzącym z założenia, że wszystko jest ze sobą powiązane – człowiek, jego samopoczucie, otoczenie, budynek, wystrój wnętrza. Feng Shui (dosłownie wiatr i woda) jest nauką niezwykle rozbudowaną, lecz ugruntowała ona kilka podstawowych pojęć, pomagających w zastosowaniu jej w praktyce.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Jeśli nie mamy wiedzy na temat zasad feng shui, trudne będzie wprowadzenie jej do naszego biura. Pomóc nam może wykwalifikowany konsultant lub odpowiednia literatura, traktująca o zastosowaniu zasad feng shui w aranżacji biura. Nawet jeśli nie chcemy przeprowadzać radykalnej metamorfozy, wystarczy kilka zmian, aby poprawić samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Jak mówi feng shui – każda zmiana jest dobra.

Eksperci feng shui twierdzą, iż nauka ta pomaga urzeczywistnić nasze życzenia i cele. Organizuje przestrzeń, tworząc idealne miejsce do pracy poprzez świadome zastosowanie kolorów, kształtów i symboli. Energia życia – chi jest podstawą feng shui. Nie jest widoczna, lecz przejawia się poprzez wszystkie symbole, formy, żywioły, kształty i prowadzi do równowagi oraz szczęścia.

Yin, Yang i pięć żywiołów

Feng shui naucza o harmonii. Jej kwintesencją jest koncepcja Yin i Yang – pierwiastka żeńskiego i męskiego. Yin kojarzyć można z ziemią, zimą, nocą, spokojem, czernią, cieniem, miękkością i emocjami. Yang natomiast z niebem, latem, dniem, światłem, bielą, gorącem i racjonalnością. Aby w pomieszczeniu panowała idealna harmonia, należy stworzyć równowagę między oboma tymi pierwiastkami. Przestrzeń do pracy wymaga pobudzenia kreatywności poprzez bardziej intensywne kolory i odpowiednie kształty, np. trójkątne dodatki.

Ważnym elementem w naukach feng shui jest wiedza o pięciu żywiołach: drzewie, ogniu, ziemi, metalu i wodzie.  Znając ich właściwości  jesteśmy w stanie zauważyć ich oddziaływanie na budynek i ludzi oraz zrekompensować dysharmonię.

Jak to wygląda w praktyce?

Łatwo jest pokrótce wspomnieć o podstawowych zasadach feng shui, lecz trudniej znaleźć dla niej zastosowanie w praktyce. Thomas Froeling i Katrin Martin, autorzy książki „Feng Shui. Dla początkujących i zaawansowanych” podają praktyczny przykład odwołujący się do zasady pięciu żywiołów. Opisywane przez nich biuro urządzone jest w nowoczesnym stylu. Ściany są pomalowane na biało, podłoga jest wyłożona jasnoszarymi płytkami, dominują dekoracje w kolorze czarnym. Biurko i meble są metalowe, a stół wykonany jest ze szkła. Osoba pracująca w tym pomieszczeniu nie wykazuje chęci do pracy, jej motywacja do rozwijania biznesu jest bardzo niewielka. Feng shui mówi, iż w pomieszczeniu brakuje żywiołu drzewa, nadmiar jest natomiast metalu i wody. Aby poprawić przepływ energii i harmonię, należy ustawić rośliny, a halogenową lampę zamienić na wysoką, stojącą, która będzie reprezentować żywioł drzewa. Ogień i ziemia zharmonizowane zostaną dzięki kształtom roślin.

Kilka łatwych zasad

By wprowadzić zasady feng shui do biura, należy stosować się do kilku podstawowych reguł. Kluczową jest dbanie o czystość i porządek, również wśród kabli, które nie mogą przebiegać przez biurko, ponieważ prowadzić to będzie do dekoncentracji. Niezwykle ważne jest ustawienie biurka. Nie powinno ono stać tyłem do drzwi, gdyż czujemy się wtedy niepewni i mamy problemy z koncentracją. Również ustawione tyłem do okna może prowadzić do rozproszenia naszej uwagi. Najlepiej, aby ustawione było tyłem do ściany, po bokach, jako oparcie, mając szafki lub ścianę – pozwoli to poczuć się bezpiecznie. Komputer powinien być postawiony w północno-zachodniej części biurka.

W zasadach feng shui ważne jest również ustawienie budynku. Dużą rolę odgrywa naturalne oświetlenie. Pokój właścicieli lub kierowników nie powinien być na końcu długiego korytarza, lub tym korytarzem oddzielony, ponieważ prowadzić to może do nieporozumień i konfliktów. Najlepiej, aby pomieszczenia miały kształt kwadratu lub prostokąta, były ozdobione roślinami, pomalowane na radosne kolory, z budzącymi dobre skojarzenia obrazami i dekoracjami.

Najważniejsza jest równowaga – nie powinno braknąć kolorów zarówno jasnych, jak i ciemnych, kształtów łagodnych i kanciastych, faktur twardych i miękkich. Kolory optymistyczne, żółty i pomarańczowy, dobrze wpływają na kreatywność, natomiast czerwony przywodzi na myśl bogactwo i powodzenie – powinny pojawić się one w biurze.

Zastosowanie kilku prostych zasad feng shui nie powinno być trudne w żadnym miejscu pracy, a może wpłynie pozytywnie na poprawę koncentracji i efektywności pracowników.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Wolfik :
Trzeba będzie wprowadzić kilka zmian...
10 stycznia 2013 13:54