PGE Narodowy

EKO Kapelanka 42 – zielone biuro

|
Wizualizacja biurowca Kapelanka 42
Wizualizacja Kapelanka 42
Niedługo w Krakowie rozpocznie się budowa dwóch budynków w ramach projektu Kapelanka 42. Inwestorem jest Skanska, uznana na całym świecie firma budowlana i deweloperska.

Wprowadzamy do Krakowa nową jakość  - mówi Marcin Łapiński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland. Pojawi się ona już w 2014 r. za pomocą nowoczesnego, proekologicznego kompleksu biurowego, który na swoich 28 000 mkw zapewni przedsiębiorcom komfortowe warunki pracy.

Kulturalne i biznesowe serce Polski

Kapelanka 42 to inwestycja firmy Skanska, która swoje zrealizowane projekty posiada już w kilku miastach Polski, m.in. we Wrocławiu (Green Towers) oraz Warszawie (Green Corner). Teraz nadszedł czas na Kraków, a konkretniej – Kapelankę, wchodzącą w skład dzielnicy Dębniki. Dlaczego właśnie tutaj? Stolica małopolski zdobyła uznanie inwestorów z firmy Skanska poprzez zapewnienie sobie pozycji krajowego lidera na rynku nowoczesnych usług biznesowych BPO – Business Process Outsourcing. Nasze budynki doskonale spełniają wymagania tego sektora m. in. ze względu na świetną lokalizację oraz elastyczność w aranżacji powierzchni biurowej – podkreśla Marcin Łapiński. Kraków jest również najpopularniejszym ośrodkiem akademickim w Polsce oraz szybko rozwijającym się rynkiem nowoczesnych powierzchni biurowych. Nie bez znaczenia jest także lotnisko Kraków-Balice, łączące miasto z międzynarodowymi metropoliami biznesu.

Nowa jakość

Powstająca inwestycja składać się będzie z dwóch biurowców o łącznej powierzchni 28 000 mkw. Kapelanka 42 powstanie w dwóch etapach. Pierwszy obejmie budowę biurowca A z podziemnym parkingiem, który na swych trzech poziomach pomieści użytkowników całego kompleksu. W drugim etapie powstanie budynek B.

Zielone biurowce firmy Skanska Property Poland w innych miastach cieszyły się dużym popytem wśród najemców. Również kompleks w Krakowie wywołał spore zainteresowanie. Spowodowane jest to nie tylko długą tradycją firmy na rynku, ale też wprowadzeniem innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań. Kompleks będzie certyfikowany w programie LEED na poziomie Gold, co potwierdzi jego najwyższą jakość i budowę zgodną z dbałością o środowisko. Najemcy oszczędzą dzięki użyciu energooszczędnych rozwiązań i podniosą komfort pracy w swoich biurach. Odpowiednie środowisko wewnętrzne zapewnią adiabatyczne nawilżacze powietrza i zaawansowany system klimatyzacji. Firmy otrzymają możliwość bardzo dużej swobody w zakresie aranżacji wnętrz. Do dyspozycji pracowników będzie także parking na rowery oraz przebieralnia z prysznicami.

Inwestycja na poziomie Gold

Kapelanka 42 ubiegać się będzie o certyfikat LEED, który potwierdzi jej energooszczędność i dbałość o środowisko. Inwestycja osiągnąć ma poziom Gold, który jest drugim najwyższym stopniem (zaraz po Platinum) i świadczy o spełnieniu wymogów budownictwa zrównoważonego. LEED uznawany jest za najtrudniejszy do uzyskania z dostępnych w Polsce certyfikatów środowiskowych, gwarantuje jednak najwyższą jakość.

Kompleks w Krakowie osiągnie niezbędne punkty, aby otrzymać certyfikat LEED, dzięki doskonałej lokalizacji oraz zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Kapelanka 42 charakteryzuje się łatwą dostępnością do komunikacji miejskiej – autobusów i tramwajów. Wygodny jest również dojazd do obwodnicy Krakowa, autostrady A4 oraz lotniska Kraków-Balice.

Najemcy decydujący się na kompleks Kapelanka 42 będą mogli liczyć na obniżenie kosztów dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań. Jednocześnie, komfort pracy zostanie podniesiony poprzez zapewnienie optymalnych warunków w środowisku wewnętrznym. Co można przez to rozumieć? Zagwarantowany zostanie maksymalny dostęp naturalnego światła, zmniejszenie ilości ostrego światła słonecznego oraz utrzymanie perfekcyjnych warunków w zakresie parametrów powietrza. Technologie te, wraz z nowoczesnym systemem zarządzania budynkiem (Building Management System – BMS), pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z budynkami referencyjnymi, czyli spełniającymi polskie normy – twierdzi Michał Marszałek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju, Skanska Property Poland.

Najlepsze dla środowiska

W kompleksie zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania, gwarantujące zmniejszenie  oddziaływania budynku na środowisko. Pomogą także w podniesieniu komfortu przebywania w budynku oraz optymalizacji zużycia energii.

Oprócz wspomnianego wcześniej systemu BMS, kontrolującego wszystkie instalacje w obiekcie i dbającego o najlepszy poziom zużycia energii, firma Skanska planuje wyposażyć kompleks w wiele innych nowoczesnych rozwiązań. W budynkach zamontowany zostanie energooszczędny system oświetlenia, na który składać się będą świetlówki energooszczędne i czujniki ruchu odpowiadające za światło w częściach wspólnych biurowca. O klimatyzację zadbają klimakonwektory wentylatorowe (fan-coile) wyposażone w energooszczędne silniki. Wykorzystane zostaną także naturalne warunki pogodowe – zimne powietrze pochodzące z zewnątrz ochłodzi budynek poprzez metodę free cooling. W utrzymaniu optymalnej atmosfery w pomieszczeniu pomogą adiabatyczne nawilżacze, które wykorzystają mgłę wodną oraz energię cieplną.

Surowce niezbędne do budowy i wyposażenia budynku pochodzić będą z zasobów lokalnych, co nie tylko ucieszy producentów w regionie, lecz także pozwoli ochronić środowisko przez szkodliwym wpływem ich transportu. Elementy drewniane i produkty na bazie tego surowca pochodzić będą jedynie z certyfikowanych upraw (FSC). W celu ochrony zdrowia wszystkie materiały wykończeniowe będą zawierać najmniejszą możliwą zawartość lotnych związków organicznych. Łazienki również zostaną dostosowane do standardów LEED dzięki bezwodnym pisuarom oraz wodooszczędnej armaturze i toaletom. Właściciele aut elektrycznych ucieszą się z obecności punktów do ich ładowania. Zwieńczeniem projektu będzie zielony dach, który zapobiegnie powstawaniu wysp ciepła.

Kompleks Kapelanka 42 zainteresuje inwestorów, dla których liczy się jakość, energooszczędność i rozwiązania sprzyjające środowisku. Kolejny z zielonych biurowców oferowany przez firmę Skanska wpasuje się w obecny trend budownictwa zrównoważonego, którego idee aprobuje coraz więcej firm.


0.0
Tagi: SKANSKA
Napisz pierwszy komentarz